Sarmacka Liga Piłkarska, Timan Demollari, 25.02.2018 r. o 11:53
Przewodnik po Ekstraklasie SLP (31. sezon)
Seria wydawnicza: 31 sezon

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
n43KAfFo.png

Wczoraj rozpoczął się 31. sezon Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Tradycyjnie międzysezonowa przerwa zleciała nadspodziewanie szybko. Może nawet szybciej niż zwykle, dzięki dodatkowym emocjom, które zapewnił nam (mi) Puchar Króla Teutonii i rozgrywki młodziutkiej Baridajskiej Ligi Piłkarskiej. Tak czy siak, oznacza to, że czas najwyższy przygotować zapowiedź rozgrywek. Tym razem nie w formie Skarbu Kibica, lecz, podobnie jak przed 29. sezonem, mniej efektownego przewodnika.

Rozpoczynające się rozgrywki zapowiadają się (znów) szalenie ciekawie. Chyba najbardziej interesujące będzie obserwowanie, jak spiszą się drużyny, które zdecydowały się na mocne ruchy na rynku transferowym (Synowie i Krasnoludy). A poza tym tradycyjne pytania — czy ktoś zatrzyma FC Czarnolas? Czy Puchar pomiesza szyki faworytom i kto ewentualnie na tym skorzysta? Jak poradzą sobie beniaminkowie? Zapraszam do lektury!

Częśc informacyjną opracował niezawodny tow. Michał Michaelus. Kolejność klubów w artykule odpowiada prognozowanej przeze mnie kolejności w tabeli na zakończenie sezonu.1. FC Czarnolas
Cytuję:
4. kolejny sezon w Ekstraklasie
Data założenia: 20.07.2006 (przed 1. sezonem)
Poprzednie nazwy: KS Hergolien
Sukcesy: 4x mistrzostwo (2., 22. 29. 30. sezon), 2x finał Pucharu SLP (4. 11. sezon)
Trener: Henryk von Thorn-Leszczyński (A7599) (od 27.11.2012, 18. sezon)

Piłkarze z Kasztelanii przystępują do rozgrywek w doskonale znanej sobie roli faworyta. Nikt w Ekstraklasie nie ma takiego komfortu jak Henryk von Thorn-Leszczyński — nikt nie może sobie pozwolić na wymianę znakomitego gracza jakim był Haworth (26/14, sprzedany za 11.8 mln engelsów transferowych) na podobnego Mashitera (26/13, kupiony za 14 mln), tylko ze względu na większy potencjał ukryty w specjalnych zdolnościach. Nikt, poza trenerem Czarnolesian. Warto dodać, że FCC ciągle pozostaje najbogtaszym klubem w Ekstraklasie (że czarnolescy kopacze są też najwyżej wyceniani przypominać akurat nie trzeba). Największą siłą FCC są bardzo mocni gracze w wieku 21-22 lat. Wystawienie Smoczyńskiego, Wildsteina czy Paradowskiego nie jest praktycznie żadnym osłabieniem, dzięki czemu wspomniana trójka może grać dużo, co odbije się pozytywnie na ich rozwoju. Konkludując, era FCC trwa i prędko się nie skończy. Z pewnością nadszedł też czas, by zawalczyć na poważnie o podwójną koronę.

8zD51yAJ.jpg


2. KS Anioły Grodzisk
Cytuję:
6. kolejny sezon w Ekstraklasie
Data założenia: 20.07.2006 (przed 1. sezonem), pod obecną nazwą od 16.08.2015 (24. sezon)
Poprzednie nazwy: Młot Sigmara Anheim, KP Młot Sigmara, Rotor Precelkhanda
Sukcesy: 2x wicemistrzostwo (29., 30. sezon), półfinał Pucharu (30. sezon)
Trener: Robert Fryderyk (A0062) (od 16.08.2015, 24. sezon)

Najgroźniejszym rywalem FCC pozostają wicemistrzowie z zeszłego sezonu. Anioły zagrały niemalże bezbłędną pierwszą rundę i w zasadzie dopiero na finiszu rozgrywek Grodziszczanie stracili kontakt z Czarnolesianami. Obrona wicemistrzostwa była i tak sporym sukcesem, wszak siła składu Aniołów nie powala, JKM Robert Fryderyk potrafi jednak wykrzesać ze swoich zawodników maksimum możliwości. Nie inaczej powinno być w nadchodzącym sezonie, zwłaszcza, że konkurenci do walki o medale zdają się być nieco słabsi. Nieloty powinny jednak pomyśleć o wzmocnieniach, gdyż w tej chwili nie da się ich określić mianem "drużyny jutra" — trzon kadry albo już przekracza trzydziestkę albo się do niej zbliża. Fakt, w drużynie jest kilku obiecujących juniorów, ale brakuje graczy dwudziestokilkuletnich, gotowych do przejęcia pałeczki za kilka sezonów. Ten problem jest z pewnością największym wyzwaniem stojącym przed Robertem Fryderykiem.

aEgVEb9O.jpg


3. Synowie Wandy
Cytuję:
11. kolejny sezon w Ekstraklasie
Data założenia: 07.05.2010 (przed 11. sezonem)
Poprzednie nazwy: -
Sukcesy: 4x mistrzostwo (25. 26. 27. 28. sezon), 4x Puchar SLP (27. 28. 29. 30. sezon)
Trener: Michał Michaelus (A1806) (od 07.05.2010, 11. sezon)

Poprzedni sezon był dla Synów niczym jazda kolejką wzgórzową w Las Vandas. Po fatalnej pierwszej rundzie, którą Świeccy zakończyli w okolicach strefy spadkowej, Sosnowiczanie w rundzie rewanżowej zaczęli spisywać się na miarę swoich możliwości. Skończyło się na kolejnej obronie Pucharu i (tylko) piątym miejscu w lidze. Zawodnicy Michała Michaelusa pokazali, że ciągle mogą być konkurencyjni. Tymczasem w przerwie międzysezonowej doszło do sporych przemeblowań w składzie. Spieniężono czwórkę młodszych graczy za, bagatela, 20 mln. W ich miejsce za 16 mln trener Michaleus zakontraktował znakomitego 25-letniego bramkarza Kido i 23-letniego pomocnika Lopeza. Zwłaszcza ten drugi transfer należy pochwalić, bo w tej chwili najbardziej narażona na rychłe zestarzenie się jest właśnie druga linia Wandejczyków. Niewykluczone, że jeszcze w tym sezonie zobaczymy kolejne wzmocnienie formacji pomocy, choć i bez niego Synowie mogą poważnie namieszać w czołówce i, kto wie, może znów obronić swój ulubiony Puchar?


ScnC9zwS.jpg


4. CKS Grabarnia Grodzisk
Cytuję:
9. kolejny sezon w Ekstraklasie
Data założenia: 22.08.2007 (przed 4. sezonem), pod obecną nazwą od 31.08.2015 (24. sezon)
Poprzednie nazwy: Boty z Morwenau, Fala Nowy Kotwicz, Sclavinia Nowy Kotwicz, SKS Eldorat
Sukcesy: 1x mistrzostwo (19. sezon), 1x Puchar SLP (21. sezon)
Trener: Prokrust Zombiakov (A1217) (od 29.10.2009, 9. sezon)

Ach, CKS Garbarnia. Od zawsze największa zagadka SLP. Lata lecą, nie zmienia się nic — to ciągle potężna drużyna z wąską, wyspecjalizowaną kadrą z potencjałem na (co najmniej) walkę o medale. Wszystko rozbija się o aktywność trenera. Jeśli trupia pamięć nie zawiedzie i Zombiakow regularnie będzie się meldował na trenerskiej ławce, to ten sezon będzie dużo lepszy od poprzedniego, w którym stołeczna ekipa do przedostatniej kolejki drżała o utrzymanie. I zaryzykujemy prognozę, że tak właśnie bedzie a Garbarnia zakręci się koło podium, ale nawet jeśli nie, to gwarantujemy, że żaden rywal nie uśmiecha się na myśl o meczu ze stalową obroną z Cavegnem i Lesiakiem na czele.

8rvN4195.jpg


5. Republikanie Scholandia
Cytuję:
9. kolejny sezon w Ekstraklasie
Data założenia: 07.09.2013 (przed 20. sezonem)
Poprzednie nazwy: Kurtyzany Beznadzieja
Sukcesy: 2x mistrzostwo (23. 24. sezon), 2x Puchar SLP (22. 23. sezon)
Trener: Gauleiter Kakulski (AC718) (od 07.09.2013, 20. sezon)

Scholandczycy znakomicie spisali się w poprzednim sezonie, przegrywając podium dosłownie o włos. Wyczyn tym większy, że u Republikanów (co jest ewenementem i to nie tylko w Ekstraklasie) połowę składu stanowią zawodnicy u-21. Czy główną przyczyną świetnych wyników była słabość konkurencji, czy trener Kakulski ma niecodzienną receptę na sukces? Przekonamy się w nadchodzącym sezonie. Kluczowe dla Republikanów będą mecze ze słabszymi drużynami, w zeszłym sezonie zazwyczaj komfortowo wygrywane. Jeśli uda się to powtórzyć, a do tego kilka razy wyrwać punkty potentatom, to w tabeli nie powinno to wyglądać dużo gorzej niż w minionym sezonie. Do powrotu do walki o najwyższe cele jednak ciągle bardzo daleko. W klubowej kasie pustawo, a rdzeń drużyny powoli, ale jednak się starzeje. Pozostaje pokładać nadzieje w scholandzkim systemie szkolenia. Solidny zastrzyk arminów byłby dopustem wandowym.

BF0Ij3gt.jpg


6. FKK Rantiochskie Krasnoludy
Cytuję:
31. kolejny sezon w Ekstraklasie
Data założenia: 21.07.2006 (przed 1. sezonem)
Sukcesy: 1x mistrzostwo (21. sezon), 2x Puchar SLP (2. 24. sezon)
Trener: Helmut Walterycz (A5889) (od 21.07.2006, 1. sezon)

Krasnoludy na ostatniej prostej poprzedniego sezonu wdarły się na podium, co nie było dla nikogo zaskoczeniem, wszak Rantiochczycy to rekordziści w liczbie zdobytych medali. Prawdziwego szoku doznaliśmy dopiero w przerwie międzysezonowej — trener Ullemark zdecydował się na sprzedaż za 5 mln największej gwiazdy FKK i jednego z najlepszych graczy ligi Henrique'a Brigi. Jednak gdy się bliżej przyjrzeć, tę decyzję da się obronić. Popularny Henryczek miał już 32 lata, a skądś trzeba wziąć fundusze na remont składu. Na dłuższą metę może się więc to Krasnoludom opłacić. Na krótszą jednak nie. Briga był czynnikiem X, który nawet mimo krycia potrafił sam wygrywać mecze. Stąd na dziś Krasnoludom wróżymy zaledwie szóste miejsce. To jednak w niczym nie zmienia faktu, że FKK to bardzo rozsądnie prowadzony klub i nie powinniśmy zbyt długo czekać na ich powrót do walki o wicemistrzostwo.

8Zyq85yQ.jpg


7. Lotos Trizopolis
Cytuję:
beniaminek
Data założenia: 03.12.2014 (przed 23. sezonem), pod obecną nazwą od 08.05.2016 (26. sezon)
Poprzednie nazwy: AKS Almera, Warriors
Sukcesy: 1. miejsce w Pierwszej Klasie (30. sezon), półfinał Pucharu SLP (29. sezon)
Trener: Robert Dąbski-Hans (AF291) (od 08.05.2016, 26. sezon)

Jedynym beniaminkiem, który zdoła obronić ekstraklasowy status będzie Lotos Trizopolis. Zespół Dąbskiego-Hansa kontynuuje znakomitą passę rozpoczętą jeszcze heroiczonym bojem o utrzymanie w Pierwszej Klasie przed dwoma sezonami. Trener Lotosu wszystko podporządkował temu sezonowi, najlepszym przykładem są tu dwa kontrowersyjne transfery Igbo (32/14) i Avalosa (34/12) za 5 mln. Zwłaszcza ten pierwszy będzie poważnym ( i kto wie czy nie decydującym o utrzymaniu) wzmocnieniem, ale z drugiej strony w składzie Trizondalczyków aż 10 zawodników przekroczyło trzydziestkę, co może być problemem. Na szczęście, Dąbski-Hans zadbał o kilka młodszych perełek, z których najjaśniej błyszczy gwiazda obrońcy Nirihisy Shino. Przydałoby się kilku piłkarzy, którzy byliby pomostem między starym a nowym Lotosem, jednak nie można mieć wszystkiego.

f9750083.jpg


8. FC Bullace
Cytuję:
beniaminek
Data założenia: 23.07.2014 (przed 22. sezonem)
Poprzednie nazwy: -
Sukcesy: 2. miejsce w Pierwszej Klasie (30. sezon)
Trener: Albert Felimi-Liderski (AE494) (od 23.07.2014, 22. sezon)

W wypadku Byków powtórzy się historia sprzed dwóch sezonów. Winda, która przywiozła je do Ekstraklasy po tym sezonie zabierze je z powrotem do Pierwszej Klasy. FC Bullace to bardzo ciekawy zespół, z młodą i wyrównaną kadrą (tę jednak należałoby odchudzić, 21 piłkarzy to nieco za dużo), który z pewnością jeszcze namiesza w najwyższej klasie rozgrywek. Na tę chwilę jednak piłkarzom Felimi-Liderskiego nieco brakuje by z powodzeniem bić się z drużynami pokroju Garbarni czy Krasnoludów. Za to w Pierwszej Klasie Byki ponownie będą faworytami do awansu.

a8HLuW1A.jpg


9. Powaga Czarnolas
Cytuję:
beniaminek
Data założenia: 23.09.2010 (przed 12. sezonem), pod obecną nazwą od 15.05.2017 (29. sezon)
Poprzednie nazwy: KS Nadzieja, KSS Nadzieja, Torpedo Zielnybor
Sukcesy: Trzecie miejsce w Pierwszej Klasie (30. sezon)
Trener: Krzysztof Czuguł-Chan (A7782) (od 14.05.2017, 28. sezon)

Senatorowie jako beniaminek Pierwszej Klasy sensacyjnie zwinęli YK Słonikom awans sprzed trąb i dziś są w gronie najlepszych. Trenerowi Czuguł-Chanowi należą się za to gratulacje, bo Powaga to projekt w dość wczesnej fazie. Wśród Czarnolesian próżno szukać olśniewających młodych talentów czy choćby solidnych piłkarzy przed trzydziestką. Gra w Ekstraklasie będzie zatem ukoronowaniem kariery najlepszego gracza Senatorów Karistu Brecela, który będzie miał tu pełne ręce roboty. Wszak Teichert był przeciętnym bramkarzem i na tle pierwszoklasowym. W takiej sytuacji utrzymanie się byłoby cudem.

4U7WHYyP.jpg


10. Margońskie Konie
Cytuję:
2. kolejny sezon w Ekstraklasie
Data założenia: 21.07.2006 (przed 1. sezonem), pod obecną nazwą od 29.04.2008 (5. sezon)
Poprzednie nazwy: THP KKS Grodzisk, GSB KKS Grodzisk, KKS Ulisses Grodzisk, KKS Tropicana Sola, KKS Zamek Grodzisk
Sukcesy: 2x wicemistrzostwo (12. 20. sezon), 2x Puchar SLP (20. 26. sezon)
Trener: Tytus Aureliusz-Chojnacki (AF205) (od 07.02.2016, 26. sezon)

W minionych rozgrywkach piłkarze dowodzeni przez Tytusa Aureliusza-Chojnackiego spisali się rewelacyjnie, zajmując szóste miejsce, utarłszy kilkukrotnie nosa faworytom. Po 30. sezonie buty na kołku zawiesiło aż trzech weteranów Koni, żywa legenda 40-letni Frankiewicz był już tylko uzupełnieniem składu, ale fenomenalny Możejko w wieku 37 lat ciągle potrafił błyszczeć. Rok młodszy Baruh był już przeciętnym napastnikiem, ale ciągle miałby pewne miejsce w składzie Margończyków. Bez Możejki kadra Koni jest nie tylko zbyt słaba na Ekstraklasę, ale wręcz też na Pierwszą. Klub z Margon czeka zatem naprawdę trudna przeprawa. Czy jest nadzieja na przyszłość? Tak, 21-letni pomocnik van Beethoven rozwija się fenomenalnie. Może jego sprzedaż pozwoli sfinansować budowę nowej drużyny, a może fundusze uda się pozyskać inaczej, a Ludwik zostanie symbolem klubu na miarę Frankiewcza.

kd0Hr6nZ.jpg
Serduszka
31 694,00 lt
Ten artykuł lubią: Robert Dąbski-Hans, Cudzoziemiec, Yupeng Beijin-Zhao, Ingvar Augustsson v. H. de la Sparasan, Krzysztof Czuguł-Chan, Albert Felimi-Liderski, Michał Michaelus, Fryderyk von Hohenzollern, Laurẽt Gedeon I, Henryk Leszczyński, Ignacy Urban de Ruth, Julian Fer at Atera, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Gauleiter Kakulski, Piotr III Łukasz, Michał Pséftis.
Komentarze
Timan Demollari
Tradycyjnie Wanda zapłać za komentarze i uwagi merytoryczne (lub nie) albo poprawki.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Wspaniałe opracowanie. Syntetycznie, ciekawie, i wystarczająco! Brawa!

Słowem komentarza do Aniołów: mam świadomość wyzwań pokoleniowych Aniołów, ale też sukcesywnie wyzwania te spłaszczam. Dość powiedzieć, że niemal co sezon wieszczy się Aniołom oddział geriatryczny, a ten wciąż od nas daleko ;) również na ten sezon zaplanowane są zmiany, może już, może później, a może po sezonie. Powaga i econy zdecydują. Prawda jest taka, że nie jesteśmy rekinem jak Wy czy inni utalentowani trenerzy. Gramy na czuja ;)
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
@demollari Tekst wyjustowany. Rzeczowo, na temat. Literówek i błędów interpunkcyjnych się nie dopatrzyłem, także nie ma czego się czepić. Absolutnie fenomenalny przewodnik!
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
O, jedna sugestia -> przypiąć artykuł na czas trwania 31. sezonu do linków w instytucji SLP - tych z prawego narożnika strony (tam gdzie np. przewodnik dla nowych trenerów).
Odpowiedz Permalink
Ingvar Augustsson v. H. de la Sparasan
Zajebistość.
Odpowiedz Permalink
Robert Dąbski-Hans
I mi się taka forma bardzo podoba. Krótko, konkretnie, chłodno i z powagą - tak to się robi!

Może i transfery kontrowersyjne... ale jeśli powiem, że utrzymanie jest prawdopodobne, to już wcale takie nie są. ;)
Permalink
Timan Demollari
@RCA - No, sprecyzujmy, nie tyle wieszczą, co ja wieszczę ;) Być może chodzi po prostu o spór między doktrynami szkoleniowymi. Sam jak ognia unikam zbytniego nagromadzenia piłkarzy około trzydziestki, żeby potem nagle nie znaleźć się w sytuacji, gdy rywale mają w swoim trzonie zespołu podobnie uzdolnionych piłkarzy ale 5-7 lat młodszych. Przy czym w Hrabiach niespecjalnie to unikanie mi wychodzi (może teraz, zobaczymy jak się ten sezon rozwinie), za to w Baridasie udało się modelowo. Anioły fundusze mają, więc w zapowiedzi wzmocnień oczywiście wierzę.

Za sugestię dziękuję i wołam @Michaelus ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@demollari tych funduszy specjalnie wiele nie ma ;)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Warto zaznaczyć, że Powaga Czarnolas była w Skarbie Kibica dla 30. sezonu skazana na "środek tabeli" w Pierwszej Klasie. Udało się nam jednak awansować. Wiadomo, że będziemy zbierać cięgi i najprawdopodobniej spadniemy, bo odstajemy od tuzów Ekstraklasy grających w niej od prawie początku, zarówno składem, umiejętnościami trenerskimi, jak i finansami, ale może jednak uda nam się choć trochę namieszać. Już w pierwszej kolejce jakimś cudem ukradliśmy punkt Szkolińcom. Może nie będzie wielkich sukcesów, ale będę zadowolony i uznam sezon za udany, jeśli popsujemy kilka kuponów u bukmachera.
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@piwniczak tak było, do tego, jeśli dobrze pamiętam, połowie drużyn daliśmy kategorię "bój o awans", a Wam nie! :D
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Ciekawe czy i w tym sezonie się nie przejedziecie z oceną! :D
Odpowiedz Permalink
Leszek Karakachanow Sr
@demollari Zawsze mówiłem, że Henryczek lepiej by się odnalazł w Hrabiach. Niestety, z trenerem Ullemarkiem dogadywał się jak Gellon z Teutonem :/ do tego zaliczył fatalnym CR. 23 mln engelsów transferowych na Henryczka żałujemy do dziś, 14 mln na Jerkera zdecydowanie lepiej się zwróciło.
Permalink
Michał Michaelus
Kolejny ciekawie zapowiadający się sezon. Czy Synowie znów rzucą wszystkie siły na Puchar? Prawdę mówiąc jeszcze nie wiem, zobaczymy jaka będzie sytuacja w lidze po 5. kolejce. Kolejny pomocnik by się zdecydowanie przydał. Ale czy jeszcze wysupłamy środki?
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@Leszek - w sumie bardzo możliwe, zawsze bardzo sobie ceniłem humorzastych graczy. Kwoty dla mnie astronomiczne, sam chyba nigdy nie wydałem więcej niż osiem mln.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
No i się zaczyna kolejny sezon, kolejne emocje :) czy ten sezon dla drużyn z Teutonii będzie udany i pełen sukcesów...zobaczmy jak piłka się potoczy i komu częściej do bramki wpadnie :)
Permalink
Gauleiter Kakulski
@demollari nasze rekordy to Hutton za 17 milionów, Morrison za 15,6 i Beer za 12 baniek. Beer był z tego najlepszym biznesem (ma 27 lat i 14 cegieł).

A Scholandzka Myśl Szkoleniowa dopustu engelsów nie da, bo republikańska szkółka została wygaszona. Następnych parę sezonów to inwestycja w młodzież i rekomponowanie składu. Z myślą artykułu nie zgadzam się o tyle, że - poza obroną - mamy skład pozwalający na stopniowe uzupełnianie pierwszej jedenastki kolejnymi młodzikami.

W obronie gorzej, bo średnia wieku nieco wyższa i juniorów tylko trzech.

Śmieszny stan rzeczy: obecnie nasza linia pomocy z dowolnym juniorem jest mocniejsza niż z Chettlem przed emeryturą, a skład ten sam.
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
A co do rekordowych transferów. Najdroższy zakup Synów to Leigh Mosley za 14,2 mln. Czy opłacalny? Skoro załapał się do jedenastki wszechczasów to chyba tak ;-)
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
I trochę teraz zazdroszczę Bullace. Mają trochę taką kadrę jak my przed mistrzowskimi sezonami. Wystarczy za rozsądną kasę sprzedać kilku młodzików i można w to miejsce kupić zawodników petardy. Tym bardziej, że kadra bardzo liczna.
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@Gauleiter - no cóż, ja nie potrafię sprzedawać, więc nigdy nie miałem więcej niż kilkanaście milionów. Ale że nie potrafię kupować to i to nie przyniosło większych efektów ;)

Co do Republikanów, zgadzam się, ale myślę, że to w niczym nie burzy tezy, że minie jeszcze sporo sezonów nim będziecie mogli rzucić wyzwanie FCC.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
@demollari wówczas już pewnie komu innemu trzeba będzie rzucać wyzwania ;)
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@leszcz niekoniecznie, widzę w FCC potencjał na bycie drużyną, która nie będzie potrzebowała wielosezonowego remontu, żeby pozostać konkurencyjną.
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w chwili gdy odnosi się sukcesy to ciężko nagle zabrać się za przebudowę. A tu sezon czy dwa robią olbrzymią różnicę, bo w międzyczasie topowi zawodnicy tracą połowę wartości.
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Muhammad bin Sa'al - Sueud
Ciekawe, czy kiedyś w takim przewodniku nie będzie mojego Rotoru
Odpowiedz Permalink