Wystawa kamieni szlachetnych część 1
Seria wydawnicza: Pałac Wilków

u408N7F0.png
K
iedy chodziłem po piwnicach Pałacu Wilków znalazłem tajemniczą skrzynię. Była ona bardzo ciężka, więc kazełem sługą ją wynieść z piwnicy do sali głównej. Po otwarciu jej okazało się że jest ona pełna Kamieni Szlachetnych. Była w nim też Kartka chyba z 1854 roku, na niej były napisane jakieś Bazgroły. Których nie dało się odczytać. Po krótkiej naradzie z moim ojcem postanowiłem zrobić z nich wystawę. Tak się ona prezentuje.

Diament

J32nX033.jpg

M
inerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa diamentum i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Diament jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie. Tworzy zazwyczaj niewielkie kryształy przyjmujące postać ośmiościanu, rzadziej sześcianu. Duża część kryształów ma zaokrąglone kształty oraz wykazuje zbliźniaczenia. W przyrodzie stanowi jedną z pięciu, obok grafitu, fulerenów, nanopianki i nanorurek, odmian alotropowych węgla.
Jest kruchy (rozpryskuje się pod wpływem uderzenia), przezroczysty; zwykle zawiera śladowe ilości azotu, glinu, boru, manganu, krzemu, magnezu, chromu.
Są w nim spotykane różne wrostki mineralne reprezentowane przez: oliwin, granat, pirop, pirotyn, ilmenit, rutyl, grafit, diopsyd, spinel oraz wcześniej wykrystalizowane diamenty. Rodzaj tych inkluzji pozwala na precyzyjne określenie miejsca pochodzenia danego kamienia. Jest on bardzo rzadki. Sclavinska linia rodu von Hohenzollern jest też w posiadaniu pierścienia z Diamentem, który jest szacowany na koszt ponad miliona Libertów. Legenda głosi, że został on sprzedany Sclavinskiiemu jubilerowi Adamowi von Erik przez samego Księcia Alma.

Szmaragd

6yBB678n.jpg

O
dmiana berylu, minerału należącego do grupy krzemianów. Nazwa pochodzi od gr. smaragdos (a także łac. smaragdus - zielony). Nawiązuje do charakterystycznej barwy tego minerału, wywołanej podstawieniami jonów chromu, rzadziej wanadu i żelaza. Bardzo poszukiwany, wyjątkowo cenny kamień kolekcjonerski i jubilerski. Jest stosowany w jubilerstwie od czasów starożytnych. Szczególnie ceniony był w starożytnym Dreamlandzie , Bialenni , Brodrii , u Polaków(Ron), Andurów i Elijczyków. Największy szmaragd o wartości jubilerskiej wydobyto w Elderlandzie , miał masę 7 025 ct.

Rubin
a1DgG7f7.jpg

M
Minerał z gromady tlenków, czerwona odmiana korundu. Jest minerałem rzadkim. Zazwyczaj tworzy kryształy o pokroju tabliczkowym, bipiramidalnym lub słupkowym o podstawie sześcioboku, czasami romboedryczne. Nasycenie barwy rubinu zależy od domieszek: czerwoną barwę wywołuje tlenek chromu, purpurową – wanad, brunatnoczerwona – żelazo. Jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych w jubilerstwie. Szczególnie poszukiwane są kamienie wykazujące asteryzm, powodowany igiełkowatymi wrostkami rutylu, które są niesłychanie rzadkie. Do wyjątkowych rzadkości należą kamienie wykazujące efekt kociego oka. Najbardziej poszukiwane są kryształy o barwie czerwonej z delikatnym niebieskim odcieniem (tzw. „czerwień krwi gołębiej”).

Szafir
MWtw0WV6.jpg

M
Minerał ten jest bardzo twardy. Jest z gromady tlenków – niebieska odmiana korundu. Jest minerałem rzadkim. Tworzy najczęściej kryształy o postaci pseudoheksagonalnych słupów (o przekroju sześciobocznym) i bipiramid. Na ścianach kryształów często wykazuje poprzeczne zbrużdżenia. Jest kruchy, przezroczysty, często wykazuje podzielność wykorzystującą płaszczyzny zbliźniaczeń. Szafiry jest spotykany w skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach, i bazaltach.

Topaz
Dxwf9l57.jpg

M
inerał z gromady krzemianów, rozpowszechniony w wielu rejonach świata. Nazwa pochodzi od greckiego Τοπάζιος (topázios) co znaczy poszukiwać; także z sanskrycie Topas = ogień i nawiązuje do pomarańczowo-złotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. Tworzy kryształy słupkowe, niemal izometryczne, także beczułkowate (znanych jest ok. 150 różnych jego postaci). Występuje w skupieniach zbitych, ziarnistych słupkowych i pręcikowych. Jest kruchy i przezroczysty, charakteryzuje się ogromnym bogactwem barw. To bardzo twardy, ciężki i rzadko spotykany minerał.

Kamieni szlachetnych jest do opisania ponad 35. Dlatego postanowiłem by na każdy artykuł było po 5
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Fryderyk von Hohenzollern, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
7 041,00 lt
Ten artykuł lubią: Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Fryderyk von Hohenzollern, Guedes de Lima, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Laurẽt Gedeon I, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Yupeng Beijin-Zhao, Roland Heach-Romański, Tomasz Ivo Hugo, Henryk Wespucci.
Komentarze
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
Liczyłem raczej na to że ujrzę jakieś specjały zrobione z tych kamieni. Same kamienie wiemy jak mniej więcej wyglądają:)
Odpowiedz Permalink
Thimoteus ik Hohentsolern
A no tak! Zapomniałem! W kolejnej części będą pierścienie o których zapomniałem tutaj. Przepraszam!
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
Nic się nie stało. Może wtedy byłby za długi?
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Korund jest najlepszy a jak GJ! :)
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Zacne! ;)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
To tyle mojego komentarza :)
[url] https://youtu.be/ESpfCwkyX40[/url]
Permalink
Bartek Staniszczak
Dobrze by było pokazać kamień przed oszlifowaniem jak i po. Wybieram się do lasu szukać kamieni szlachetnych, ale oszlifowane chyba nie występują w naturze ;)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.