Dekalog Baridajczyka
Seria wydawnicza: Nasz Idea
5Nr1Fhso.jpg


Słowem wstępu,

Fare Aryon!

Drodzy Sarmaci, szanowni Baridajczycy jak dobrze wiecie Narodowa Partia Baridasu, przeżywa kryzys. Jeden z ojców założycieli NPB w osobie syna mego Tymoteusza von Hohenzollerna, zrezygnował w dniu 18 maja bieżącego roku z prowadzenia partii. Odezwał się w nim duch slclavińskiego jednorożca, bo przecież zrodził się na Elldorackiej ziemi, przez co też nie ma co się dziwić jego decyzji. Sclavińska ojczyzna go wezwała, to i w nim krew się zagotowała. Podążył własną ścieżką, drogą którą szła jego matka - niech i tak będzie. Jednak pamiętaj Tymoteuszu, że płynie również w tobie baridajska krew - mam nadzieje że będziesz zawsze o tym pamiętać. Większość członków NPB, popadło w absencje, jak to często bywa w wirtualnych państwach. Zresztą ja sam, mam spore problemy z utrzymaniem aktywności na poziomie, być po prostu obecnym. Jednak to nie oznacza że Narodowa Partia Baridasu się skończyła, czy też jej nie ma. Ja, Jaśnie Wielmożny Markiz Fryderyk von Hohenzollern, wciąż stoję i trwam na Almerskim posterunku, stojąc na straży baridajskich wartości - idei Baridajskiego Nacjonalizmu! Wartości zapisanych między innym w Dekalogu Baridajczyka.


8v1S7nLq.jpg

Dekalog Baridajczyka


Jam jest Baridas, Ojczyzna Twoja, i Twoich przodków, z której wyrosłeś. Wszystko czym jesteś, kim się stałeś, mnie zawdzięczasz! Pamiętaj o tym, gdy zostanie przelana baridajska krew, gdy wezwę cię przed oblicze moje. Obajwię ci się przed Tronem, abyś dostrzegł monarchii istotę. Jam jest ziemią po której stąpasz, jam cię wychowała i szacunku się domagam!


1. Baridas kochaj po wsze czasy, szanuj Jej historię, w czasach teraźniejszych opiekuj się Nią, a w lepszą przyszłość wierz z całego serca swego.

2. Pamiętaj Baridas związał się jednym tronem, jednym berłem, jedną koroną z Księstwem Sarmacji po wsze czasy. Ty zaś raz danych ślubów dochowasz, dając przykład lojalności. Pamiętając o swej krwii i korzeniach jakie w sobie nosisz. Będziesz naczyniem suwerenności wywodzącym się z czasów przeszłych, będących wyrazem niepodległości.

3. Przestrzegaj tytulatury baridajskiej, gdyż tym samym oddajesz pracy innych szacunek.

4. Znaj historię swej Ojczyzny, narodu swego, abyś mógł godnie go uhonorować. Byś mógł dać opór wrogom wewnętrznym i zewnętrznym, wypędzając za Wielki Mur wrogi element.

5. Bądź bez litości, bez skrupułów dla zdrajców imienia baridajskiego.

6. Popieraj wszystko co baridajskie, co rodzime, choćby przyszło ponieść trud, lub ofiarę uszczuplając majątek twój.

7. Zawsze i wszędzie, śmiało stwierdzaj że jesteś Baridajczykiem.

8. Działaj społecznie, wypełniaj sumiennie obowiązki na siebie przyjęte - wiedząc że tak właśnie wygląda praca u podstaw.

9. Kultywuj historię i tradycje baridajskie. Pamiętając że Baridas na początku był Republiką, następnie stał się i przyjął formę Monarchii.

10. Nie pozwól, by ubliżano Baridasowi, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i Majestat.


Słowem komentarza,

Arystokracjo, szlachto, wierni obywatele, nie bez przyczyny publikuje właśnie teraz dekalog Baridajczyka. W momencie kiedy zbliża się wielkimi krokami święto Baridasu. Baridas, Baridajczycy, osoby zamieszkujące Baridas zbyt długo nie potrafiły określić swojej tożsamości narodowej, ta jakby się jej wstydzili. Nie ma czego się wstydzić. Trzeba pamiętać, że niegdyś Baridas był niepodległym państwem, a Baridajczycy suwerennym narodem. Trzeba wiedzieć skąd się pochodzi, skąd wywodzą się nasze korzenie. Dziś jesteśmy częścią Księstwa Sarmacji, oddaliśmy część naszych wolności na rzecz sarmackiego państwa. Z perspektywy czasu był to słuszny wybór i nadal jest słusznym wyborem. Ponieważ tak Królestwo Baridasu, jak i Księstwo Sarmacji czerpie wzajemne korzyści z tego związku. Związku który można określić mianem starego małżeństwa, gdzie partnerzy znają się na wskroś, oraz znają oczekiwania drugich połówek. Oczywiście ta jak to bywa w małżeństwach dochodzi do różnych sprzeczek i kłótni, jednak po pewnym czasie wszystko wraca do normy. Chcę przez to powiedzieć że Baridas nie przetrwa bez Księstwa Sarmacji, natomiast Księstwo Sarmacji było by o wiele ubożesze bez Królestwa Baridasu i pewnie ciężko by było się pozbierać do kupy. Dlatego pamiętajmy nie to co nas dzieli, lecz to co nas łączy. Mianowicie wspólna historia, przenikanie się kultur, wspólne interesy i ogólny dobrobyt społeczeństwa zamieszkującego tak Baridas jak i Księstwo Sarmacji.

Baridas sano alta!


Z wyrazami szacunku,
Ostatni Baridajski Nacjonalista,
(-)Frideric mar. et Hohensollern.
Serduszka
6 728,00 lt
Ten artykuł lubią: Thimoteus ik Hohentsolern, Laurẽt Gedeon I, Henryk Wespucci, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, David de Hoenhaim, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Thimoteus ik Hohentsolern
Ojcze, tak. Sclavinskii duch znowu we mnie wszedł. I tak jakby coś, Fryderyk dał linka na forum partii do którego ma dostęp tylko partia. Tutaj wypowiedź:
Cytuję:
Członkowie NPB

Może nie zrobiliśmy za dużo. Dobra, nic nie zrobiliśmy. Ale ja wierzę że wy dużo jeszcze zrobicie...

Pewnie pytacie sie mnie dlaczego powiedziałem wy, nie my. To ja wam odpowiadam.

Ostatnio jestem znudzony tą biurokracją. Nawet stworzenie grafiki propagandowej mi nie pomogło. Nacjonalizm tak samo... W ogóle całym Baridasem się już nudzę. Długo myślałem by odejść z Baridasu. Tylko to że jestem prezesem Samorządowej partii na to mi nie pozwalało. Więc jedynym wyjściem było by opuszczenie partii. Więc ja, tak zrobię.

To nie jest nagła decyzja by odejść. Więc mnie zrozumcie. Ja na prawdę to przemyślałem. Ale jednak to będzie mój koniec życia tutaj. Kierownictwo nad partią oddaje mojemu ojcowi, twórcowi Nacjonalizmu Baridajskiego i Stwórcy Idei Fryderykowi Markizowi von Hohenzollernowi.

Proszę zrozumcie mnie. Znowu powtórze że to nie jest nagła decyzja. Tylko przemyślana.

Życzę wam dalszych sukcesów.
(-)TvH

Powodzenia nacjonaliści!
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Dodam tylko amen, bo wszystko co ważne zostało już powyżej napisane. Wymienione przykazania zostaną wmurowane przed wejściem do sali tronowej w Zamku Królewskim.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Zobaczyłem nagłówek na głównej i wszedłem wpisać XD. Ale nie - to w ogóle nie jest śmieszne. Ble.
Proszę sobie iść być normikiem gdzieś poza baridaski nacjonalizm, który już jest...
Odpowiedz Permalink
Thimoteus ik Hohentsolern
Cytuję:
Zobaczyłem nagłówek na głównej i wszedłem wpisać XD. Ale nie - to w ogóle nie jest śmieszne. Ble.
Proszę sobie iść być normikiem gdzieś

I mówi to Teuton.
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
10 przykazań Baridyjczyka:) Dobre. Pomysłowe:)
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Zdaje sobie sprawę że J. O Diuk de Ruth, jest krajkoronnym szowinistą i gorliwym wyznawcą rojalizmu. Nie mniej tak samo jak J.O Diuk mam prawo do głoszenia swoich poglądów i też to robię. Myślę że w ostatnim czasie J.O Diuk wiele przegapił co się dzieje w Baridasie, jak choćby dyskusje o
baridajskim nacjonalizmie
z przełomu marca i kwietnia. Która może nie co przybliżyć Diukowi pewne kwestie.
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Wierny Obywatelu Wikidajło czy ja wiem czy pomysłowe. Przy konstrukcji tego dokumentu wzorowałem się na tego typu podobnych rzeczach.
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
Dla mnie to tutaj nowość:)
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Mnie tam się ten baridajski nacjonalizm podoba.
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Amen i na wieki wieków Ryzen... znaczy Baridas :)
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Dlaczego Baridas jest w tekście występuje raz jako kobieta, innym razem jako mężczyzna? Czuję dżender.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Chyba właśnie przełamanie dżenderu :D
Cytuję:
I mówi to Teuton.

Iksde. Naprawdę.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.