Rada Ministrów, Albert Felimi-Liderski, 11.12.2017 r. o 20:44
Orędzie Kanclerza
Seria wydawnicza: Orędzia Kanclerza

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
jVI5OvHM.png


Doskonale pamiętam abdykację księcia Piotra II Grzegorza, której skutki są odczuwalne do dzisiaj. Doskonale pamiętam jak kilka gestów, niepotrzebnych słów, nieustępliwość obu stron doprowadziły do powstania chmury nienawiści w życiu publicznym Sarmacji, możliwej do porównania tylko z krakowskim smogiem.

Doskonale pamiętam okres ostatniej unii z Mandragoratem Wandystanu. Niekończące się spięcia powodowane różnicami „kulturowymi” lub przekładając to na język śmiertelników — charakterem. Innymi spojrzeniami na mikronacje. Wielkimi osobowościami. Złośliwi powiedzą, że niektórym zwykle nie wystarczyło do ognia dolać oliwy. Może to i racja?

Te dwa wydarzenia łączą się w jedną logiczną całość, wspólnie z baridajskim sierpniem, wieloma niesnaskami związanymi z szeroko rozumianym życiem politycznym i społecznym tworząc skrawek historii. Historii, która powinna służyć nam jako elementarz Naszych błędów. Historii, o której nie zapominając powinniśmy budować przyszłość.

Pewien etap tej historii się wczoraj dla Sarmacji zamknął. Część zapewne powie, a raczej pomyśli, że słusznie. Inni popadną w konsternację. Reszta siądzie przed komputerami podekscytowana nadchodzącymi wydarzeniami lub zwyczajnie wyłączy monitor. Jako szef Rządu mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że JKW Tomasz Ivo Hugo dołożył wszelkich starań, aby swoją Książęcą misję wypełnić jak najlepiej. I przynajmniej z tego tytułu należą mu się słowa uznania od każdego z Nas.

Przed nami elekcja. Okres burzliwy. I punkt, do którego zmierzam. Wkrótce wszyscy opowiemy się po konkretnej wizji Księstwa. Już niedługo przy urnach wybierzemy kolejnego sarmackiego monarchę. To wybór niewątpliwie ważny, na którym skupiona będzie uwaga opinii międzynarodowej. Być może kluczowy dla przyszłości naszej społeczności. Na kandydatów przyjdzie czas. Na analizę programów i płomienne debaty zapewne również.

Pamiętajmy, bazując chociażby na empirii, że wszystkie nasze poczynania mają swoje konsekwencje. Nie wprowadzajmy więc sztucznych podziałów. Nie traktujmy nadchodzących chwil jako poligon, pola do popisu dla przedstawicieli różnych obozów, komitetów. Sarmacja ma dość podziałów, ma dość wyniszczających wojen. Nie prowadźmy knowań, nie zachowujmy się jak zwierzęta wypuszczone z klatek. Księstwo to w końcu nie padlina. Przynajmniej dopóki stwarzamy pozory człowieczeństwa.

Sarmacja to przede wszystkim rozrywka. I o ile powszechnie wiadomo, że flejm napędza aktywność, o tyle momentami potrafi on również działać destrukcyjnie na całe społeczności. Jako osoba z nie najmniejszym bagażem doświadczeń w Sarmacji zdaję sobie sprawę ze stawki i wartości, jaką dla wielu osób ma nadchodząca elekcja. Te same osoby powinny jednak pamiętać, że władza wynika nie tylko z wyniku słupków, a przede wszystkim z legitymizacji i autorytetu społecznego — i właśnie o te rzeczy powinni potencjalni kandydaci zabiegać. W sposób cywilizowany.

W imieniu swoim, Rządu i Obywateli, życzę Sarmacji jak najlepiej. Życzę przetrwania w jak najlepszej kondycji tego burzliwego okresu. Nie dajmy ponieść się emocjom. Nie wypuśćmy zbudowanych przez lata ideałów w przestworza niczym ulotnego balonika.

Powodzenia, kandydaci. Powodzenia, Sarmacjo.


(—) Albert mar. Felimi-Liderski
Kanclerz Księstwa Sarmacji
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
14 239,00 lt
Ten artykuł lubią: Roland Heach-Romański, Cudzoziemiec, Tomasz Ivo Hugo, Laurẽt Gedeon I, Paviel Gustolúpulo, Kristian Arped, Apolinary Montserrat, Vanderlei Bouboulina-á-la-Triste, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Albert Jan Maat von Hippogriff, Mikołaj Torped, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Peter West, Emanuel Śmigło, Adam Jerzy Piastowski, Orjon Surma, Andrzej Fryderyk, Jan Magov-Zaorski, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Gauleiter Kakulski, GdL, Krzysztof Czuguł-Chan, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Henryk Leszczyński, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Habsburg, Henryk Wespucci.
Komentarze
Tomasz Ivo Hugo
Dziękuję za miłe słowa
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.