Dwór Książęcy, Cudzoziemiec, 16.03.2018 r. o 09:20
Pakt Gelloński
Seria wydawnicza: Służba Dyplomatyczna JKM

QrU5xM6l.png

W dniu wczorajszym został ratyfikowany Traktat o utworzeniu Paktu Gellońskiego między Księstwem Sarmacji i Królestwem Baridasu a Republiką Bialeńską. To niezwykle ważne wydarzenie, które na nowo definiuje system układów bezpieczeństwa na Pollinie. Sygnatariuszem traktatu są dwa największe i dwa najbardziej aktywne kraje wirtualnego świata, a zawarte porozumienie nie ma precedensu w ostatnich latach istnienia naszego kraju. Ostatni sojusz wojskowy, którego Sarmacja była członkiem rozpadł się ponad dekadę temu.

Pakt Gelloński to sojusz wojskowo-obronny, którego celem jest wymiana doświadczeń i kadr między Sygnatariuszami oraz prowadzenie wspólnej polityki obronnej. Niezwykle ważną częścią zawartego porozumienia jest także utworzenie wspólnej jednostki wojskowej — Sojuszniczego Dywizjonu Marynarki Wojennej (SDMW), który będzi dowodzony w formule rotacyjnej. Kolejny przejaw współpracy to powołanie Rady Paktu Obronnego oraz Kwatery Głównej, które będą również kierowane naprzemiennie przez przedstawicieli obu krajów. Wartym podkreślenia jest fakt umiejscowienia Kwatery Głównej Sojuszu — stało się nią Królewskie Miasto Nikolaopol leżące w południowej części Awary. Portem głównym SDMW stał się natomiast Port Arthurberg w Bialenii. Rada Paktu obradować będzie naprzemiennie w obu wymienionych miastach. Sojusz jest otwarty na inne kraje — wystarczy, że dany kraj wyrazi zainteresowanie przystąpieniem do Sojuszu, i podejmie się negocjacji dołączenia.

Skąd jednak wzięła się nazwa Sojuszu? Pakt Gelloński nawiązuje do nazwy morza, które rozdziela Sarmację i Bialenię — Morza Gellońskiego. Obie strony od początku zgadzały się na to, by nazwa nawiązywała właśnie do tego łącznika. Zawarcie Sojuszu wojskowego między Sarmacją i Bialenią to niezwykłe wydarzenie w życiu Książęcych Sił Zbrojnych. Dzięki niemu otwiera się nowy rozdział i możliwości w ich funkcjonowaniu. SDMW to przykład na to, że współpraca międzynarodowa jest możliwa także na poziomie jednostek operacyjnych, i zapewne wkrótce będziemy czytać o pierwszych wspólnych manewrach wojskowych obu krajów.

Traktat wejdzie w życie 22 marca 2018 roku. Z tego miejsca chcę bardzo podziękować wszystkim osobom, które w doprowadzenie tego traktatu do życia się zaangażowały. Jego Książęcej Wysokości Tomaszowi Ivonovi Hugonowi, za którego panowania mogłem rozpocząć rozmowy na temat Sojuszu; generałowi Jackowi von Hornowi; Hetmanowi Gotfrydowi Slavikowi de Ruth; wiceadmirałowi Tytusowi Aureliszowi-Chojnackiemu; podpułkownikowi Laurencjuszowi Ma Hi at Atera; Jego Ekscelencji Tadeuszowi Krasnodębskiemu; Jego Ekscelencji Prezydentowi Antoniemu Kacprowi Burbon-Contiemu. Dziękuję Wam!
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
7 313,00 lt
Ten artykuł lubią: GdL, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Peter West, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Timan Demollari, Gauleiter Kakulski, Gotfryd Slavik de Ruth, Ignacy Urban de Ruth, Fryderyk von Hohenzollern.
Komentarze
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Cytuję:
Ostatni sojusz wojskowy, którego Sarmacja była członkiem rozpadł się ponad dekadę temu
Oj, nieprawda (choć ten też był dawno) - http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=412&t=16345&hilit=Pakt+Obronny
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@RemigiuszL o faktycznie, nawet szczerze mówiąc nie wiedziałem, że coś takiego było :D
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Tzn. wiedziałem, że był projekt, nie wiedziałem, że wszedł w życie :)
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
Dawno nie było czegoś równie niepotrzebnego jak ten pakt obronny. Jestem ciekaw kogo i w jaki sposób będziemy bronić. Mam nadzieję, że nie obrazkami z internetu - nie ma niczego groźniejszego jak flota wojenna na zdjęciu...
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@rybczak wspaniałe podejście, gratuluję. Czy wobec tego jest nam potrzebne, nie wiem, Sejm? Prefektura? Jest nam potrzebne FC? Nic nam nie jest potrzebne. Wyjdźmy na dwór. Pod blokiem napie... się magowie.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
@RCA nie mam ochoty na rozmowy na poziomie gimnazjim więc postoję z boku. Wrócę jak Wasza Miłość będzie gotów na merytorykę, nie pierdu pierdu pyskówki.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Cytuję:
Wyjdźmy na dwór
Trochę zimno :P

A na serio, to myślę, że pakt ma na pewno walory narracyjne, a dodatkowo może kiedyś wreszcie się doczekamy jakieś konwencji międzymikronacyjnej w kwestii sposobu prowadzenia wojny i wtedy taki traktat się przyda.
Odpowiedz Permalink
GdL
Cieńka jest granica takiej dyskusji. Równie dobrze możemy postawić pytanie: po co w ogóle Księstwo Sarmacji? Żeby udawać arystokratów, urzędników i dziennikarzy? Myślę, że inicjatywa bardzo potrzebna i doskonale wpasowująca się w narracyjny klimat mikroświata. Oby więcej takich inicjatyw.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
@GuedesDeLima inicjatywa potrzebna, szkoda tylko, że oprócz spisania samego paktu i artykułu który to podsumował nic merytorycznego się w temacie nie działo. Głównie przed podpisaniem paktu. I jak znam życie skończy się tak jak kilkadziesiąt razy wcześniej w podobnych przypadkach. A uważam tak dlatego bo nie zauważyłem ani jednej wypowiedzi która zarysowałaby choćby narracyjny plan paktu. Nie neguje tego, że jest tu szansa na narrację. Ale czy coś się wydarzy? Czy ktoś oskryptuje pakt? Będą wrzucane zdjęcia statków? Podbijemy Dreamland?

Dla mnie jest to akcja pod tytułem "patrzcie, jestem aktywny!" - szkoda tylko, że w najmniej istotnych aspektach.
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
@RemigiuszL - dokładnie to ma "potencjał narracyjny" a nie samą w sobie wartość :)

Na prawdę chciałbym, żeby Dwór wnosił w życie Księstwa więcej pozytywnej inicjatywy a przede wszystkim odczuwalnych działań. Pakt niczemu nie szkodzi - może do czegoś się przyda.

Nie jest to z pewnością wiekopomne wydarzenie ale datę można sobie zapisać.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Cytuję:
∞ Paviel Gustolúpulo, 16.03.2018 r. o 13:02:52
@RCA nie mam ochoty na rozmowy na poziomie gimnazjim więc postoję z boku. Wrócę jak Wasza Miłość będzie gotów na merytorykę, nie pierdu pierdu pyskówki.
Miałem dodać coś od siebie, ale myślę, że te słowa brzmią na tyle dosadnie, że nie warto wspominać o poziomie dyplomacji osoby, do której są kierowane - bo poziomu brak :(
Odpowiedz Permalink
Gauleiter Kakulski
A mnie się ta akcja podoba. Białenia jest ciekawą mikronacją, ciągle aktywną i o drugim - po Sarmacji - potencjale w mikroświecie. To dla nas naturalny i aktualnie chyba jedyny sensowny partner do rozmów.
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
Tak z ciekawości... w jaki sposób marynarki obu państw będą prowadzić ewentualne działania operacyjne? Interesuje mnie sposób symulacji.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Ja widzę ten pakt jako okazję, do budowania ciekawej narracji. Na pewno niedługo dogadane zostaną szczegóły, tej współpracy na szczeblu operacyjnym. Wiejce optymizmu w tym kierunku, jest okazja to trzeba ją wykorzystać. Tak by obie strony na tym skorzystały, dajcie nam czas a KSZ pokaże co z tego wyjdzie...Cierpliwości.
Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Imho dobry pomysł! Czekamy na równie dobrą praktykę.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.