Sarmacka Liga Piłkarska, Michał Michaelus, 12.11.2018 r. o 12:01:25, tantiemy: 30 685.00 lt
Podsumowanie 32. sezonu - Czarnolas z mistrzostwem
Seria wydawnicza: 32 sezon
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.

Szalony 32. sezon Ekstraklasy SLP już za nami. Losy mistrzostwa i spadków ważyły się do ostatniej minuty ostatniej kolejki. Ostatecznie po mistrzostwo po raz piąty w historii sięgnął FC Czarnolas. Z Ekstraklasą żegnają się Vienna FC, Grabarnia Grodzisk i Anioły Grodzisk.

Końcówka rozgrywek była niezwykle emocjonująca. Przed ostatnią serią spotkań w grze o mistrzostwo były wciąż trzy drużyny - RVT Hrabia Ruhnhoff, FC Czarnolas i broniący tytułu Synowie Wandy. W najlepszej sytuacji znajdowali Hrabiowie prowadzeni przez Timana Demollariego, którzy mieli na koncie 34 punkty. Tuż za nimi z identycznym dorobkiem punktowym i nieco gorszym bilansem bramkowym znajdował się FC Czarnolas dowodzony przez Henryka von Thorn-Leszczyńskiego. Na potknięcia obu ekip czekali Synowie Michała Michaelusa, którzy mimo najlepszego bilansu bramkowego w lidze tracili do prowadzącej dwójki jedno oczko. Tak więc po raz pierwszy od pamiętnego sezonu numer 28 losy tytułu mistrzowskiego miały rozstrzygnąć się w ostatniej kolejce. Wtedy przed ostatnią kolejką Krasnoludy i Synowie mieli identyczny dorobek bramkowy, ale to ekipa z Ruhnhoff posiadała lepszy bilans bramkowy. W ostatnim meczu Synowie wygrali z FC Czarnolas, a Krasnoludy przegrały z Republikanami żegnając się z szansami na drugie mistrzostwo w historii.

W ostatniej serii spotkań Hrabiom przyszło zmierzyć się właśnie z Republikanami Scholandia. Do przerwy drużyna z Ruhnhoff prowadziła po samobójczym trafieniu Beera i wydawało się, że Hrabiowie są coraz bliżej piątego tytułu mistrzowskiego (a pierwszego od 14. sezonu). Jednak po przerwie obrońcom Hrabiów urwał się Erhard Kaiser, w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza wyrównując stan meczu. Pomimo dogodnym sytuacji z obu stron wynik nie uległ już zmianie i Hrabiowie musiemli nasłuchiwać nerwowo wyników z innych boisk.

W Sosnowcu na Centralnym kibice byli świadkami jak piłkarze Synów bezradnie zderzają się z murem defensorów Grabarni Grodzisk. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, który nikomu nic nie dał. Świeccy zostali definitywnie wyeliminowani z wyścigu o mistrzostwo, a Grabarnia nie wykorzystała szansy na utrzymanie rzutem na taśmę.

W Czarnolasie z kolei mierzył się miejscowy FC i grodziskie Anioły. Punkt w tym spotkaniu dawał gościom pewne utrzymanie, a porażka oznaczała nerwowe nasłuchiwanie wieści z innych aren. I aż do 80. minuty sensacja wisiała w powietrzu, bowiem na Arena auf Schwarzwald utrzymywał się bezbramkowy remis. Jednak informacja o remisie Hrabiów podziałała na miejscowych mobilizująco. W 80. minucie Steriech wyprowadził gospodarzy na prowadzenie, a po pięciu minutach kropkę na i postawił Behrmann. Czarnolas wygrał u siebie 2:0 i sięgnął po piąty tytuł mistrzowski w historii.

Tymczasem Anioły czekały na meldunki z innych aren. Na Centralnym Grabarnia nie wygrała z Synami, jednak na Śliwowicy Bullace wygrało z FC Grodzisk 2:1 i stało się to co jeszcze parę kolejek temu wydawało się niemożliwe. Po ostatniej kolejce Bullace zrównało się punktami z Aniołami i jedną bramką wyprzedziło stołeczną ekipę w tabeli, utrzymując się ich kosztem w Ekstraklasie. A jeszcze po 14. kolejce losy walki o utrzymanie wydawały się rozstrzygnięte. Na cztery kolejki przed końcem sezonu Anioły wyprzedzały Bullace i Grabarnię aż o osiem punktów.

Tytuł mistrzowski po jednym sezonie przerwy wraca do Czarnolasu. Na drugim stopniu podium znajduje się rewelacyjny beniaminek z Ruhnhoff, dla którego z perspektywy sezonu to jednak wynik rozczarowujący. Na najniższym stopniu podium plasują się Synowie, którzy po raz pierwszy od ośmiu sezonów kończą sezon bez żadnego trofeum. Z Ekstraklasą żegnają się Vienna FC (po jednym sezonie), CKS Grabarnia Grodzisk (po 10 sezonach) i Anioły Grodzisk (po 7 sezonach). W ich miejsce z Pierwszej Klasy awansowały Cocodrilos de Punta (po raz 1. w historii) oraz Lotos Trizopolis i Powaga Czarnolas (obie po 1 sezonie przerwy). Puchar SLP wędruje do Rantiochskich Krasnoludów.

Końcowa tabela 32. sezonu Ekstraklasy SLP:

Teraz przed drużynami dwa weekendy przerwy międzysezonowej oraz wybory nowego Zarządu SLP. Oczywiście czekamy także na zgłoszenia nowych drużyn. W tej chwili liga dysponuje dwoma miejscami dla nowych ekip. Zainteresowanych proszę o zgłaszanie się w naszej lidze w systemie X11 oraz o potwierdzanie zgłoszeń (z podaniem mikroświatowych danych) u aktualnego Prezesa SLP.