Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 20.10.2017 r. o 10:37
Monitor Sejmu nr 04/K-LIII/2017
Seria wydawnicza: Monitor Sejmu

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
4e6W9nl1.png

MONITOR SEJMU #04/K-LIII/2017

R0owh5cJ.png

Obecne wydanie Monitora oddajemy w Wasze ręce z tygodniowym poślizgiem. Kajamy się. Realne zobowiązania sprawiły, że gdzieś nam ów tydzień uciekł, a święcie przekonani, że to właśnie dziś czas na publikację spostrzegliśmy swoją pomyłkę. Niemniej dziś właśnie oddajemy w Wasze ręce 4 numer Monitora Sejmu 53. kadencji Sejmu.

Idą wybory! Kadencja się kończy. Najpóźniej za 4 dni powinniśmy spodziewać się książęcego postanowienia zarządzającego wybory do Sejmu na kolejną kadencję. Obecna rozpoczęła się 14 sierpnia, formalnie kończy się więc 14 listopada, najpóźniej trzy tygodnie wcześniej należy zarządzić kolejne głosowanie, ta data wypada więc 24 października. Prawdopodobnie wybory odbywać się będą w terminie 10-12 listopada, a zwołanie następnego Sejmu nastąpi na dzień 14 lub 15 listopada 2017 roku.

Co jednak w międzyczasie wydarzyło się w Sejmie?

9ZP5MFZU.png

Ruszył kolejny nabór na funkcję asesora Trybunału Koronnego. Tym razem jest on związany ze zbliżaniem się końca kadencji obecnego Marszałka Trybunału Koronnego — Rolanda Heach-Romańskiego. W ciągu minionych 10 dni nikt na stanowisko to się nie zgłosił. Warto również zauważyć, że status obywatela KS utracił jeden z obecnych asesorów — JKW Defloriusz Dyman Wander, i z formalnego punktu widzenia utracił tym samym mandat również. Czy grozi nam kolejny kryzys w obsadzie TK?

Pozostając zaś w temacie wyboru Asesorów, to 25 września Marszałek Sejmu rozpoczął debatę nad kandydaturą Wojciecha Hergemona na stanowisko ATK. Kandydatura ta wpłynęła do Sejmu w związku z upływem kadencji właśnie Wojciecha Hergemona.

W minionym czasie, w dniu 23 września 2017 r., do Laski Marszałkowskiej trafił też jeden projekt nowej ustawy. Zgłoszony przez posła Alberta Felimi-Liderskiego z KP CZEKAN projekt dotyczył zmian w Konstytucji Księstwa Sarmacji i zakładał modyfikację trybu odwoływania asesorów Trybunału Koronnego.

L9OCsnaN.png

W minionym miesiącu Sejm dyskutował zatem tylko nad dwiema kwestiami. Jedna to dyskusja nad kandydaturą Wojciecha Hergemona na ATK. Posłowie wykazali tu daleko idącą aktywność ograniczając się do stwierdzeń o braku pytań i zastrzeżeń do kandydata.

Drugą była debata nad złożonym projektem zmian w Konstytucji. Tu trzeba przyznać było nieco więcej emocji. Przede wszystkim kilkoma pytaniami projekt skrytykował Kanclerz Konrad Jakub Arped-Friedman, który pytał m.in. "Ilu asesorów siedziało bądź siedzi obecnie na stołku tylko dlatego, że w TK jest kumoterstwo i kolesiostwo, a specjalna kasta broniła swoich ludzi?" czy też "Ilu asesorów powinno zostać odwołanych, ale zostali na stanowiskach bo Kolegium nie pozwoliło/nie zebrało się?". Głos zabrał również ATK Wojciech Hergemon, który również ocenił proponowane rozwiązania jako niewłaściwe. Poseł wnioskodawca nie uznał za stosowne do uwag ATK czy pytań Kanclerza się odnieść i w zasadzie tyle widzieliśmy z całej debaty. Podkreślmy — żaden z pozostałych czterech posłów nie zabrał w sprawie głosu.

WRSI5l6q.png

Posłowie głosowali w tym okresie dwukrotnie. Ponownie w sprawach już wyżej opisanych. W głosowaniu dotyczącym wyboru ATK udział wzięło 5 posłów (wszyscy ZA), nie głosował zaś poseł Wikidajło. Z kolei w głosowaniu dotyczącym zmian w Konstytucji również głosowało 5 posłów, przy czym 2 ZA, 2 PRZECIW i 1 WSTRZYMAŁ SIĘ OD GŁOSU, a poseł Wikidajło ponownie nie dotarł na salę głosowań.

NIGGTK11.png

Powiedzmy sobie szczerze. Posłowie obecnej kadencji nie grzeszą aktywnością. Klub poselski .STARODAWNA to największe od miesięcy rozczarowanie. Stabilną przewagę i większość konstytucyjną wykorzystali do tego by dosłownie nic konstruktywnego w Sejmie nie zrobić. Z kolei opozycyjny klub poselski CZEKAN wykazywał znacznie dalej posuniętą chęć zmian, wnosił projekty, z których część siłą rzeczy upadła przez fakt braku większości. Poseł wybrany z list nowych nie wykorzystał swej niezwykłej szansy i w żaden sposób nie zabłysnął, szybko afiliując się przy bezpiecznej większości.

W Sejmie panoszył się marazm, nuda i brak polotu. Nawet trudno oceniać Marszałka, który co prawda sprawnie i na czas podejmował działania do niego należące, ale też nie miał zbyt wiele okazji do popisu.

Obserwując mesiąc, który minął od poprzedniego wydania Monitora należy stwierdzić, że to kolejny zmarnowany czas w sarmackiej legislatywie, a przecież tyle było przedwyborczych zapowiedzi.

Monitor Sejmu będzie informował o pracach Sejmu na bieżąco. Pozostańcie z nami, śledźcie doniesienia. Kadencja obecnego Sejmu upływa w okolicach 14 listopada, wobec czego kolejne wydanie Monitora planujemy na dzień 10 listopada 2017 r., a w nim oprócz omówienia kolejnych spraw podejmiemy się szerszego podsumowania kadencji. Już dziś gorąco zapraszam!
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo, Albert Felimi-Liderski.
Serduszka
8 420,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Apolinary Montserrat, Timan Demollari, Tomasz Ivo Hugo, Wojciech Hergemon, Xavery Kłopocki, Henryk Wespucci, Tomasz Habsburg, Aaron Ramsey, Albert Felimi-Liderski, Krzysztof Czuguł-Chan, Vladimir ik Lihtenštán.
Komentarze
Wojciech Hergemon
Problem w tym, że chyba na (prawie) każdym froncie aktywność jest obecnie żadna. Przy czym nie jest to narzekanie, bo sam ostatnio z pewnym trudem wykonuje obowiązki asesora TK, a poza tym - niestety również nic nie robię :(.


Dopisuje prawie w nawiasie, bo na pewno ktoś robi coś porządnego, tylko tym akurat nie wiem.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@kaxiu niestety tak właśnie jest. I ogólnie zgodziłbym się z Tobą w 100% gdyby nie fakt, że ta kadencja wygląda tak od dnia 1. No może od dnia 7. Napawa mnie to smutkiem i niejakim zażenowaniem.

Nie po to odchodziłem z polityki!
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Cytuję:
Klub poselski .STARODAWNA to największe od miesięcy rozczarowanie
@RCA wszystko jeszcze przed Tobą. Nie za szybko ta krytyka? Już niedługo sam będziesz stał na bramce. Mam nadzieję, że się w końcu opamiętasz z krytyką, bo to było słabe :(
Cytuję:
Nie po to odchodziłem z polityki!
To nawet ciężko uznać za żart, bo z to już brzmi jak dramat znany z różnych zakątków mikroświata.

PS: Podręczny zestaw synonimów: Zbawiciel, Wybawiciel itd.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
DAFUQ?! O co temu panu?
Odpowiedz Permalink
Otto von Spee-Asketil
Może przestali refundować niektóre leki.
Odpowiedz Permalink
Daniel January von Tauer-Krak
Nihil novi
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@DanielKrak ale to odnośnie refundacji leków, czy że Sejm kiszka?
Odpowiedz Permalink
Daniel January von Tauer-Krak
Odnośnie wszystkiego, nie zaglądałem tutaj kawał czasu... A wszystko takie same...
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@DanielKrak to zaglądaj i działaj! Aktywnie. Okazje leżą na ulicy. Wystarczy chcieć, nie narzekać, nie szukać wymówek, nie zniechęcać innych i robić swoje :)
Odpowiedz Permalink
Daniel January von Tauer-Krak
Miałem taki zamiar, ale optymizm wyparował po przeczytaniu kilku ostatnich artów i wątków na forum. Ten marazm tkwi w mieszkańcach, szatach graficznych, wszędzie. To jest spoko, ale ma maks 3 miechy, później trzeba robić spiski i zamachy, aby się coś działo. Na kij kodeks karny jak nie ma przestępstw, na kij prawo jak nie można go obejść. Bycie perfekcyjnym jest nudne, lepiej coś schrzanić i stworzyć problemy. Wtedy przynajmniej jest o czym pisać\truć dupę i tak dalej... Gdzie są Korwniny jak są potrzebne? Trzeba było głosować na hansa, przynajmniej byłoby co naprawiać.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Idą wybory do Sejmu! Skleć ugrupowanie, zrób rewolucyjny program, który zapowie wyjebanie połowy prawa w kosmos, rób ferment bez uciekania się do zamachów i spisków! Dlaczego nie?!
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
@RCA przecież nikogo.

ok, mogę zrobić partię unitarną i postulować wywalenie w kosmos samorządów. co to da?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@leszcz może nikogo, a może jednak kogoś. Może nic nie da, a może jednak da. Tego nie wiemy, nie mamy kontaktu z każdym. Ale jeśli asekuracyjnie milczymy i wybieramy trwanie dla trwania to faktycznie ... lepiej zgasić światło. Ja jednak wybieram ścieżkę ciągłych starań, tak jak teraz w Sclavinii, czy tu jako Obserwator. Wyjdzie, to wyjdzie, nie to nie. Ale sobie nic nie zarzucę.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
> Koniec kadencji za niecałe 4 tygodnie
> Partia rządząca nie zrobiła absolutnie nic w Sejmie przez 2/3 kadencji
> Za szybko na oceny

:|

58Eja5wz.png
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
Fakt. Z aktywnością u mnie ostatnio krucho. Nie dosyć że dużo pracuję to jeszcze zwariowałem i zacząłem chodzić do szkoły, przez co i weekendy mam zajęte. Na następną kadencję sejmu nie będę kandydował. Gdybym wiedział że tak będzie to i na tą bym nie kandydował.
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
@RCA Raczej nie. Wszystkie pomysły które do tej pory słyszałem, to spotkały się niejako z nieuznaniem. Niektórym pasuje taki stan rzeczy, brak odpowiedzialności za cokolwiek i to że nie muszą się starać. Traktują to raczej jak portal do pogaduszek:)
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Pogaduszki to zawsze była istotna część mikro.

Natomiast istotnie jest tak nudno, że aż żałuje, iż zostałem pozytywnym bohaterem. :(
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Jak zwykle dobra robota, tantiema raz jeszcze.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Albert bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@OvS jest juź formalna możliwość to pomyślimy o refundacji :-]
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Uprzejmie informuję, że kolejne wydanie Monitora zostanie przyspieszone. W dniu 10 listopada rozpoczynają się wybory więc numer pojawi się w dniach między 6 a 8 listopada. Jak czas pozwoli.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.