Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 26.11.2017 r. o 21:01
RVT Hrabia Ruhnhoff, to już 126 lat razem z nami...
Seria wydawnicza: Sport

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
RVT Hrabia Ruhnhoff, to już 126 lat razem z nami

TjC9lhD7.png 4J8pxmOY.pngTjC9lhD7.png

R
VT Hrabia Ruhnhoff — teutoński klub piłkarski, założony 14 listopada 1891 roku, znany jako RVT Ruhnhoff lub Hrabiowie z Ruhnhoff. Założycielami byli przedsiębiorcy Robert i Viktor z rodu Ternów, którzy przy okazji budowy linii kolejowej stworzyli klub piłkarski. Siedzibą klubu jest miasto Ruhnhoff we wschodniej Teutonii.

H
rabiowie są jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Teutonii. Na swoim koncie mają dwadzieścia osiem tytułów mistrza kraju, dziesięć pucharów kraju oraz cztery Superpuchary Teutonii. Od 2006 roku klub występuje w SLP gdzie gra do dnia dzisiejszego. W tym czasie udało mu się odnieść liczne sukcesy, takie jak zdobycie czterech mistrzostw i dwóch Pucharów Sarmacji.

D
rużyna swoje domowe spotkania od sezonu 2006 rozgrywa na nowo przebudowanym stadionie – Ritterstadion . Będącym własnością klubu i mogącym pomieścić 44 tys. kibiców. Zawodnicy swoje domowe spotkania graja w Błękitnych koszulkach i Czarnych spodenkach i getrach. Klub posiada klika przydomków-ale znane są najbardziej te: Hrabiowie, Telewizorki oraz RTV .

O
d sezonu 2006 trenerem klubu jest Timan Demollari, który zastąpił na tym stanowisku Andreja Kusnala, który prowadził drużynę przez 2 lata. W czasach gry w SLP stanowisko trenera sprawowali jeszcze : Paviel von Thorn-Broniek, Wiktor Marecki, Julietta da Firenza, Deffloriusz Dyman Wander, Guedes de Lima.

O
becnie kapitanem zespołu jest obrońca Alex Neukirchner.
TjC9lhD7.png 4J8pxmOY.pngTjC9lhD7.png


POCZĄTEK KLUBU 1891-1940
K
lub piłkarski RVT Ruhnhoff powstał z inicjatywy Roberta i Viktora Ternów w trakcie budowy linii kolejowej i służył w tamtym czasie do promocji tego środka lokomocji był również odpowiedzią, na rosnące zainteresowanie piłką nożną w Teutonii. Przyjmuje się też że bracia założyli się z konkurencją, kto zbuduje szybciej swój odcinek linii kolejowejSrebrny Róg- Ruhnhoff. Zakład wygrali Ternowie i oczekując rywali ze stolicy zorganizowali mecz piłkarski wśród robotników.
W 1892 r. piłkarze rozegrali pierwszy oficjalny mecz z DMS Ortis – przegrywając 0-2. W roku 1897 klub zdobył po raz pierwszy mistrzostwo ligi krajowej, pokonując w finale MKS Niellno 2-1. Od roku 1900 klub przyjął barwy błękitno -czarne; używane do dziś. Po reformie 1910 roku w teutońskiej pierwszej lidze znalazło się 18 klubów, klub zakończył rozgrywki na szóstym miejscu. W roku 1916 klub zajmował jedenaste miejsce w lidze; najniżej odnotowane w historii.
W 1925 roku RVT zdobył swoje drugie mistrzostwo. W latach 1931-1935 zespół pod wodzą trenera Eggerta Cizi wywalczył pod rząd 5 tytułów mistrza ligi. W 1937 drużyna po raz pierwszy zagrała mecz towarzyski w Nowej Teutoni z KKL Benden, przegrywając 2-3. Pod koniec lat 30-tych nowym trenerem został miryjczyk- Helmut de Runko i to on zrewolucjonizował grę zespołu. Zrewolucjonizował szkolenie i zmienił ustawienie drużyny, co w następnych latach zaowocowało dominacja w lidze.


LATA 1941-1969
L
ata 40. to sukcesy w lidze krajowej, niestety tylko w roku 1944 udało się zdobyć mistrzostwo. Po meczu finałowym w wypadku samochodowym, zginał trener de Runko. Nowym selekcjonerem został Jura Kunom to za jego kadencji sprowadzono do klubu takie gwiazdy jak: Pasibor Gaszka, Brzetysława Cyba oraz Kimon Volta. To dzięki nim RVT zdobył dwa razy z rzędu mistrzostwo w latach 1949 i 1950. Klub zdobył też pierwsze wyróżnienie za dziesięć tytułów mistrza ligi. Kimon Volta rozegrał dla klubu 444 spotkania i strzelił 126 bramek, zakończy karierę po siedemnastu sezonach gry i został jego działaczem a potem prezesem. W 1953 roku klub po raz pierwszy grał mecz towarzyski w Sarmacji.
Koniec lat 50. to udział w licznych turniejach zagranicznych, oraz walczył o jak najlepsze wyniki w lidze. W 1961 klub przegrał ostatni mecz ligi z MTR Marduk 0:3 co zaowocowało zamieszkami po meczu w Zielnyborze. Od tamtej pory między kibicami RVT a MTR Marduk panują napięte stosunki. Po tych wydarzeniach z klubu odeszło kilku piłkarzy i działaczy, zmienił się też prezes. W 1962 roku piłkarze z Ruhnhoff zdobyli pierwszy Puchar Teutonii, a w latach 1962 i 1965 dołożyli kolejne mistrzostwa. Drugi Puchar trafił do klubowej gabloty w 1966 roku po zaciętym finale z Margońskimi zakończonym wynikiem 2-1. W klubie w tym czasie grał Lukke Firko oraz Gerwin de Vasko i to on jako pierwszy piłkarz klubu zdobył „Złotą Piłkę”.
Podczas turnieju w 1968 roku w Brugii klub zdobył nowy przydomek- Telewizorki. po pierwszej połowie meczu z CKR Brugogpolis przegrywali 0-4, w przerwie do szatni przybył prezes i obiecał piłkarzom po telewizorze za wygranie meczu- ostatecznie wygrali 5-4.

ZŁOTA ERA 1970-1985
W
latach 1973-1983 RVT zdobyło z rzędu 10 tytułów mistrza kraju, za co Cesarz Wiktor II nadał klubowi oficjalny tytuł hrabiowski. Od tamtej pory oficjalnie nazwa klubu brzmiała: RVT Hrabia Ruhnhoff.
W 1980 roku klub świętował zdobycie po raz 20 tytułu mistrza kraju, za co na strojach piłkarzy pojawiły się dwie wstęgi. Do tego doszły sukcesy na arenie międzynarodowej, wygrane turnieje towarzyskie w takich krajach jak : Sarmacja, Brugia, Baridas, Surmala,Wandystan, Al-Farun, oraz kolejne trzy puchary w latach 1975,1977 oraz 1980, a także dwa superpuchary kraju w 1979 i 1983.
Autorami tych sukcesów byli trenerzy: Falibor Azjer oraz Matte ik Hammerg. Barwy kluby w tym czasie, reprezentowali tacy piłkarze teutońscy jak: Derwan Mola, Barnim Sylo, August Lapster, Ignacy Jaskot, Dobrosław Cyba. Byli oni wspierani przez kilku piłkarzy z zagranicy- Klemensa Muska, Sergio Gryskę, Ulryka Kiesa, Olega Kenio.

TRAGEDIA W Al-FARUM
N
ajtragiczniejszym momentem tzw. złotej ery Hrabiów były wydarzenia w trakcie finału meczu o puchar Szejka w 1982 roku. Naprzeciw siebie stanęły drużyny RVT hrabia Ruhnhoff i Al-Ri FC na stadionie miejskim w stolicy sułtanatu Al-Farun.
Miejscowi kibice klubu z Al-Ri rzucili się w trakcie meczu na kibiców z Teutonii. W trakcie panicznej ucieczki, ścisku i obrażeń; śmierć poniosło 45 kibiców z Teutonii. Wydarzenia te były transmitowane na żywo przez stacje telewizyjne. Mimo wszystko spotkanie zostało dokończone a klub z Teutonii, wygrał w doliczonym czasie gry 4:3; hat-trickiem popisał się wtedyDerwan Mola.

LATA 1986-2005
W
1985 roku RVT zdobył po raz 23. zdobył tytuł mistrza ligi krajowej, pokonując w Złotym Grodzie, swoich rywali z SKS Srebrny Róg 2:1. Kolejny tytuł mistrza ligi klub zdobył w 1987 roku, zapewniając sobie sukces na 4 kolejki przed końcem sezonu.
Po tym sukcesie w klubie zaszły spore zmiany, odmłodzono skład zespołu. Dotychczasowy prezes klubu odszedł na emeryturę, a władze klubu wybrały nowego po raz pierwszy w ramach konkursu. Nowym trenerem został Daniel Sumont, który przebudował w ciągu dwóch następnych lat grę zespołu. W 1989 roku klub mimo dobrej gry w lidze, przegrał walkę o mistrzostwo po derbach Enderasji z Margońskimi Koniami 1-3.
W 1991 roku klub obchodził hucznie swoje stulecie istnienia, zdobywając swój 25 tytuł mistrza ligi krajowej. Oraz dorzucić do tego zdobycie Superpucharu kraju po wygranej z Deportivo Złoty Gród 3:2. W latach 1992-1996 Hrabiowie plasowali się w środku tabeli, jedynym sukcesem był zdobyty w 1994 roku Puchar Teutonii po pokonaniu w finale FKK Rantiochskich Krasnoludów 1:0
Od 1997 roku prezesem klubu został dawny piłkarz Derwan Mola. To on odwołał trenera Sumonta i zastąpił go Erwinem Jurą. Ten młody trener sprowadził do klubu za duże gaże dwójkę napastników Ignacego Kosa i Aleksandra Duperta, wzmocnił też obronę i zastosował obronę strefową. Efektem było zakończenie sezonu w 1999 roku bez żadnej porażki i zdobycie nie tylko mistrzostwa Teutonii, ale też krajowego pucharu. W finale Superpucharu ulegli FC Eltdorf 1:2
Po tej porażce ze stanowiska chciał odejść trener Jura, ale nie zgodził się na to prezes, działacze, zawodnicy i kibice. W nowym sezonie 2000 roku klub zdołał wywalczyć kolejny Puchar Teutonii, pokonując w finale SKS Srebrny Róg 3:0 i wygrać turniej w Złotym Grodzie po finale z CD Refero z Surmali 2:1
Zespól w latach 2003-2005 zdobył trzy razy z rzędu mistrzostwo i dwukrotnie Puchar w latach 2003 i 2004, dodatkowo w 2004 roku zdobył też Superpuchar ligi.
Tym sposobem w 2004 roku po raz pierwszy w historii zespół zdobył potrójną koronę (Mistrzostwo + Puchar + Superpuchar)
Niedługo po meczu o Superpuchar zmarł tragicznie Erwin Jura, przez następne dwa lata zespół prowadził jego asystent Andrej Kusnala.
TjC9lhD7.png 4J8pxmOY.pngTjC9lhD7.png


RITTERSTADION
S
tadion Olimpio Amargas wybudowany został w 1987 roku na potrzeby mistrzostw v-świata w piłce nożnej. Budowa trwała dwa lata, po wybudowaniu stadion mógł pomieścić do 65000 kibiców, ale ze względów bezpieczeństwa zmniejszono pojemność do 45000 miejsc. W związku z decyzja o przystąpieniu do SLP zapadała decyzja o przebudowie a potem o zburzeniu stadionu i budowie nowego obiektu w miejscu starego; ustalono też że nowy obiekt będzie własnością klubu a nie miasta. Nowy stadion otwarto w 2006 roku i otrzymał on nazwę Ritterstadion i może pomieścić 44000 kibiców. Ulokowany jest w południowej części Ruhnhoff , przy alei Cesarskiej 54. W czasie budowy nowego stadionu klub korzystał z stadionu Gryf Arena Ruhnhoff.

KIBICE
U
znaje się że Hrabiowie mają drugą, największa liczbę kibiców w Teutonii. Po Krasnoludach, trzecie miejsce zajmują kibice Koni. Oficjalnie działa w Teutonii pięć grup kibiców, zrzeszających fanów z całego Królestwa: Drugi Zastęp, Synowie Enderasji, Gryfy Wschodu, Nuclan HR, RTV Hrabia. Kibice klubu posiadają oficjalny sojusz z kibicami drużyn : FK Deportivo Złoty Gród, FKK Rantiochskie Krasnoludy i YK Słoniki Sodomia. Największą niechęcią kibice Telewizorów darzą kibiców: SKS Srebrny Róg, MTR Marduk, CKR Brugopolis oraz Al-Ri FC z powodu tragedii na ich stadionie. Klub ma też sporą grupę fanów w Sarmacji i pozostałych krajach sąsiadujących z Teutonią.

DERBY RUHNHOFFU
W
mieście działa też drugi klub piłkarski powstały w 1911 roku AS Gryf Ruhnhoff, od tamtej pory obydwa kluby rozegrały liczne mecze. Do 2006 roku rozegrano oficjalnie 223 mecze, z czego Hrabiowie wygrali 86 zremisowali 61 a przegrali 76. W ostatnich latach rywalizacja podupadła ze względu na kryzys Gryfów, które od 1999 roku rozgrywają swoje mecze w okręgowej lidze Enderasji.

TjC9lhD7.png 4J8pxmOY.pngTjC9lhD7.png
f56SBu80.jpg
Założyciele klubu bracia Robert i Viktor Tern. zdjęcie z roku 1899
149lL8qF.jpg
Pierwszy skład zespołu w 1902 roku.
GP0zNh8S.jpg
Mecz towarzyski na stadionie w Grodzisku, przy piłce Pasibor Gaszka. lata 50 XXw.
9R333n1u.jpg
Tragedia na stadionie w AL-Farum.
q31O3hNh.jpg
Złoty skład który w 1982 roku wywalczył dziesiąty raz z rzędu mistrzostwo kraju.
lyQpi88A.jpg
Mistrzowie z 1991 roku, w stulecie klub zdobył mistrzostwo oraz superpuchar kraju.
TjC9lhD7.png 4J8pxmOY.pngTjC9lhD7.png

Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo, Andrzej Fryderyk.
Serduszka
12 770,00 lt
Ten artykuł lubią: Szymon de Canterville, Paviel Gustolúpulo, Laurẽt Gedeon I, Cudzoziemiec, Król Patryk I Labacki, Tomasz Habsburg, Tomasz Ivo Hugo, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Bartłomiej Czapka, Andrzej Fryderyk, Albert Felimi-Liderski, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Michał Michaelus, David de Hoenhaim, Timan Demollari, Ignacy Urban de Ruth, Albert Jan Maat von Hippogriff, Siergiusz Asketil, Gniewosz Sforski, Marek von Thorn-Chojnacki, Kamil Warior von Vincis-Kazakov.
Komentarze
Ludwik Tomović
Może jakaś zgoda z NK Troyanowitze? :D
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
No proszę, Diuk jak zawsze o historii i jak zawsze wspaniale. Ale, że o sporcie, to dla mnie niespodzianka. Bardzo miła :)
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
Chciałbym się przyczepić, ale wszystko zgodne ze żródłami ;-)
https://sites.google.com/site/rvtruhnhoff/rvt-oklubie

No i w tym miejscu zapraszam do zapoznania się z najnowszą historią Hrabiów:
http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/10500
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Muszę przyznać – jestem pod wielkim wrażeniem jak zawsze. Choć może sportem się interesuję mniej, tak artykuł historyczny – zacny.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@LudwikTommo
Jak dla mnie to nie mam nic przeciwko, pytanie tylko co na to Trener :)
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@Hugo
Pochwała z ust JKW to dla mnie miód malina :) cieszy mnie że udało mi się zaskoczyć stałego czytelnika...Może kiedyś opiszę i pozostałe
Teutońskie kluby...
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@Michaelus
Wzorowałem się i konsultowałem co trzeba z Trenerem. Nie mniej cieszy mnie że doceniasz moją pracę; bez twojego artykułu nie było by mojego-takie uzupełnienie.
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@anglov
Chciałem spróbować czegoś nowego dla odmiany. Nie mniej jest to i tak głownie promocja TEUONII -ENDERSJI :)
Permalink
Gauleiter Kakulski
Historia historią, w sobotę i tak będzie wpierdol.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@Gauleiter
Nie ma problemu. Nasi kibice z chęcią spuszczą wam wpierdol :D
Permalink
Paviel Gustolúpulo
Moje rządy nie były dla Telewizorków niczym fajnym, ale cieszy że choć przez chwilę mogłem siedzieć w gabinecie trenera.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@rybczak
Ale i tak zapisał się pan w historii klubu :) a to jest już coś wartego odnotowania i zapamiętania.
Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Bardzo ciekawy artykuł.Czekam na więcej.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@MarekChojnacki
Marek sam wiesz jak to czasem jest. Trzeba spróbować czegoś nowego, a do tego jeszcze promocja miasta i regionu :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.