6044. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
41. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gazeta Hasselandzka, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 11.11.2018 r. o 16:54:28, tantiemy: 11 059.00 lt
Periodyk Hasselandzki I/2018
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Hasseland to prowincja, żyjąca własnym niczym nie zmąconym spokojnym życiem. Czasami to życie bywa spokojne, czasami spokojniejsze, a innymi czasy za spokojne. Obecnie jest spokojniejsze, z tendencją do stania się spokojnym. Aczkolwiek często zdarza się tutaj zjawisko nadmiernej spokojności, co powoduje m.in. niechęć do podejmowania dalszych działań. Jednak tym razem postaramy się przybliżyć wam wszystkim, co się w spokojnym kraju, którym to jest Królestwo Hasselandu dzieje. Jako redaktor Periodyku Hasselandzkiego, pierwszego informatora ukazującego się w lokalnym wydawnictwie, informującego o wydarzeniach w Hasselandzie!


Zacznijmy zatem od tego, co stało się już dawno, a o czym jeszcze nie było napisane. 25 sierpnia w związku z rezygnacją Eddarda Noqterna z urzędu Lorda Protektora zarządzone zostały wybory na właśnie ten urząd. Zgłaszający się spośród hasselandzkiej szlachty mieli mnóstwo, bo aż 5 dni na zgłoszenie się. Spośród wszystkich szlachciców hasselandzkich jedynie jeden miał odwagę aby objąć urząd, w związku z czym został nim Sir Jarosław Wawrzyniak - 4 września zakończono głosowanie, dzień później 5 września nowy Lord Protektor złożył przyrzeczenie na konstytucję.

Nowy Lord Protektor szybko odnalazł się na nowej pozycji i sprawnie zorganizował administrację. Najaktywniejszym pozostał wątek dotyczący informacji od Sir Jarosława Wawrzyniaka, jednak pozostałe również czekają spokojnie na swój czas.

W dniu 12 września, w gmachu Senatu zostały zarządzone wybory na najważniejszy urząd w Hasselandzie - Lorda Szambelana. Kandydaci mieli dwa dni na zgłoszenie się, chociaż co prawda lista została zamknięta z niewielkim opóźnieniem, 15 września, przez Lorda Protektora. Przez dwa dni Senatorzy mieli czas na głosowanie nad jedyną kandydaturą Piotra de Zayma, który zyskał 100% poparcie. W dniu 17 września objął swój urząd ponownie. Dzień później przekazał również do informacji publicznej plany, dotyczące najbliższych czterech miesięcy.

W dniu objęcia urzędu przez Piotra de Zayma, przyjęty został również nowy statut Hasselandzkiej Akademii Nauk, który po kryzysie związanym kłótnią z sarmacką Radą Nauki ponownie pojawił się na kartach naszej historii.

Dzień 17 września mógłby zostać ogłoszony również dniem przyjętych ustaw. Poza statutem HAN przyjęty został również regulamin Senatu. Który to po prawie dwóch tygodniach dyskusji został przegłosowany.

Dwa dni później aktywność Senatu skupiła się na ustawie o Wicekrólestwie Cyberii, która bez większych sprzeciwów również została przyjęta. Po przegłosowaniu jej przez Senatorów padło również pytanie o podobną ustawę dotyczącą Wicekrólestwa Vienbien - niestety takowa dotychczas się jeszcze nie ukazała.

Teraz następuje dosyć duży przeskok. W związku z abdykacją JKM Roberta Fryderyka z tronu sarmackiego rozpoczęto dyskusję dotyczącą Hasselandu w świetle zmiany na tronie książęcym. Jednak głównym tematem było to, jak podnieść aktywność w Hasselandzie. Wszyscy doszli do bardzo ciekawych wniosków, które jak myślę mogą się przydać w analizowaniu obecnej sytuacji.

23 października na ziemiach Hasselandu powstał "oddział" dosyć kontrowersyjnej partii "Monarchistów-Demokratów" której przewodniczy Piotr de Zaym. Partia ta łączy osoby, z dwóch prawie że skrajnych ideologii, łączy, jak sama nazwa wskazuje monarchistów i demokratów.

28 października
, nie poddający się Lord Szambelan wydał kolejną ucztę, w której postawił na główny temat wysunął trwającą elekcję książęcą. Niestety, na kolacji nikt się nie pojawił, a spóźniony dotarł najnowszy obywatel Hasselandzki, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, który otrzymał obywatelstwo dnia 3 listopada. Uczta nadal trwa, natomiast jak dobrze wiemy, planowany jest również turniej rycerski, na który serdecznie zapraszamy!

Dnia 2 listopada pojawił się na terenach Królestwa tajemniczy smok. O mały włos nie zginął od niego v-hr von Tehen-Dżek, a wybawcą okazał się tajemniczy łowca smoków Wilhelm Theo Tor, który zagościł również na kolacji u Lorda Szambelana. Podejrzane jednak wydaje się pojawienie się smoka tak nagle i jak słusznie zauważył JO Laurencjusz MaHi at Atera, może być to Onyksus Draconis, który uwięziony był w Górach Solskich, a został sprytnie uwolniony przez śmiałka, który zdobył miecz Gidemona.

Ostatecznie trwająca sytuacja wznieciła dyskusję dotyczącą planów na najbliższe działania. Kierunki działaniap - bo tak został nazwany wątek dotyczący sprawy spotkał się ze sporym odzewem i stanowi obecnie podstawę aktywności w Hasselandzie - jednak nie na długo!


Serdecznie dziękuję, za wytrwanie do końca. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie tematy, poruszone w przeciągu ostatnich 3 miesięcy znalazły się tutaj, jednak postarałem się jak mogłem, aby chociaż częściowo to przekazać. Gdyby informacje szły regularnie, to byłoby łatwiej. Nie jestem może osobą, do której to zadanie przynależy, ale stwierdziłem, że warto. Poza tym wiem, że nie wszystko jest tak przedstawione jakbym chciał, a wygląd artykułu mówiąc potocznie ssie, to następnym razem lepiej się przygotuje. Tym razem to działanie pod wpływem impulsu. Dlatego, jeżeli stwierdziłeś, że jest to tl;dr to zachęcam cię do chociażby wyrywkowego przeczytania :) najważniejsze rzeczy zostały specjalnie wyróżnione, więc nie sprawia to większego kłopotu.
Dotacje
Ten artykuł dotowali: Piotr Paweł I, Krzysztof Czuguł-Chan.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Peter West, 11.11.2018 r. o 18:06:27
Super!
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Prokrust Zombiakov, 11.11.2018 r. o 20:21:56
Niestety ledwo co prowincje są w stanie ogarnąć publikowanie swoich newsów a na poziomie Księstwa to już w ogóle katastrofa.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 11.11.2018 r. o 20:27:21
@Zombiakov kiedyś pełniłem funkcje pisarza w trzech prowincjach jednocześnie (jeszcze przed przyłączeniem Hasselandu!) ale zrezygnowalem, bo jakoś tak wyszło :D a teraz widzę, że obecnie jestem w tym niezastąpiony :D Chyba muszę znaleźć ucznia :D
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, 11.11.2018 r. o 20:58:49
no i git!
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Prokrust Zombiakov, 11.11.2018 r. o 21:33:40
@AFvTD - gdyby ktoś jeszcze chciał terminować
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Piotr Paweł I, 11.11.2018 r. o 22:07:58
Tekst bardzo dobry, liczę więc na współpracę z "Mikronautą" ;)
Ten komentarz czeka na serca.
Kristian Arped, 11.11.2018 r. o 22:12:55
Bardzo fajnie! Miło się patrzy, jak rozwija nam się kolejny talent dziennikarski! ;)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Zbyszko Gustolúpulo, 11.11.2018 r. o 23:24:48
O, bardzo fajne opracowanie. Próbowałem parę razy, ale na dłużej nigdy nie starczało chęci!
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Seweryn Siepacz-Rębajło, 12.11.2018 r. o 11:58:37
Jakby się udało stworzyć zespół, to można by machnąć Dziennik Samorządowy, czy coś w ten deseń.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Defloriusz Dyman Wander, 12.11.2018 r. o 16:45:54
Czekałem od lat na słowa "w dniu objecia urzedu przez diuka Piotra Pawla pojawil sie statut..." I sie doczekalem! <3
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Armen Polyakov, 27.11.2018 r. o 09:19:09
Wspaniale!
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany