6206. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
203. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gazeta Teutońska, Martes von Padors, 03.06.2015 r. o 10:02:39, tantiemy: 4 774.00 lt
[TLGK] Nie Dać się Zaskoczyć
130086_dwa_walczace_lwy_skala.jpg
"Działania przeciwdywersyjne są jedną z form walki.
Dobra znajomość terenu i kontakty z miejscowym społeczeństwem pozwalają na dokładną inwigilację podległego terenu."
-powiedział major instruktor Teutońskiej Lwiej Gwardii Królewskiej

Skuteczność lokalnych źródeł jak np. leśnicy czy kolejarze w namierzaniu grup dywersyjnych powinna stale być sprawdzana. Dlatego też po pokonaniu ponad 150 w działaniach rozpoznawczych grupy składające się z młodych jeszcze mało doświadczonych Gwardzistów otrzymały zadanie; ukryć się przed siłami przeciwdywersyjnymi; wykorzystując do tego ukształtowanie terenu. Grupy miały na realizację tego zadania całą dobę. Po upływie tego czasu teren został dokładnie przeszukany. Wykrywalność była duża; a wykorzystanie do przeczesywania terenu leśników pozwoliło w znaczący sposób podnieść skuteczność prowadzonych działań.

W przypadku tych ćwiczeń to ludzie na co dzień poruszający się po terenie działań wskazywali na trudno dostrzegalne ślady; zmianę trasy przemarszu zwierząt do wodopoju; zamulenie wody w potoku; ruszoną ściółkę leśną. Te ślady pozwoliły wykryć grupy niedoświadczonych jeszcze Gwardzistów; które wykonały podziemne ukrycia. Piach z wykopanych ukryć; mimo że był wynoszony od bazy na odległość prawie kilometra i wysypywany do bystrego potoku zwrócił uwagę lokalnych leśników- zabarwienie wody naprowadziło instruktorów na ślad podziemnej bazy.

zasadzka-ikona-wpisu-e1361526139876.jpg


Innym śladem; który pozwolił na lokalizację ukrycia kolejnej grupy; była zmiana codziennej trasy jeleniowatych do wodopoju. Bazowanie grupy wymusiło na zwierzynie zmianę utartej ścieżki to kolejna wskazówka; którą zauważyli leśnicy. Te przykłady udowadniają; że w działaniach przeciwdywersyjnych pomoc ludności miejscowej doskonale znającej teren jest nieodłącznym elementem zbierania informacji.

Jak zaznaczył major Teutońskiej Lwiej Gwardii Królewskiej zmorą grup działających na terenach lesistych jak i w małych aglomeracjach były także dzieci; które szybko wyłapują z tłumu nowe twarze. W dużych miastach wtopienie się w tłum było dużo łatwiejsze.

600pap_tlum.jpeg

Podróżowanie środkami komunikacji miejskiej w godzinach szczytu czy wybór na punkty łączności osobowej miejsc szczególnie uczęszczanych pozwalało na uniknięcie wykrycia.

Musimy więc stale się szkolić by jak najskuteczniej bronić Króla i Teutonii
Dotacje
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Marek von Thorn-Chojnacki, 03.06.2015 r. o 16:45:03
Bardzo ciekawy artykuł.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Gotfryd Slavik de Ruth, 04.06.2015 r. o 17:08:46
Gwardia ćwiczy i ciągle podnosi swoje kwalifikacje...
Ten komentarz czeka na serca.
Julian Fer at Atera, 05.06.2015 r. o 13:50:28
Dobry kamuflaż i zaskoczenie to połowa sukcesu :)

PS: Pozdrowienia od KGB.
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany