6204. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
201. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gazeta Teutońska, Robert Fryderyk, 08.05.2016 r. o 13:19:14, tantiemy: 5 531.00 lt
Miasto Duchów #03 Przejścia graniczne Awary
Seria wydawnicza: Neuteutonischer Beobachter
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
AGL9dE9j.png

Redakcja Obserwatora Nowoteutońskiego pragnie zaprosić czytelników do zapoznania się z serią artykułów zatytułowanych Miasto Duchów. Tematem serii będą miejsca zapomniane przez Boga, ludzi i historię - opuszczone szpitale, fabryki, pałace i wszystkie pozostałe perły architektury, które czasy świetności mają już dawno za sobą.
_____________________________________________________________________________

Dziś Awara jest wyspą szczęśliwą — nie dzieli jej na pół płot pełen kolczastego drutu, wieżyczek wartowniczych i półautomatycznych systemów eliminacji zagrożenia. Strefa nie jest patrolowana już przez uzbrojonych po zęby wartowników z głodnymi krwi owczarkami scholandzkimi u boku. Bijące po oczach ostrym światłem reflektory nie przeczesują już pobliskich pól. Mieszkańcy południowej części wyspy nie szukają już okazji do przedostania się na północ. Teraz cała Awara jest już szczęśliwa.

Jedną z pozostałości po dawnej historii wyspy (opisywana dość szeroko w sarmackich podręcznikach historycznych i opracowaniach naukowych okupacja scholandzka południowej Awary) są byłe oficjalne przejścia graniczne. Fakt, że przez wiele lat pozostawały zamknięte to jedno, ale to, że stały, broniły i straszyły — to drugie. Dziś budzą tylko wspomnienia. Nie zawsze dobre, nie zawsze pożądane.

DBR0UoQ9.jpg

Centralne przejście graniczne na wyspie, rozdzielające stolicę na Awarę i Arminborg) widziane z daleka nie budzi zgrozy. Chyba, że swoim zaniedbaniem. Dzisiejsze władze miasta i wyspy pozostawiły to miejsce w stanie w jakim pozostało po bohaterskiej akcji sił Książęcych Sił Zbrojnych, wynikiem czego przegoniono stacjonujący tam oddział scholandzkich pograniczników. Ruiny często są odwiedzane przez wycieczki z Sarmacji, a częściej nawet z Baridasu. Lekcje historii na żywo to ważny element naszej edukacji.

8X169j7o.jpg

Z bliska miejsce to robi już nieco bardziej przytłaczające wrażenie. Powybijane szyby, nieprzychylne Scholandczykom grafitti, legowiska bezdomnych, walające się wszędzie butelki o malinowym denaturacie. Mimo to płoty, bariery, pasy na jezdniach, kolczatki i znaki z napisem "HALT"/"ZOLL" budzą demony przeszłości. Demony, które powinny spać.

bmCRY5Sr.jpg

Po stronie sarmackiej urządzono symboliczny punkt kontrolny, którzy dziś jest bardziej pomnikiem historii tego miejsca. Rzeźba zawsze uśmiechniętego Sarmackiego pogranicznika ma przypominać o tym, że północ wyspy zawsze była bardziej przyjacielska, a zamordyzm południowych sąsiadów zaczynał się dopiero kilkanaście metrów dalej. Legenda miejska głosi, że zawsze uśmiechnięta rzeźba ma jednak momenty gdy swój uśmiech traci, a na jej twarzy można wówczas zauważyć zaciętą minę pełną czujności — dzieje się tak wtedy gdy do miejsca tego zbliży się Scholandczyk.

RXyj1ITb.jpg

Stary magazyn na zapleczu po stronie scholandzkiej owiany jest złą sławą. Mówi się, że w tym miejscu torturowani byli Ci, których złapali Scholandczycy podczas próby przedostania się na północną stronę Awary. Miejscowa młodzież lubi opowiadać, że w miejscu tym często słychać, głównie wieczorami, wycie i krzyki potępionych i traktowanych elektrycznością więźniów. Prawda jest taka, że magazyn ten owszem służył jako areszt, ale głównie pełnił rolę magazynu zaopatrzeniowego dla dość silnego garnizony obsadzającego południową część centralnego przejścia. Wycie powoduje zaś wiatr hulający po opuszczonych pomieszczeniach, trzaskający pozbawionymi szyb okiennicami, przeciskający się przez kominy wentylacyjne.

U9cES5ez.jpg

Linia rozgraniczająca tę wspaniałą Wyspę na pół była usiana wieżyczkami strażniczymi. Oto jedna z nich, specjalnie zachowana w pobliżu centralnego przejścia granicznego. Kiedyś zamontowany na niej był silny reflektor — szperacz, syrena alarmowa i megafon, z którego nadawano propagandowe przemówienia premierów scholandzkiego rządu. W okresach zwiększonego napięcia między Sarmacją a Scholandią na wieżyczce montowano również stanowisko ciężkiego RKM.

hztNfvl6.jpg

Koszary straży granicznej po niegdysiejszej stronie scholandzkiej. Obraz nędzy i rozpaczy.

Na szczęście dziś Awara jest miejscem pogodzonym ze swoją historią, ale nie tylko — obie części wspaniale się uzupełniają, ludzie szczęśliwie jeżdżą na wycieczki. Palmy rosną, słońce świeci, a o dniach straszliwego podziału wyspy świadczą jedynie pomniki. Przypominają i uczą.

TJj5o0qE.jpg
Dotacje
Ten artykuł dotowali: Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Vladimir ik Lihtenštán, 08.05.2016 r. o 14:56:10
Początkowo nie chciałem dać serca, bo jak to wygląda, żeby Teutończyk dawał zarobić w teutońskiej gazecie jakiemuś Gellonowi, ale przeczytałem i mi się spodobało.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Robert Fryderyk, 08.05.2016 r. o 15:50:55
Ja sobie wypraszam tego Gellona. Trzyczaszkowianin, jeśli już ;)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Sorcha Raven, 08.05.2016 r. o 16:50:13
Ale jak Gellonka daje Teutoniczykowi nie jeden raz serduszko to jest cacy...
Nie irytuj Waść wiedźmy, bo jeszcze pogrzebię w domowym archiwum i okaże się, że jesteśmy rodziną :P
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Vladimir ik Lihtenštán, 08.05.2016 r. o 17:00:13
Ja się v-urodziłem w Grodzisku... a to prawie jak Gellonia... nie jestem z tego dumny, no cóż... tak wyszło...
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Ryszard Paczenko, 08.05.2016 r. o 17:43:54
Ja się v-urodziłem w Ciudad De Bravo. W sumie - nie jest źle :)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Robert Fryderyk, 08.05.2016 r. o 17:53:41
Jasne Paczenko, jasne ;) PRAWDA wyjdzie na jaw ;P
odpowiedz
Ryszard Paczenko, 08.05.2016 r. o 19:00:27
Preferuję NOWICJĘ :P
Ale wiem, ciężko wtedy o ciekawą grę słów.
Wprowadzimy w naszym Templum nowicjat...
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 08.05.2016 r. o 22:35:16
Sam widziałem tą smutną wyspę w czasie konfliktu i cieszą mnie zmiany na wyspie ;)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
David de Hoenhaim, 03.06.2016 r. o 19:51:36
Bardziej powinniście mieć na mysli Sclavinię. Tam własnie są gorsze widoki po latach tej pustki.
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany