Polityka na ławie #1
Seria wydawnicza: Polityka na ławie

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Sarmatki, Sarmaci!

Zapraszam serdecznie do pierwszego wydania Polityki na ławie. W cyklu znajdziecie analizy przedwyborcze, analizy powyborcze, komentarze, wywiady i najważniejsze wydarzenia w sarmackiej polityce. Po krótkim wstępie zapraszam do czytania!

Sarmacja obecnie żyje wyborami, które leniwie wkraczają w decydującą fazę. Już 7 lipca do Sejmu będą wybierani posłowie nowi jak i starzy wyjadacze. Kto się w nim znajdzie, zdecydujecie już Wy. Zostały zgłoszone 3 listy: Hans+, Starodawna oraz Czekan. Początkowo na listach znalazły się 4 osoby z Hans+, 7 osób z listy Starodawnej oraz 5 z Czekan. Udziału w wyborach nie potwierdził Kristian Arped, który miał startować z Starodawnej, a Jihymed Niezyd z Hans+ zrezygnował z udziału w wyborach. Zatem o 7 miejsc w Sejmie walczy 14 osób. Z jasnych szacunków wynika, że 7 osób polegnie. Pokusiliśmy się również o wyliczenie rozkładu głosów, jakimi dysponują poszczególne partie. Do obliczeń dołączono również kandydatów, którzy nie potwierdzili bądź zrezygnowali z udziału w wyborach.
zeC8OeCK.png
Jak widać na powyższym wykresie Hans+ posiada 5,4% wszystkich głosów jakie znajdują się w rękach Sarmatów, Starodawna ma aktualnie 16,6%, a Czekan - 10,1%. Partie walczą o blisko 68% głosów i każda może je zdobyć. Wszystko zależy od tego komu Sarmaci ulegną. W związku z tym zapraszam Państwa do udziału w sondażu przedwyborczym. Zbieranie głosów trwa do czwartku godz. 17.

A jak wygląda sprawa związana z programami wyborczymi?

Starodawna przedstawiła postulaty związane z reformą Trybunału Koronnego, rewizją kodeksów i wzmocnieniem Kanclerza. Reforma Trybunału ma polegać na zupełnie innym jego kształcie - w skład Trybunału miałoby wejść 5 sędziów i Książę. Sędziowie mieliby być wybierani po jednym z samorządu i jeden przez Kanclerza. Sędziowie z samorządu mieliby odpowiadać za sprawy zgłoszone w ramach samorządu, a sprawy związane z różnymi samorządami - sędzia centralny bądź jeden z samorządowych. Starodawna chce też uchylić Kodeks Postępowania, który uważa za zbyt szeroki do warunków sarmackich. Chodzi tutaj prawdopodobnie głównie o uproszczenie i odformalizowanie Trybunału.
A o co chodzi w rewizji kodeksów? Przede wszystkim chodzi o zawężenie możliwości dostania kary więzienia do recydywistów i osób popełniających najcięższe przestępstwa. Dla innych powinny być przewidziane kary grzywny.
Jeśli chodzi o Kanclerza, to Starodawna widzi w nim potencjał i chciałaby aby mógł wydawać rozporządzenia samoistne, a także aby odpowiedzialność za działania administracyjne spoczywała na nim.

Hans+ również opublikował program. Idzie do Sejmu z hasłami Tu jest Sejm Księstwa Sarmacji oraz Zarabiajmy Więcej. Moglibyśmy być troszkę uszczypliwi, ale nie będziemy. Program opiera się między innymi na rewizji i kontroli aktów prawnych doprowadzając do ich odświeżania. Tworzenie prawa dobrego dla Sarmatów. Wspierania aktywności na różnym polu działalności. Nadaniu Księciu prawa do nadawania obywatelstwa honorowego. Podobno partia chce przełamywać granice i robić to czego inni nie chcą. Ma wzrosnąć zasiłek dla nowych z 10 000 do 15 000 libertów. Chcą także stawiać na współprace z innymi krajami. Tak mniej więcej przedstawia się program Hans+.

Warto wspomnieć, że Starodawna przedstawiła pierwszą część programu, Hans+ najprawdopodobniej całość, a na program Czekan czekamy z niecierpliwością.

Na dzisiaj to już wszystko. Na kolejną Politykę na ławę zapraszam już w czwartkowy wieczór. Analiza sondażu, programów wyborczych jak i również prawdopodobnie parę pytań do niektórych osób.

PS.
Jakby ktoś chciał zaoferować fajne logo, to zapraszam do wysłania listu.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Timan Demollari.
Serduszka
10 008,00 lt
Ten artykuł lubią: Roland Heach-Romański, Robert Fryderyk, Bartłomiej Czapka, Henryk Leszczyński, Timan Demollari, Albert Felimi-Liderski, Thimoteus ik Hohentsolern, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Daniel January von Tauer-Krak, David de Hoenhaim, Konrad Jakub Arped-Friedman, Heweliusz Popow-Chojnacki, Tomasz Ivo Hugo, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Krzysztof Czuguł-Chan, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza.
Komentarze
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Pragnę wspomnieć ze z Hans+ również odszedłem. ;)
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
.STARODAWNA z kropką na początku.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
CZEKAN drukowanymi. No co...
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Wkrótce przez ó. No cóż :D

A tak no to wybaczcie.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Dobra relacja, pozwala po tygodniowym odpoczynku od Sarmacji zorientować się ogólnie w sytuacji politycznej. Dzięki!
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Jak to mawiał mój wykładowca: "Lubię wykresy, statystykę i tabelki... bo nie mają nic wspólnego z rzeczywistością" tak czy inaczej wiadomo co i jak, GJ!
Odpowiedz Permalink
Wincenty Wałachowski
Ciekawe tylko, czy tymi programami uda się im porwać te 68% do urn i wygrać numi wybory. Realia sarmackiej postpolityki wydają się być bardziej brutalne.

BTW art świetny.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.