6211. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
208. dzień panowania Piotra III Łukasza
Herold, Szymon Grański, 12.04.2019 r. o 21:16:35, tantiemy: 5 942.00 lt
Spatharios [III/2019]
ju5zB133.png
BnFDnsUB.gif

SPATHARIOS

WIRTUALNE OKNO NA SARMACJĘ

xEtRk3gt.png

I. Wieści z wielkiej polityki:

 • Zakończyły się wybory do Sejmu LX kadencji. Książęca Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki w Dzienniku Praw, a nowy Sejm rozpoczął prace. W jego skład weszło dwóch posłów z Towarzystwa Przyjaciół Rządu, dwóch posłów ze Stronnictwa Hasselandzkiego oraz poseł Partii Rozwoju Teutonii.

 • Końca dobiegła także regencja JKW Helwetyka Romańskiego. Wraz z dniem 9 kwietnia JKW Piotr III Łukasz powrócił do aktywności. Od razu zapowiedział wywiad którego ma w niedługim czasie udzielić w ogólnopolskich mediach.

 • Marszałek-Senior Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser zarządził wybór Marszałka Sejmu oraz Kanclerza. Zgłoszonych zostało kolejno dwóch kandydatów: Szymon Grański oraz Konrad Jakub. Trwa debata nad kandydaturami.


ywDCGp8A.jpg

II. Wieści z polityki lokalnej:

 • JKM Konrad Jakub dokonuje rekonstrukcji Rządu Królewskiego. Trwa dodatkowo głosowanie nad zatwierdzeniem kandydatury kawalera von Hippogriff-Pałasza na urząd Premiera Rządu Królewskiego.

 • Konsul Sclavinii, Marceli z Ossolińskich vhr Bordoński powołał noweego Wicekonsula Sclavinii. Funkcję tę otrzymała JO Rihanna diuczessa Aureliuš-Sedrovska. Nowym Prokonsulem ds. Finansów i e-Systemów Konsularnych został za to JKW Helwetyk Romański.

 • W Teutonii pojawiło się nowe lenno. JKM Piotr III Łukasz nadał baronię Gniazdo Gryfów Albertowi Maatowi von Hippogriffowi. Redakcja życzy powodzenia w zarządzaniu ziemią!

 • Z inicjatywy El Dictatore Tropicany i jednocześnie Namiestnika Starosarmacji, zawiązała się Konfederacya Solska. Jej akt podpisało już sześciu Sarmatów; deklarują wolę odzyskania prymatu w Księstwie dla swojego narodu.

 • Równolegle, na Awarze zawiązało się Błękitne Sprzysiężenie, deklarując kontynuację walki w imię Ostatecznej Krucjaty i Monarchofaszyzmu. Uzyskało wsparcie tropicańskich reakcjonistów.


km8nDlty.jpg

III. Nowiny ze świata kultury i sportu:

 • Wierny obywatel Santiago Vilarte von Hippogriff ogłosił początek naboru do Szachowego Pucharu Mikronacji.

 • Otton hr. von Spee-Asketil przeprowadził wyczerpujący wywiad z redakcją. W tle podszywanie się pod Emila Potockiego i praca na rzecz Sclavinii.

 • Gotfryd Slavik diuk de Ruth napisał relację historyczną z bitwy pod Sekrem, z 1240 roku. Zręcznie zagłębił się w historię Teutonii i opisał jej sztukę militarną.

 • Redakcja konkluduje regaty żeglarskie Skrzydła Fal. Wszyscy zawodnicy i uczestnicy wydarzenia zostali nagrodzeni. Zapowiadany został pomysł utworzenia Sarmackiego Związku Żeglarskiego.

 • JKM Konrad Jakub wydaje felieton polityczny, w którym zapowiada ustąpienie z polityki centralnej po upłynięciu kadencji.

 • Alfred vhr von Tehen-Dżek wydaje nowy magazyn o SLP, Offside. Lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata piłki nożnej w Księstwie Sarmacji!

 • Herold wypuścił nowy cykl epicki - 2020. Koszmar księcia seniora. W częściach dostępny już na półkach najlepszych księgarni i w kioskach!


To tyle z przeglądu prasy i wydarzeń w dzisiejszym numerze Spathariosa. Następnego możecie spodziewać się już wkrótce. Życzymy udanego wieczoru!

Redaktor
/—/ Szymon Grański

Ap7HPjqj.png
Dotacje
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Seweryn Santecki, 14.04.2019 r. o 10:44:24
Regularne pomijanie wydarzeń z Hasselandu jest lekko niepokojące.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Szymon Grański, 14.04.2019 r. o 11:05:46
Dlatego prosiłem o danie mi cynku z tego co się dzieje. Staram się zaglądać i pisać o hasselandzkich inicjatywach, ale nie będąc Hasselandczykiem, mogę mieć pewne kłopoty w ich wypatrzeniu.

Zachęcam do współpracy - a jeżeli czegoś nie zauważę, do śmiałego wrzucania linków i informacji w komentarzach albo własnych artykułach prasowych. Im więcej prasy, tym lepiej. :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Adam Jerzy Piastowski, 15.04.2019 r. o 14:07:55
Wytknę coś w poniższym zdaniu

"Od razu zapowiedział wywiad którego ma w niedługim czasie udzielić w ogólnopolskich mediach."

Ogólnosarmackich chciałoby się napisać ;)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Szymon Grański.
Piotr III Łukasz, 16.04.2019 r. o 14:15:05
Tak by się chciało napisać :)
Wywiadu udzieliłem w poniedziałek, teraz czekam na tekst do autoryzacji (była to inicjatywa Pani przeprowadzającej wywiad, nie że sobie tego specjalnie życzyłem). Miejmy nadzieję, że wkrótce się ukaże.
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany