Agencja Rozwoju Grodziska, Patryk Vindsor, 08.06.2017 r. o 18:20
[Agencja Rozwoju Grodziska] Katedra św. Jana - wspólna wizyta

"Kultura w Sarmacji" - to ważne zagadnienie. Sama definicja obejmuje wiele aspektów. Ale nie to będzie przedmiotem dzisiejszych rozważań. Religia - to jeden z czynników kształtujących kulturę na danym regionie. Zabytki sepulkralne zazwyczaj górują nad miastem, są na stałe spisane w panoramę. Takim właśnie zabytkiem w Grodzisku jest Katedra świętego Jana, do której serdecznie zapraszam.

IXf39B2s.jpg

Na początek widok katedry za dnia. Kadr ujęty na tle zachmurzonego widnokręgu dla uwidocznienia dostojności budowli. Katedra wybudowana w stylu neogotyckim z elementami architektonicznymi innych epok. Na jednej z wież umieszczono zegar wskazówkowy, dzięki czemu mieszkańcy Grodziska zawsze są z czasem i godziną na bieżąco.

4dMBCn01.jpg

Tym razem do wnętrza udamy się poprzez drzwi bocznej nawy. To celowy zabieg dla przedstawienia kontrastu między zewnętrznymi fasadami budowli a jedną z kondygnacji wykonanej z ciemnego marmuru i granitu. Wnętrze z materiału pochodzącego z okolic Feru. Tam też nie tak dawno miało miejsce trzęsienie ziemi, co wskazuje na wysoką aktywność sejsmiczną.

dJ8LVd9D.jpg

Kolejna cześć wnętrza. Tym razem strona północna. Tło stanowi kolor żółty, a na nim przedstawiono świętych wraz z ich atrybutami.

484c3auF.jpg

Najnowszy nabytek w Katedrze. Rzeźba św. Wiciego, pozłacana. W tle jeden z wystawnych witraży. Mozaika barw przedstawia kluczowe sceny z Biblii.

6Z40Nlte.jpg

Tym razem jedna z naw przedstawiona od strony zachodniej. Ławki dla wiernych z dębowego drewna. Po prawej strony zdjęcia wejście na kazalnicę. W głębi ołtarz do odprawiania mszy w Rycie Trydenckim.

bu3nUg90.jpg

Na uwagę zasługują zdobienia ścian górnych oraz sklepienia. Figury świętych w stylu romańskim, w oknach czerwony krzyż z różą Marcina Lutra. Mimo, iż kościół należy do katolicyzmu to nie sposób było nie uwiecznić wydarzeń ważnych dla kościoła. Właśnie stąd symbole protestantyzmu w oknach.

CXjJ835t.jpg

Zdobienie jednej z kopuł. Freski przedstawiają ostatnią wieczerzę Jezusa i jego uczniów. Wokoło kopuły posągi aniołów.

t078Fi32.jpg

Zdobienie ściany wschodniej. Po lewej stronie fresk przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem. Po prawej Jezus trzymający planetę Ziemia. Środek obrazuje scenę biblijną kiedy to Mesjasz chodzi po wodzie.

zPH3225W.jpg

I ostatnia już fotografia przedstawiająca wnętrze Katedry. Na centralnym planie zabudowa ołtarza z przedstawieniem Trzech Królów

75Jqf8Ia.jpg

Katedra świętego Józefa w porze wieczorowej. Zachód słońca w tle. Centralne wierze pięknie się prezentują szczególnie w bezchmurny, letni dzień.

Dziękuję za uwagę i życzę częstych odwiedzin Katedry.


NrA6EI87.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 218,00 lt
Ten artykuł lubią: Fryderyk von Hohenzollern, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, David de Hoenhaim, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Peter West.
Komentarze
Fryderyk von Hohenzollern
Rozumiem że katedry św.. J. O Diuka senatora Jana :P ?
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Mam nadzieję że nie J. O. Diuka senatora Jana xD jakoś kościół diuczej wiary ma chałwę mi nie odpowiada x)
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
Szanowny Pan nie dostąpił łaski Powagi. Ale spokojnie, Senat jest cierpliwy.
Odpowiedz Permalink
Peter West
To katedra świętego Jana czy świętego Józefa?
Odpowiedz Permalink
Patryk Vindsor
Świętego Jana :)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Aż czuć Powagę, która emanuje z tych wnętrz
Odpowiedz Permalink
Bartek Staniszczak
Przytłaczają mnie takie wnętrza... a weź to ogrzej zimą ;)
Permalink
Patryk Vindsor
Świece kościelne i żarówki ogrzewają ponoć :P
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.