Gazeta Teutońska, Adam Jerzy Piastowski, 22.06.2017 r. o 10:59
Rarogonia

Czyli niegościnna wyspa u wybrzeży Tauzenii kilka faktów i mitów.

Od Północy wyspę otaczają ciemne wody Oceanu Mroźnego, na Południu znajduje się Morze Srebrne, od wschodu znajdziemy Cieśninę Lwa, a zachodni brzeg okala Morze Teutońskie.

c828HCSb.jpg
Fragment mapy autorstwa Adama Jerzego Piastowskiego ze zbiorów TIGiK przedstawiający wyspę.

Wulkan Raróg jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem wyspy, to jedyny czynny wulkan w całej Teutonii, wznosi się na wysokość 1200 m.n.p.m. Jest on aktywny, zdarza się od czasu do czasu, że nad kraterem można zobaczyć słupy czarnego lub białego dymu. Wokół góry, ze względu na gazy wulkaniczne nie rośnie żadna roślinność, przez co krajobraz jest surowy, a teren nosi nazwę Ziemi Ognistej.

LHCk70pA.jpg
Wulkan Raróg sfotografowany od strony Ziemi Ognistej.

Ostatnia, niszczycielska erupcja wulkanu miała miejsce w 480 r.p.n.e. Wybuch był słyszalny nawet w okolicach zachodniego brzegu Jeziora Lokan, z gór Tauzeńskich osunęły się liczne lawiny. Podobno niektórym ludziom w Srebrnym Rogu popękały bębenki w uszach.

6yMp7yiG.jpg
Obraz z 1688 r autorstwa NN - Przedstawiający Wybuch Wulkanu Raróg prawdopodobnie w 480r.p.n.e.

Na wyspie znajdują się ruiny miasta Rantochii vel Mulnik, której pierwszy człon swoją nazwę zawdzięcza jej rdzennym mieszkańcom założycielom pierwszej osady już w 570 r.p.n.e. Mulnik natomiast to pozostałość po osadnikach Slavian próbujących w XI w osiedlić się na tych niegościnnych terenach.

hwn7dlX5.jpg
Ruiny Rantochii vel Mulnik, fotografia współczesna.

Rdzenni mieszkańcy wyspy Raragonii jako jedyni w całym Pollinie opracowali tzw „język gwizdany”. Podobno starsi mieszkańcy wyspy po dziś dzień posługują się kilkoma charakterystycznymi gwizdnięciami, szczególnie wtedy gdy chcą przekazać jakieś wieści na dalekie odległości.

W środkowej części wyspy można natknąć się na Gejzery Anguleme, które w górskim klimacie aktywnie wybuchają (co 3 minuty) niemal wrzącą wodą, tworząc imponujący spektakl. Gorące źródła mają też wpływ na pobliską faunę i florę.

L82ne95A.jpg
Gejzery Anguleme, fotografia współczesna.

Zimny i srogi klimat w połączeniu ze źródłami termalnymi umiejscowionymi w górach sprzyja powstawaniu licznym strumykom i rzekom. Największą i jednocześnie najdłuższą jest Rzeka Shiru.

1M9H44T9.jpg
Rzeka Shiru wijąca się ku zachodowi pędzla Cesarza Dobrosława Wspaniałego.

Jedynym w pełni płaskim terenem, który umożliwiał od lat zamieszkiwanie wyspy jest Równina Kennana. Położona jest ona, podobnie jak ruiny Rantochii vel Mulnik w dość znacznej odległości od największego zagrożenia wyspy. Jednak tereny te z uwagi na przykrywające je co jakiś czas popiół wulkaniczny, nawiewany od zachodu, wcale nie są łatwe do zamieszkania.

Warto także wspomnieć, że u wybrzeży Rarogonii podczas silnego sztormu zatonął okręt z Księciem Slavian Godzimirem (1645 – 1656). Plotki głoszą, że statek przewoził cenne i luksusowe towary z Ruhnhoff do Srebrnego Rogu, możliwe też, że na statku znajdowało się złoto! Niestety wraku nigdy nie udało się odnaleźć.

f3WHoyr2.jpg
Tonący okręt - Malowidło NN pochodzące z czasów Reinholda II Pobożnego.


Adam Jerzy Piastowski
Teutoński Instytut Geodezji i Kartografii
Serduszka
8 328,00 lt
Ten artykuł lubią: Timan Demollari, Andrzej Fryderyk, Thimoteus ik Hohentsolern, Tomasz Ivo Hugo, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Niegosław Sarewicz, Adi Alatristé, Gotfryd Slavik de Ruth, Albert Felimi-Liderski, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski.
Komentarze
Leszek Karakachanow Sr
Akhem.
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Ładnie i przystępnie opisane. Gratulacje i powodzenia przy kolejnych odcinkach.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.