Program Narodowego Odrodzenia Teutonii

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Drodzy wyborcy, dzisiaj spotykamy się przy urnach wybierając Kanclerza, a lada dzień spotkamy się przy nich wybierając członków Sejmu. Wybory te są dla mnie wyjątkowe, bowiem po latach na listy wyborcze wraca reaktywowane Narodowe Odrodzenie Teutonii. Partia, która wbrew nazwie kieruje się przede wszystkim interesem całego Księstwa Sarmacji.

Nazwiska i twarze, tak na marginesie, mamy porządne. Podajemy je wyłącznie dla zachowania porządku:
1) Jego Królewska Wysokość Andrzej Fryderyk (AF462),
2) Baronet Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste (AG287),
3) Hrabia Adam Jerzy Piastowski (AF793),
4) Arcyksiążę Teutończyków Wojciech Hergemon (T0003).

Jesteśmy osobami kojarzonymi w Księstwie, po których wiadomo czego się spodziewać. W ostatnim czasie byliśmy na obrzeżach centralnej polityki sarmackiej, ale dzień w dzień wykonywaliśmy dla naszej wirtualnej ojczyzny dobrą i potrzebną pracę. Dzisiaj chcemy przynieść sarmackiej polityce nasz zapał, nasze doświadczenie i jednocześnie nasze przemyślenia jako ludzi spoza układu politycznego.

Każde wybory, zwłaszcza w warunkach mikronacji to plebiscyt nazwisk, nazw i twarzy. Mimo wszystko mam nadzieję, że pomimo samych teutońskich nazwisk uda mi się zachęcić Was do rozważenia, a może nawet oddania na nas głosu. Dlatego też niżej przedstawiamy najistotniejsze punkty naszego programu.


1. Ustrój Księstwa

W ocenie NOT Kanclerz winien być wybierany przez posłów, dzięki czemu, być może, życie polityczne nabierze choć trochę kolorów. Owszem, wcześniejszy system jakoś wyjątkowo się nie sprawdzał, ale obecny nie sprawdza się w ogóle. Wybory bezpośrednie Kanclerza w naszej ocenie nie doprowadziły ani do wzrostu stabilności (dymisje) ani też aktywności tegoż (zwłaszcza ostatnia kadencja). Powrót do systemu parlamentarnego nie tylko da Kanclerzowi większe możliwości (poparcie w Sejmie), ale także i umożliwia szybką weryfikację i odwołanie nieaktywnych członków Rady Ministrów.

Rada Ministrów powinna w większym stopniu być administratorem niż animatorem życia w Księstwie. Wymyślane inicjatywy do niczego nie prowadzą – bierze w nich zazwyczaj udział jedna, dwie osoby. Rolą Rządu jest wspieranie działania już istniejących inicjatyw (bez żądań przeniesienia ich z sektora prywatnego do publicznego) oraz nieutrudnianie powstawania nowych. Strach przed tym, że ktoś Rząd oszuka prowadzi do tego, że nic się nie dzieje. Zdaniem NOT lepiej mieć 10 nowych inicjatyw, z których 3 okażą się przekrętem niż ugór tak jak przez miniony rok.

Obecna rola Księcia jest w naszej ocenie odpowiednia. Z jednej strony nie jesteśmy jedynie tytularnym Księstwem, a z drugiej strony pozostaje miejsce na zabawę w demokrację. Nie chcemy więc w tym zakresie majstrować przy rozwiązaniach ustrojowych. Co do przyszłej współpracy z Księciem – na chwilę obecną uważamy, że jest to forma wróżenia z fusów. Pamiętamy jak wyglądała współpraca z Jego Książęcą Mością w czasach kiedy był jeszcze Kanclerzem.

2. Pozycja i rola Samorządów

Silne samorządy to silna Sarmacja. Zawsze powtarzamy, że interes Teutonii to interes Sarmacji. Tak samo interesem Sarmacji są interesy Starosarmacji, Baridasu i Sclavinii. Wierzymy w państwo, na które składają się silne i autonomiczne prowincje. Trzeba jedynie do takiego stanu rzeczy doprowadzić.

W samorządach mało się dzieje nie dlatego, że są upadłe, tylko że mało co mogą. Mało wykorzystywane uprawnienia Rady Ministrów winny być scedowane na samorządy, tak aby aktywność samorządowa mogła polegać na czymś innym niż liczeniu własnego budżetu.

Ponadto scedowanie realnych uprawnień na samorządy skutkować będzie ograniczeniem wydatków Skarbu. Koszty te ponosić będzie samorząd, dzięki czemu skończy się chomikowanie libertów, przy jednoczesnym braku rozboju ze strony Rządu jak w chwili obecnej.

3. Gospodarka

W naszej ocenie gospodarka Sarmacji nie znajduje się w ślepej uliczce. Owszem kiedyś w niej była, ale od dawna nie jest, bo po prostu coś takiego jak gospodarka Sarmacji istnieje tylko w teorii – we sprawozdaniach Rady Ministrów. Księstwo powstało po to, aby mieć gospodarkę, a teraz powoli upada, bo jej nie ma. Proponujemy Wam drastyczną reformę polityki pieniężnej i fiskalnej, obalenie przez lata narosłych mitów i umożliwienie powstania gospodarki, innej niż wymuszone kupowanie zupy.

Nie będziemy pisać jaki ma być system gospodarczy, bo to potrafi każdy. Napiszemy za to co Sarmację uwiera i czemu systemów powstaje tak mało, pomimo że teoretycznie istnieje stosowna infrastruktura. Po pierwsze należy zlikwidować centralny podatek, który w obecnej formie niebywale utrudnia prowadzenie instytucji ala system gospodarczy. Lewicowi krzykacze zaraz powiedzą, że podsystem gospodarczy powinien sobie z tym radzić, ale panowie i panie – łaski, że możemy coś takiego tworzyć nam nie robicie.

Nic dziwnego, że mało co nowego powstaje, bo wszystkie fajne koncepcje wywalają się na podatku – w praktyce 1/3 kodowania i myślenia to zastanawianie się jak ten podatek połączyć z systemem, a grywalność i tak jest zdecydowanie niższa. A nikt z własnej pieniędzy raczej do tego dopłacać nie zamierza.

W miejsce dotychczasowego, ułomnego rozwiązania (podatku od pieniędzy) należy wprowadzić rozwiązania nie niszczące obiegu pieniądza – takie jak podatki pogłówne i dochodowe. O tym jaki podatek i w jakiej wysokości ma być pobierany powinny decydować samorządy,przy czym połowa wpływu powinna trafiać do Skarbu Księstwa. Jesteśmy za likwidacją wszelkich dotacji dla prowincji, przy jednoczesnym braku opłat prowincji na rzecz Skarbu. Mądry Samorząd w takich warunkach da sobie radę sam.

Po drugie – zerwać należy z fetyszem stałej ilości liberta. Obecne polityki fiskalne i pieniężne zniechęcają do jakiejkolwiek aktywności, bo im się ma więcej, tym się więcej traci, a całość i tak docelowo jest redystrybuowana przez Rząd, który wie lepiej komu ile się należy. Kontrolowany wzrost ilości liberta jest dla aktywności gospodarczej korzystny, tak samo jak korzystna jest inflacja.

Dlatego też uważamy, że pora na druk liberta, który będzie do czasu rozhulania gospodarki finansował działania instytucji państwowych. Przeciwnicy druku twierdzą, że wywoła on inflację. Przypominamy – inflacja to spadek realnej wartości pieniądza, a podobno libert jest nic nie wart. Usunięcie podatków w obecnej formule i pompowanie rynku pieniądzem wywoła jego obieg, zapewne przy równoczesnym wzroście cen – ale cóż z tego, skoro teraz ceny są teoretyczne, a obiegu nie ma.

4. Marketing

Wzrost uprawnień dla samorządów skutkować będzie większą podażą stanowisk niższego szczebla, na których będzie można zdobywać pierwsze szlify. Program pomocy finansowej powinien polegać nie tylko na dawaniu niewielkiej kasy na start, ale również i na systemie kredytowym, przy czym gotówka ta nie powinna być wypłacana bezpośrednio kredytobiorcy (przykładowo kredyt na założenie gazety – jego przyznanie będzie o stosowną kwotę ograniczać konieczność opłaty).

Państwo musi zmienić też nastawienie do nowych mieszkańców, których nie należy traktować z góry. To, że ktoś czegoś nie wie, nie oznacza, że jego przemyślenia są błędne. A to, że ma inne zdanie, też nie oznacza od razu, że nie rozumie mechanizmu działania Księstwa. Warto rozważyć powołanie rzecznika Rządu, który będzie na właściwym poziomie prowadzić takie rozmowy.


Mam nadzieję, że udało się Wam dotrwać i przeczytać cały nasz program oraz że wzbudził on Wasze zainteresowanie. Zapraszam do komentowania i zadawania pytań, oraz co oczywiste - udzielenia nam poparcia w nadchodzących wyborach.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Michał Pséftis, Andrzej Fryderyk.
Serduszka
9 042,00 lt
Ten artykuł lubią: Michał Pséftis, Timan Demollari, Prokrustes, Andrzej Fryderyk, Matheos Wielkopolitański, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Ignacy Urban de Ruth, Krzysztof Czuguł-Chan, David de Hoenhaim, GdL, Vladimir ik Lihtenštán, Viktor Toghon at Atera, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Prokrustes
+ dla Gospodarka
Odpowiedz Permalink
Matheos Wielkopolitański
Tak się właśnie zastanawiałem w kwestii oddzielnych wyborów Kanclerza i Sejmu. Czy brak zaplecza w Sejmie nie utrudnia realizacji programu wyborczego ?
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Jakie konkretnie funkcje RM chcecie scedować na samorządy?
Odpowiedz Permalink
Tomasz Mancini
Słusznym pomysłem jest powrót do wyboru kanclerza przez Sejm. W tym systemie, który mamy obecnie, bezsensowne są wybory bezpośrednie...
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
@TMancini - zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest to już przesądzone. Mało słychać głosów popierających pozostanie przy obecnym modelu.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Mancini
@Zombiakov bo to tak naprawdę dublowanie organów... Choć ogólnie popieram rozpoczęcie porządnej, merytorycznej dyskusji nad rolą kanclerza w naszym systemie i relacji pomiędzy nim, a Księciem
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Dosc ciekawa unicjatywa
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.