Dwór Książęcy, Cudzoziemiec, 20.03.2018 r. o 08:15
Książęcy urlop — Regencja
Seria wydawnicza: Dwór Książęcy

QrU5xM6l.png

Udaję się na urlop. Potrwa on do końca dnia 2 kwietnia, a do aktywnego wypełniania funkcji Księcia powrócę 3 kwietnia. Zdecydowałem się na ten okres, począwszy od dziś, powołać Regenta Księstwa Sarmacji. Zaprosiłem do pełnienia tej roli Jego Królewską Mość Andrzeja Fryderyka, a ten uczynił mi zaszczyt i propozycję moją przyjął. Wczoraj po południu i wieczorem omówiliśmy sprawy dotyczące Tronu i jestem przekonany, że przez najbliższe dwa tygodnie Księstwo jest w pełni bezpieczne i opiekować się nim będzie jedna z najbardziej zasłużonych dla niego osób. Dziękuję Wasza Książęca Wysokość.

Zapewne niektórych zdziwi taki wybór Regenta. Nie jest tajemnicą, że między mną a JKW są różnice, które niekiedy wpływają na to w jaki sposób się do siebie zwracamy i co do siebie mówimy. Tak było kilka dni temu, kiedy okoliczności zmusiły mnie do odebrania wsi lennych jednemu z naszych obywateli. Pomimo ciszy w mediach i na publicznych kanałach chcę zapewnić wszystkich, że sprawa ta nie została wyciszona i zamieciona pod dywan. Rozmawiamy z JKW Andrzejem Fryderykiem o niej, i pojawiły się w naszej rozmowie również pozytywne akcenty i propozycje — nieco za wcześnie jednak o nich mówić publicznie. Wiele jest w rękach samego zainteresowanego. Wierzę jednak, że dzięki pomocy, którą zaoferował i dostarcza JKW Andrzej Fryderyk sprawa ta zostanie pozytywnie zakończona. Nie dziś, nie jutro, ale w realnym dającym się przewidzieć czasie. W okresie urlopu będę ograniczał swój udział w życiu kraju do niezbędnego minimum. Skupię się na wyciszeniu. Zajmę się rozmowami z Baridajczykami, choć czynić to będę w sposób znacznie spokojniejszy niż niektórzy by chcieli — ograniczę się do zbiorcznych odpowiedzi i wypowiedzi raz/dwa razy na dzień.

Podczas wymiany zdań z JKW Andrzejem Fryderykiem poszedłem o krok za daleko pisząc o "wyimaginowanym przekonaniu" i za to JKW przepraszam. Winienem użyć zupełnie innych słów. Moją intencją było zwrócenie uwagi na zbyt daleko idący wniosek, jakoby moja decyzja była decyzją wymierzoną w Teutończyków, lecz niepotrzebnie użyłem argumentu ad personam. Nie są też dobrze dobranymi słowa o woli JKW, przez którą jakoby miałaby cierpieć Teutonia. Kolejny niesłuszny argument ad personam. W tym wypadku chciałem powiedzieć, że wszelkie niesnaski między nami mogą odbijać się na relacjach między Teutonią i Teutończykami, a mną, a tego nie chcę. Wierzę, że te słowa sobie wyjaśniliśmy i nie będą one rzutować na nasze relacje w przyszłości.

Powierzając Jego Książęcej Wysokości opiekę nad Księstwem Sarmacji żywię przekonanie, że czas ten pozwoli na uspokojenie emocji, tak moich, jak i społecznych. Że tych kilkanaście dni, które zakończą święta Wielkiej Nocy, pozwoli na przemyślenia, które wkrótce wydadzą owoce. Nie jest i nigdy nie było moim celem antagonizowanie, a ilość niedomówień i powtarzanych nieprawd nawarstwiła się, przez co sytuacja dojrzała do tego by zainterweniować w inny sposób. Uzgodniłem z Jego Książęcą Wysokością sprawy dotyczące Tronu, Sejmu, Trybunału Koronnego, polityki zagranicznej. Uzgodniliśmy drogi i sposoby komunikacji. Przekazuję Tron w dobre ręce. Okażcie Jego Książęcej Wysokości Regentowi wsparcie, o tyle proszę Was.

Potrzebuję odpoczynku, zdystansowania się, wyciszenia i przemyślenia paru spraw. Nie wykluczam, że będę poszukiwał w tym okresie rad w pewnych sprawach i konsultował je. Będę to jednak czynił kanałami prywatnymi. Dla każdego, kto będzie mnie potrzebował jestem również na kontakt otwarty — normalnie codziennie pracuję przy komputerze, telefon mam przy sobie, nie wyjeżdżam w dzikie kraje.

Raz jeszcze dziękuję Jego Książęcej Wysokości za wyrażenie zgody na podjęcie się trudów Regencji. Powodzenia.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
7 369,00 lt
Ten artykuł lubią: Andrzej Fryderyk, Peter West, Helwetyk Romański, Bartłomiej Czapka, Henryk Leszczyński, Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan, Albert Jan Maat von Hippogriff.
Komentarze
Sorcha Raven
Przepraszam, ale ja jestem chodząca wredota, jak to na wiedźmę przystało, tak mi się jakoś skojarzyła ta piosenka, bez urazy.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@sorcha wolę ich piosenki z dwóch pierwszych płyt. Np. tę.

Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
WKM życzę dobrego wypoczynku :)

Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis


Tak swoją drogą, poprzednia miniaturka...
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
Bardzo dobra decyzja! Jeszcze jedna i będę panowaniem względnie usatysfakcjonowany.
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
Unbelievable. Wszędzie ma wrogów i ucieka...
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Decyzja o regencji pozwoli wszystkim uspokoić niepotrzebne emocje — a przynajmniej chcę w to głęboko wierzyć.
Odpowiedz Permalink
Susanne Delfina Kierkeller
Mam tylko nadzieję, że nikt pod terminem "emocji" i "niedopowiedzeń" nie próbuje zbywać obecnej sytuacji w Baridasie i bardzo zdecydowanych, jasnych postulatów Komitetu Narodowego... Ponieważ to nie rozejdzie się po kościach w atmosferze świąt, przy jajeczku i passze.

Nie wiem również, kto jest tak rozgorączkowany i rozemocjonowany, by potrzebował ochłonięcia, jednak nie prowadzę statystyk i coś mogło mi umknąć.

W każdym razie życzę udanego urlopu, wszystkiego co najlepsze oraz powodzenia Jego Królewskiej Mości Andrzejowi Fryderykowi!
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@Delfina po pierwsze, jeżeli ktokolwiek planuje tego typu akcje licząc, że temat ucichnie, to chyba kolejny raz udowadnia jakim naiwnym jest człowiekiem. Jak wspominałem — może naście lat takie sztuczki przechodziły, ale tym razem oponenci nie są dziećmi z gimnazjum.

Po drugie — ciekawe jest zostawienie Baridasu na samopas. Regent Sarmacji nie ma władzy w Baridasie, jednocześnie w KB nie ma żadnego urzędnika który mógłby nawet administrować bieżącymi sprawami, nawet w tak prozaicznych kwestiach jak wypłata wynagrodzeń czy aktualizacja spisu obywateli.

Tym samym, mamy dwutygodniowe bezkrólewie i nikt nie może zrobić nic. No bo po co powoływać regenta Baridasu?
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@KonradFriedman W kwestii formalnej, moim zdaniem Regent jako zastępujący Księcia zastępuje go tym samym w roli Króla. To abstrahując od tego, że JKM zadeklarował, że „[zajmie] się rozmowami z Baridajczykami”, więc władcy Wam nie zabraknie.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@Helwetyk praktyka mówi inaczej, ilekroć tron książęcy został opróżniony, Regent de facto miał pełnie władzy w KB, niezależnie od regenta Sarmacji.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@Helwetyk a zajęcie się rozmowami to jednak nie administracja Królestwem. Niektóre wnioski czekają już szmat czasu na rozpatrzenie.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@KonradFriedman Zwyczaju nie neguję, ale skoro z przepisów konstytucji (liczba mnoga) wynika, że Regent może zająć się bieżącą administracją, to może jednak warto z tego skorzystać…?
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@Helwetyk abstrahując od tego, to jest to kolejne faux pas króla jeżeli chodzi o znajomość realiów baridajskich. Tym sposobem samemu dostarcza kolejny argument, dlaczego nie nadaje się na króla i czemu wypowiedzenie unii personalnej jest niezbędne.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Co konkretnie jest tym faux pas?
Gdzie napisałem, że nie zajmę się innymi sprawami w Baridasie?
Jakie akcje są planowane? Powołanie Regenta by móc skupić się na odpoczynku i zajęciu tym co w tej chwili wymaga największej uwagi?
Gdzie napisałem, że Baridas zostaje samopas?
Z czego wyciągacie wniosek o bezkrólewiu?
Jakie wnioski wiszą od dawna? Chętnie się nimi zajmę (Wicekróla nie ma od wczoraj, wymagacie cudów?).

Jeśli mogę zasugerować - mniej ataków, więcej merytorycznej analizy. Postawa jaką prezentujecie nie pomaga w niczym, a już na pewno nie pomaga w ogarnięciu sytuacji. Prosiłem Was o pomoc, odmówiliście, obcesowo. Teraz zaś atakujecie bez najmniejszego sensu. Nieco spokoju nie zaszkodzi. Zapewniam.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
@up #wyciszenie
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Natomiast informuję... że zwróciłem się do jednego z prominentnych Baridajczyków z propozycją objęcia Regencji.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
O, Diuk MAP wraca po raz n-ty gasić pożar w Baridasie?
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Jest gdzieś jakiś skrypt/podręcznik omawiający tradycję i realia Baridasu ? (dla gości i początkujących monarchów)

Abstrahując od tego, że RCA jest zły (bo przecież każde gellońskie dziecko wie, że pożera niegrzeczne dzieci wraz z kołyską) to jednak dałbym prawo do nauki.

Robić na bieżąco listę "niepisanych reguł" a głowę ucinać jak się okaże, że się nie uczy na błędach.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Ja rozumiem, że człowiek całe życie się uczy, ale ten konkretny ma już prawie 16 lat stażu w mikronacjach (licząc od startu w Sarmacji)... to chyba wystarczający dowód, że chyba nie za dobrze stoi z tą nauką.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
@piwniczak Uważałbym na słowa, Prefektura czuwa i będzie spełniać pokładanie w niej nadzieje.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@Zombiakov problem jest, kiedy ta próba przedstawienia nauki jest kwitowana stwierdzeniem, że czasy się zmieniły i teraz będzie tak jak ustalamy i że trzeba to sobie zakodować.

Jeden powie że to brak wiedzy, drugi że celowe rżnięcie głupa.
Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis
Nadmienię, że wyciągnięcie ręki to nie jest gest, który sam z siebie powoduje szacunek; szacunek wywołuje ostateczne spełnienie powinności względem osób, których dobro powinno się mieć wyżej nawet od samej wartości korony. Wiele osób zapomina, że bycie królem to nie własne plany, tylko służba. Może służba ojca narodu, ale jednak.

Może gdyby podejście byłoby od początku inne...
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Cytuję:
Natomiast informuję... że zwróciłem się do jednego z prominentnych Baridajczyków z propozycją objęcia Regencji.
Wszyscy wiemy, że to dobre rozwiązanie na czas Regencji, a nie ugaszenie pożaru. Życzę WKM odpoczynku i więcej wiary w to, że Baridas przy boku Księcia doskonale da sobie radę. Proszę przemyśleć i nie blokować tego co nieuniknione, bo w pewnym momencie ciężko będzie WKM wyjść z twarzą z tej sytuacji.
Jeszcze raz najlepszego :)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.