6204. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
201. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gazeta Teutońska, Martes von Padors, 16.06.2015 r. o 10:45:06, tantiemy: 4 725.00 lt
Cudze Chwalicie Swojego...
Seria wydawnicza: Loardia
1b374edd-c1ba-405f-90e9-134dda60a46c.jpg

Dzisiejsze oblicze kuchni Teutońskiej kształtowało się od XVII wieku; kiedy najwybitniejsi kucharze zaczęli propagować nowoczesną kuchnię. Siłą jednak Teutońskiej kuchni nie są jednak dokonania wielkich kuchmistrzów; ale tradycje regionalne. I choć w każdej miejscowości znajdziemy doskonałe surowce i dopracowane receptury miejscowych potraw; to w Auterze wyróżniają się szczególną różnorodnością i jakością wyrabianych tam produktów.

Znakiem firmowym Auterry są wszechobecne oliwki oraz ostrygi a także bogactwo pysznych dań rybnych. Oliwki są wszechobecnym składnikiem wielu potraw.

mn077_1_1.jpg

Owoce pojawiają się na drzewach oliwnych latem; ale pierwsze zbiory zielonych; niedojrzałych jeszcze oliwek zaczynają się w październiku. Żeby nadawały się do jedzenia trzeba je moczyć w wielokrotnie zmienianej wodzie. Takie oliwki mają lekko gorzki smak; nawet po kąpieli w solance. Również dojrzałe oliwki pozostają gorzkie. Gorycz usuwa się; mocząc je w roztworze węglanu sodu i w solance. Czarne; bardzo dojrzałe oliwki są czasem jedynie suszone na słońcu; bez solenia stosowanego dla zakonserwowania innych gatunków.

W kuchni oliwki dodaje się do pieczywa; sałatek; duszonej wołowiny i do farszów; którymi nadziewany jest drób i warzywa. Na targowiskach i w sklepach można kupić dziesiątki odmian oliwek; i ich mieszanki; oliwki marynowane przez dwa tygodnie w oliwie z marynowaną szalotką; posiekanym czosnkiem; ostrą papryką; liściem laurowym oraz połówkami cytryny.

Największą jednak specjalnością Auterry są zupy z wielu gatunków ryb; zwłaszcza Tuńczyka oraz krabów; krewetek i homarów. Warto też spróbować ostryg; pieczonych muli i smażonych kalmarów.

tsukiji-12.jpg


Charakterystyczną cechą kuchni Teutońskiej jest wykorzystywanie rozmaitych dziko rosnących ziół. Mieszkańcy Teutonii przyrządzają mlecz; osty; dziko rosnące odmiany szparagów; czosnku; fenkułu i wielu innych roślin trudnych do odnalezienia w słownikach botanicznych.
Specjalny aromat potrawom nadają listki kolendry oraz cynamon.
Powszechnie znane są również tutejsze wędliny. Przyrządzane np. nie z całego udźca wieprzowego tylko z jego środkowej części przez co wędlina ma delikatniejszy smak. Mortadela o średnicy większej niż największa kromka chleba; karkówka; która po włożeniu w jelito wołowe dojrzewa sześć miesięcy zanim trafi do sklepu. Różne rodzaje salami; które pokrojone w cienkie plasterki podaje się na przystawkę. Także kawałki boczku; które ściśnięte między dwoma kawałkami drewna w ciągu kilku miesięcy nabierają mocnego; korzennego aromatu.

prosciutto-by-globetrotter1937-e1340808974640.jpg

W czasie zwiedzania małych Teutońskich miasteczek warto też zajrzeć do sklepów miejscowych rzeźników. Dbają oni nie tylko o wysoką jakość towaru; ale i o jego odpowiednią prezentację. Równo ułożone kotlety; przygotowane do pieczenia plastry antrykotu i owinięte słoniną; obwiązane nicią mięso na pieczeń leżą obok krążków surowych kiełbas; porcelanowych foremek z pasztetami i suszonych szynek. Składnikiem wielu kiełbas jest mięso kozie; końskie; dziczyzna a także mięso byków.

Teutońska kuchnia bogata jest także w warzywa i owoce. Dawniej w lecie i na jesieni a obecnie przez cały rok można kupić karczochy; szalotkę; dorodny czosnek; bakłażany i młodą cukinię z kwiatami.

c786c3f19b6878357e46f2827772df57.jpg

Chwalmy Więc Naszą Ojczyznę nie tylko za Jej Piękno ale i za Smaki
Dotacje
Ten artykuł dotowali: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Gotfryd Slavik de Ruth, 16.06.2015 r. o 19:29:22
To nawet dobrze, że jestem już po kolacji... Bo po takiej literaturze na pewno bym złapał za portfel. I skoczył na bazarek po zakupu na pyszną kolację :P
Ten komentarz czeka na serca.
Marek von Thorn-Chojnacki, 16.06.2015 r. o 20:10:38
Ładny zarys miejscowej kuchni,abrazji za polami lawędy,bomba.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Heweliusz Popow-Chojnacki, 17.06.2015 r. o 15:56:10
Ślinka cieknie ;)
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany