Geneza Ostatecznej Krucjaty

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
V38rZON8.png
instytucja.png
„(...) Do was wołam, moi sclavińscy bracia! I siostro. Do ciebie, mój sclaviński bracie, który jesteś Sarmatą. Do ciebie, mój sclaviński bracie - Leblandczyku. Jak również do Ciebie mój sclaviński bracie - Sclavińczyku (jakeś się tu uchował?!). A nawet - niech tam! - mój sclaviński bracie, któryś jest Scholandem, do Ciebie też mówię. Posłuchajcie, bracia miła. I siostro także (choć jesteś Teutonką)”. Słowa te wypowiedziane przez osobę określającą się PRZYWÓDCĄ Ostateczne Krucjata pozostają do dziś jednymi z nielicznych rozszyfrowanych fragmentów, pochodzących z poufnego radiogramu przejętego przez redakcję Ordo Sclaviniae w lipcu 2014 roku. To właśnie na podstawie treści tego manifestu Sclavinia weszła w swój przysłowiowy „Złoty wiek”, którego następstwa i piętno są widoczne po dziś dzień i trwale wpisują się we współczesny charakter mikronacji sclavińskiej.

NqM0T2eR.jpg
[jedyne znane zdjęcie PRZYWÓDCY]

Trudno właściwie orzec czym jest Ostateczna Krucjata i kiedy dokładnie miała swój początek. Z uwagi jednak na kluczowość tego okresu dla bytu i pozycji Sclavinii w hierarchii samorządów Księstwa Sarmacji nie sposób pominąć dokładną analizę, przybliżającą sclavińską historiografię do dogłębnego poznania Ostatecznej Krucjaty. Po raz pierwszy określenie to zapisane zostało przez Emila Potockiego (wówczas ukrywającego się pod pseudonimem: Michał Bryennios) na forum sclavińskim w dniu 7 czerwca 2014 roku. Kontekst użycia określenia Ostatecznej Krucjaty był odpowiedzią na liczne zapowiedzi Ministerstwa Propagandy i Oświecenia Publicznego Księstwa Sarmacji związane projektem ofensywy promocyjnej dla poprawy kondycji aktywności Księstwa Sarmacji, a także poszczególnych samorządów (w tym Sclavinii). Już 14 czerwca przebudzenie Sclavinii za sprawą Ostatecznej Krucjaty zostało zgłoszone przez Emila Potockiego jako jedno z wydarzeń zasługujących na zwycięstwo w konkursie na inicjatywą maja 2014 roku. Umiejscawiając więc na linii czasu początki kształtowania się idei Ostatecznej Krucjaty należy przyjąć czas trwania IV Konsulatu Sclavinii, a dokładniej powołanie Młynka Kawowego na urząd konsula suffecti 10 maja 2014 roku. Ostateczną Krucjatę należy rozpatrywać jako koncepcje ideologiczną, której istotą było nadanie niepowtarzalnego klimatu Sclavinii, co w założeniu miało relatywnie wpłynąć na zaktywizowanie samorządu borykającego się z problemami aktywności. Najlepszym dowodem na sukces Ostatecznej Krucjaty jest porównanie statystyk aktywności za lata 2014 i kolejne, co prezentuje poniższy wykres:

pRgP1o2v.png

O ile w 2014 roku ludność zamieszkująca ziemie sclavińskie napisała łącznie 2696 postów na forum to już wynik za 2015 rok wyniósł 8277 napisanych postów. Nie ulega żadnej wątpliwości, że to właśnie okres rozkwitu idei Ostatecznej Krucjaty, przypadający na czas trwania Konsulatów od IV (początek 10 kwietnia 2014) do XIV (koniec 14 stycznia 2016) przyniósł Sclavinii rekordowe współczynniki aktywności i wzrostu poziomu jakości. Skrótowcami towarzyszącymi krzewieniu się Ostatecznej Krucjaty były NTOK – Niech Trwa Ostateczna Krucjata, a także CWSW – Chwała Wielkiej Sclavinii Wielonarodowej, co z resztą zostało zaakcentowane przez ówczesnych przedstawicieli sclavińskiej władzy w bazie Sarmackich Skrótów i Skrótowców. Istotnym dla zrozumienia idei Ostatecznej Krucjaty jest przytoczenie wypowiedzi Emila Potockiego z dnia 14 września 2014 roku:

„W Sclavinii JKW Emila I Potockiego funkcjonowały urzędy konsulów, z tamtych tradycji czerpiemy garściami. Ostateczna Krucjata, chociażby, jest inspiracją Królestwa Sclavinii. To, że nie zachowały się archiwa, nie znaczy, że wszystko to co pamiętamy i cudem wydłubujemy z kopalń historii nie należy do nas”.

,a także 18 grudnia 2014 roku:

„Ostateczna Krucjata jest chlebem i celem; krzyczymy: chleba i zwycięstwa dla ludu! Ale co nam to przynosi? Łamiemy chleb i rozdajemy go, ale potem odchodzimy rozpierzchnięci, gdy się nam kończy. Nie szukamy kontynuacji, następców bochenków z naszych piekarskich koszy; męczymy się i odchodzimy, kiedy myślimy, że zrobiliśmy wszystko. Otóż nie zrobiliśmy wszystkiego. Myliliśmy się, wszyscy; są bowiem tylko trzy osoby, które się nie mylą - Przywódca Ostatecznej Krucjaty, Jego Wysokość Emil oraz Odolan Zwitariusz, duchowy nasz przywódca”.

Retoryka implementowana przez Emila Potockiego do podstaw idei Ostatecznej Krucjaty licznie nawiązywała do okresu istnienia secesyjnego Królestwa Sclavinii, którego to władcą był właśnie Emil Potocki (y Bahamonde). W połączeniu z hossą aktywności wynikającą z osiedleniem się na terytorium Sclavinii wielu wybitnych jednostek, m.in. Helwetyka Romańskiego, Młynka Kawowego, Karoliny von Lichtenstein, Martina Schlesingera-Asketila, a także powrót do aktywności Mateusza von Lichtensteina-Iontza nadały Ostatecznej Krucjacie rozpędu i pozwoliły w pełni wykorzystać jej potencjał. Trudno dziś wyobrazić sobie dzisiejszy Konsulat Sclavinii bez ciągłości historycznej uwzględniającej okres Ostatecznej Krucjaty.
instytucja.png
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Fryderyk von Hohenzollern, Tomasz Ivo Hugo, Cudzoziemiec, Paulus Buddus.
Serduszka
11 774,00 lt
Ten artykuł lubią: Fryderyk von Hohenzollern, Roland Heach-Romański, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Laurẽt Gedeon I, Yennefer von Witcher, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Gniewosz Sforski, Timan Demollari, David de Hoenhaim, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo, Cudzoziemiec, Ignacy Urban de Ruth, Paulus Buddus.
Komentarze
Fryderyk von Hohenzollern
Wielmożny Wicehrabio, liczę na kontynuację - bo poruszyliście dosyć ciekawy temat, tak z względów historycznych jak politycznych. Myślę że nowe pokolenia Sarmatów, zwłaszcza zaś Sclavińczyków powinni znać historię. Zwłaszcza powinni posiadać wiedzę o przyczyny, skutkach, motywacjach, całej otoczce związanej z Ostateczną Krucjatą .
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
Trochę mało zrozumiane dla nowych osób. Może to ten język w stylu Pana Tadeusza. Nie wiem, lub też je od początku napisane:)
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Cytuję:
Może to ten język w stylu Pana Tadeusza
???

Artykuł bardzo ciekawy i wciągający, tyle że za krótki :D
Liczę na więcej.
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Ciekawe i zacne :) ale nadal nie wiem czym jest ostateczna krucjata xp tak czy inaczej NTOK!
Odpowiedz Permalink
GdL
Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Oczywiście nie jest to ostatni artykuł z serii 'Ostateczna Krucjata'. Chyba właśnie w tym urok Ostatecznej Krucjaty, że nie do końca wiadomo czym ona jest!
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Nie czytałem, ale niechta ma serce do artykułu na medal.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Bardzo ciekawy artykuł. Dobrze jest przypominać i tę najnowszą historię. Obecni wówczas nie-Sclavińczycy mogą lepiej się zaznajomić ze sprawą, a nieobecni i nowi mogą przynajmniej trochę dowiedzieć się o co chodzi z tą OK... Trochę, skoro sam Autor stwierdza, że do końca nikt nie wie ;)
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
No, ja też w sumie nie wiem, ale brzmi ciekawie. Czekam na kolejne artykuły, może właśnie bardziej dla laików.
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Ja się odniosę tylko do wykresu. Baridas i GiS tworzą cycki (piersi). Druga kwestia jak Sclavinia idzie do góry to i Baridas również. Niech żyje Sclavinia i Baridas :)
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
No nie Panie Buddus, kolejny seksista w tej Sarmacji?
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Sex drogi Kanclerzu też może być formą treningu, ćwiczeń i medytacji :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.