6178. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
175. dzień panowania Piotra III Łukasza
Park Stołeczny, Piotr III Łukasz, 28.10.2018 r. o 22:35:06, tantiemy: 15 185.00 lt
Podziękowania, gratulacje i deklaracje
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Sb38K4M9.jpg


Szanowne Obywatelki,
Szanowni Obywatele,
Szanowni Mieszkanki i Mieszkańcy
Księstwa Sarmacji


Za nami wolna elekcja i najbardziej kuriozalne ogłoszenie wyników, jakie widziałem w historii Księstwa Sarmacji. Mam nadzieję, że - bez względu na okoliczności - więcej takie nam się nie przytrafi. Rozumiem zawiedzionych, którzy czekali na Discordzie i na IRC. Przy okazji Ćwirka, Jaśnie Oświecony Andrzeju Fryderyku, ja akurat humor lubię, również brutalny i również wymierzony w siebie. Żart był dobry! W każdym razie ja się zaśmiałem.

Tyle.

Teraz chciałbym przeprosić swoich szacownych kontrkandydatów. Niektórzy odnieśli wrażenie, że prowadzę kampanię negatywną. Tak, rzeczywiście taką zacząłem w pewnym momencie prowadzić, za co przepraszam. Ale zacząłem to robić dopiero wtedy, kiedy kampania aktywizacyjna nie zadziałała. Brakowało mi dyskusji, spierania się, komentarzy. Wchodząc na odcisk niektórym kandydatom, udało mi się już w trakcie kampanii wygenerować odrobinę aktywności.


hj5Y5kkd.jpg


Od razu uspokajam. To nie jest metoda na przyszłość - nie zamierzam w ten sposób generować aktywności. W każdym razie - nie za często.

Po przeprosinach, chciałbym podziękować za to, że stanęliśmy na tym polu obok siebie. I chociaż nie byłem faworytem (znam różne zakulisowe rozmowy) cieszę się, że udało mi się Szanownych Elektorów do siebie przekonać. Zdaję też sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie były to głosy anty-ktoś a nie pro-ja. Będę musiał sobie z tym poradzić i z tym żyć.

Wiem też, i bardzo niesprawiedliwie piszę do Was na końcu, że wielu Obywateli popierało moją kandydaturę od początku. Dodawaliście mi wiary w siebie, siły do działania, chęci do ruszenia na to pole. Bardzo Wam dziękuję. Gdyby nie Wy, dzisiejszy wynik byłby inny. Czy lepszy? Gdybym tak uważał, to bym nie startował. Ale nie powiem, że gorszy, bo byłaby to bufonada. Po prostu inny.

Bardzo mnie cieszy to, że dla tak niewielu osób (o ile rozumiem system STV) byłem kandydatem ostatniej preferencji, uzyskując w ostatniej turze zaledwie 9 głosów przechodnich. Za to również bardzo dziękuję.


52IJ7ELa.jpg


Co dalej? Spoczniemy na laurach?

Dalej... Co najważniejsze - w najmniejszym nawet stopniu nie wycofuję się ze swoich deklaracji wyborczych. Tak, system gospodarczy dla Księstwa Sarmacji zostanie zbudowany i to ja to zrobię. Liczę na to, że Jego Książęca Wysokość Piotr II Grzegorz również podtrzyma swoją deklarację i uda nam się skierować Księstwo na nową drogę, drogę atrakcyjności, grywalności i klikalności.

Przede wszystkim - liczę na to, że ta aktywność grywalna przyniesie nam realnych obywateli, którzy zechcą głębiej wkroczyć w świat Księstwa Sarmacji i zostaną z nami, jako dobrzy Obywatele. Taki jest plan, który zyskał Wasze poparcie i ten plan zostanie zrealizowany. Oczywiście dopuszczam pewne modyfikacje, natomiast sam system gospodarczy - jest deklarację niezmienną.
Szczegółowa realizacja, ze względu na specyfikę mojego projektu, będzie mogła być dyskutowana i wybierana przez ogół. Chcę napisać maszynę działającą na zadanych parametrach. A o parametrach będziemy rozmawiać i je regulować. Dla każdego znajdzie się nisza i coś do roboty - jeżeli tylko będą chętni. Jeżeli nie będzie, będę stosował parametry domyślne i będziemy sobie system stroić.

Tyle technikaliów.

Chciałbym również podziękować wszystkim głosującym na moich kontrkandydatów. Podziękować i pogratulować. Wasze głosy nie zostały zmarnowane. Nie mówię tu o przechodności STV ale o tym, że z uwagą wysłucham głosów swoich kontrkandydatów. Każde z Was, reprezentuje sobą pewną grupę wyborców a nikt nie zostanie zapomniany. Każdy głos zostanie uwzględniony.


eyRZI73d.jpg


Na koniec chcę podziękować osobom, które mi gratulowały listownie, SMS-owo, na portalach społecznościowych, w ćwirkach. Każdą Waszą wiadomość gratulacyjną odbieram z przyjemnością i wdzięcznością. Przepraszam, że na nie nie odpowiadam - jutro rozpocznę procedurę odpowiadania (tak, jak i pojawią się oficjalne wyniki, póki co, umówmy się, to jednak tylko Ćwirek a nie Dziennik Praw). Póki co, Wasza nowa Księżna (którą też obiecałem i też to jest aktualne!) jest dość mocno chora i zajmuję się wydzielaniem leków, robieniem okładów i ogólnym martwieniem się. Nie jest to real, który odejmuje mi możliwość działania, jednakże dziękując Wam, rozmawiając z Wami, chciałbym nie musieć martwić się w tle i móc się cieszyć całym sobą.

Dziękuję raz jeszcze i gratuluję raz jeszcze.
Dotacje
Ten artykuł dotowali: Tomasz Mancini.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Konrad Jakub, 28.10.2018 r. o 22:44:37
Quote:
Za nami wolna elekcja i najbardziej kuriozalne ogłoszenie wyników, jakie widziałem w historii Księstwa Sarmacji. Mam nadzieję, że - bez względu na okoliczności - więcej takie nam się nie przytrafi. Rozumiem zawiedzionych, którzy czekali na Discordzie i na IRC

Przepraszam, co to za zarzut z nie powiem skąd? Czy KKW gdzieś zapowiadała ogłoszenie wyników na jakimkolwiek kanale? Nie każdy ma czas na wchodzenie na kanały, poprzednio też wyniki podawaliśmy jedynie na ćwirku.
Quote:
Teraz chciałbym przeprosić swoich szacownych kontrkandydatów. Niektórzy odnieśli wrażenie, że prowadzę kampanię negatywną. Tak, rzeczywiście taką zacząłem w pewnym momencie prowadzić, za co przepraszam.

Przeprosiny z mojej strony nieprzyjęte. Ta kampania stała się pod koniec szambem i nic tego nie usprawiedliwia. Jeżeli zaczynacie w tym stylu, za usprawiedliwienie mając to że jest aktywnie, to nie jest to w porządku. Robienie kampanii negatywnej to powód do wstydu i pierwsza wpadka księcia, a nie powód do dumy. Tym bardziej, że kiedy zwracano uwagę na ataki ad personam, wesoło kpiąc sobie z reszty twierdzono, że to nieprawda.

Życzę powodzenia, ale nie biorę za dobrą monetę prowadzenia brudnej polityki na dzień dobry.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz, Robert Fryderyk.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 28.10.2018 r. o 22:53:49
WKM, a co Wy wiecie o szambie? Wasza polityka wcale nie była i nie jest prowadzona w białych rękawiczkach. Dzięki tej przegranej znów WKM ma swoje kolejne 5 minut na sklejenie tego co się posypało.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Konrad Jakub, 28.10.2018 r. o 22:56:56
@MaHi i słusznie dostaję za to baty. Nowy książę więc, jako ktoś rzekomo lepszy niż ja, też w takim razie powinien.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Andrzej Fryderyk, 28.10.2018 r. o 22:57:29
Cieszę się, że mój – niewątpliwie brutalny pod względem treści, ale wciąż mający zabarwienie humorystyczne ćwirek został przyjęty… Nie ze złością, lecz z pewną dozą humoru. Choć przyznam, że nieco dziwnie się czuję będąc wymienionym praktycznie jako pierwszy w orędziu po zwycięstwie, traktuję to jako dobrą monetę i życzę udanej posługi dla Sarmatów i Sarmacji.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Andrzej Fryderyk.
Piotr III Łukasz, 28.10.2018 r. o 23:01:12
@anglov ja bardzo rzadko odczuwam złość, trzeba się naprawdę postarać, wirtualnie jest to praktycznie niemożliwe. A dobry żart - zawsze w cenie! Do reszty podchodzę raczej obojętnie :)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 28.10.2018 r. o 23:01:28
@KonradFriedman Pożyjemy i zobaczymy. JKM ma swój czas, a jak go wykorzysta zobaczymy.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz, Andrzej Fryderyk.
Prokrust Zombiakov, 28.10.2018 r. o 23:05:31
Gratulacje. Uroczyście ślubuję obudzić się przy abdykacji ;)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Defloriusz Dyman Wander, 28.10.2018 r. o 23:14:43
Ja gratuluję publicznie. Cieszę się, że ostatnio wygrywają kandydaci mojej pierwszej preferencji, mam też nadzieję że ten wybór da nam nowe życie. A jeśli miałoby się jednak skończyć pogrzebem, to lepiej by Sarmację chował współzałożyciel. Lubię klamrowe kompozycje.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Defloriusz Dyman Wander.
Piotr III Łukasz, 28.10.2018 r. o 23:16:01
@defloriusz I tę nutę czarnego humoru też cenię! Ale pogrzebu nie planuję, wręcz przeciwnie, mam nadzieję, że uda nam się wyprowadzić Księstwo ku Jutrzence
odpowiedz
Defloriusz Dyman Wander, 28.10.2018 r. o 23:16:06
@KonradFriedman KKW niczego nie obiecywala, mamy jednak pewne dobre zwyczaje - stad zapewne zawód wielu obywateli i kandydatów
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Piotr III Łukasz, 28.10.2018 r. o 23:29:14
@KonradFriedman
Quote:
Przepraszam, co to za zarzut z nie powiem skąd? Czy KKW gdzieś zapowiadała ogłoszenie wyników na jakimkolwiek kanale? Nie każdy ma czas na wchodzenie na kanały, poprzednio też wyniki podawaliśmy jedynie na ćwirku.
Fakt, KKW niczego nie obiecywała. Nie miałem też świadomości tego, że poprzednio również wyniki zostały podane w ten sposób. Jednakże nie tylko ja nie miałem tej świadomości - a wystarczy zajrzeć na Discord aby zauważyć, że dotyczyło to co najmniej kilkunastu osób. Te osoby były wyraźnie zawiedzione. Podobne sygnały dotarły do mnie z IRC.
W związku z czym, nie chcę dopuścić do tego, aby tak się jeszcze zdarzyło.
Proszę też zauważyć, że nazwałem to ogłoszenie kuriozalnym, jednakże nie stawiałem żadnych zarzutów.
Quote:
Przeprosiny z mojej strony nieprzyjęte. Ta kampania stała się pod koniec szambem i nic tego nie usprawiedliwia.

Było negatywnie, to przyznaję. Natomiast nie było w tym nieprawdy. Było przyczepianie się, było zauważanie rzeczy, których np. Pan z pewnością wolał nie zauważać. Ale nazywać to szambem? Jak Pan sobie życzy, proszę jednak zwrócić uwagę na to, że z pewnością znajdzie się ktoś, kto oceni Pańskie zachowanie. Będzie Pan miał sporo szczęścia, jeżeli nie użyje Pańskiej skali. Bo nazywając to, co ja pisałem, szambem, myślę, że ocena mogłaby sięgnąć znacznie głębiej.

Skoro nie przyjmuje Pan przeprosin, to trudno. Nie każdy w ogóle uznałby za stosowne przepraszanie za to, że pisał prawdę. Jednakże, widząc pewne oburzenie, zdecydowałem się na ten krok. Pan go odrzuca - w porządku!
Liczę jednak na to, że przeprosi Pan za to swoich wyborców, których mógł Pan reprezentować, ale najwyraźniej przedkłada Pan nad swoich wyborców swoje ambicje. Smutne to, ale nic na to nie poradzę.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Andrzej Fryderyk.
Konrad Jakub, 28.10.2018 r. o 23:45:07
@LukaszN kampania negatywna =/= pisanie prawdy. Piszę o sposobie stawiania zarzutów i ich formie.

Smutno też, że zaczynacie panowanie od insynuacji które nadają się do TK, jak chociażby "najwyraźniej przedkłada Pan nad swoich wyborców swoje ambicje". Też nic na to nie poradzę.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Piotr III Łukasz, 28.10.2018 r. o 23:47:10
@KonradFriedman To nie są insynuacje, to są wnioski.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Ludwik Tomović, 28.10.2018 r. o 23:49:18
Gratulacje i powodzenia
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Konrad Jakub, 28.10.2018 r. o 23:50:00
@LukaszN żeby przedstawiać na kogoś negatywne wnioski, należy je uargumentować i podeprzeć dowodami. Inaczej to insynuacje.

Mogę napisać że Jan Kowalski jest złodziejem i to są moje wnioski. Proszę się zastanowić czy to jeszcze leży w granicach wolności słowa.
odpowiedz
Andrzej Fryderyk, 28.10.2018 r. o 23:57:38
Szczerze mówiąc kiepskie te wnioski. Nie dziwię się, reakcji JKM Konrada Jakuba, który był w ramach tej kampanii negatywnej dosłownie zaszczuwany. Zupełnie bezpodstawnie.

Myślę, że tak znakomity wynik Markiza Liberiego, który wprost odmówił pyskówek i na tym oparł swój program, doskonale oddaje brak poparcia obywateli dla tego rodzaju polityki.

Proszę się nie martwić o wyborców JKM Konrada Jakuba. Mają swój rozum.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Piotr III Łukasz, 29.10.2018 r. o 00:00:41
@KonradFriedman @anglov Panowie, najwyraźniej się nie zrozumieliśmy. Pisałem to w kontekście tego fragmentu:
Quote:
Wasze głosy nie zostały zmarnowane. Nie mówię tu o przechodności STV ale o tym, że z uwagą wysłucham głosów swoich kontrkandydatów. Każde z Was, reprezentuje sobą pewną grupę wyborców a nikt nie zostanie zapomniany. Każdy głos zostanie uwzględniony.
Mój wniosek jest taki, że ten akurat kontrkandydat nie zniży się do pogawędek. Tylko i wyłącznie o to mi chodziło.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Antoni Kacper Burbon-Conti, 29.10.2018 r. o 01:16:11
Serdecznie gratuluję wygranej i życzę wytrwałości, bowiem wiele wyzwań czeka nowego Księcia!

Proszę również nie zwracać uwagi na tego, który oskarża o szambo, a dokładnie sam je robi pod niniejszym artykułem. Obecny czy przyszły Książę powinien być darzony szacunkiem, a tego tutaj zabrakło. Może nie jestem tu długo, ale straszenie Prefekturą z ust Szanownego już mnie nie rusza, rzuca to Szanowny na lewo i prawo. Do przyszłego Księcia po prostu nie wypada.

Vivat Sarmacja! Vivat Książę!
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Andrzej Fryderyk, 29.10.2018 r. o 02:00:05
Szacunek to nie jest coś co Książę dostaje „z defaultu”. Szacunek to jest coś, co Książę musi po prostu mieć. A wynika to z całokształtu postawy i osobowości Księcia.

Nie dziwota że po takiej kampanii, jaką Książę-Elekt prowadził, jest z tym źle. Choć zaimponował mi sposób odniesienia do mojej wypowiedzi z ćwirka, nieco martwi mnie sposób prowadzenia konwersacji już pod tym artykułem. Zrzucam jednak to na świeżość wieści o dokonanym wyborze.

Teraz wszystko zależy od Księcia-Elekta.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Antoni Kacper Burbon-Conti, 29.10.2018 r. o 03:11:00
Nie powinniśmy mylić szacunku do osoby z szacunkiem do urzędu. To jednak nie jest dyskusja na temat szacunku czy czyjegokolwiek zachowania, uszanujmy, że jest to artykuł Księcia-Elekta zaraz po nieoficjalnych wynikach i pozwólmy cieszyć się zwycięstwem.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Ignacy Urban de Ruth, 29.10.2018 r. o 03:54:09
@Antoni, nie zgadzam się. Nie można aż do tego stopnia oddzielać piastuna od urzędu. Nie będzie szacunku dla urzędu, jeśli piastun nie będzie o to dbał. A że po poprzedniku trzeba raczej punkty zdobywać, niż jest co trwonić...
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Marceli z Ossolińskich Bordoński, 29.10.2018 r. o 06:27:33
Serdeczne gratulacje raz jeszcze! :)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Piotr Paweł I, 29.10.2018 r. o 08:35:24
Serdeczne gratulacje! Choć przyznam, że martwi mnie, iż jakoś nie widzę oficjalnych wyników. Tak czy inaczej, Książę może liczyć na moją pełną współpracę, choć ja raczej z Hasselandu nie zamierzam się specjalnie wychylać - ale wsparcie Hasselandu może też się przyda. Projekt MD wystartował późno i celować będziemy raczej w kolejne wybory. Powodzenia!!!
Lubią ten komentarz: Andrzej Fryderyk, Ignacy Urban de Ruth.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste, 29.10.2018 r. o 10:49:35
Oficjalnych wyników nie będzie najprawdopodobniej do nocy. Winna jak zwykle realioza.

Z tych samych powodów nie było wczoraj oficjalnego ogłoszenia wyników. W sumie to i tak miło, że zostały wrzucone na ćwirka i jest to wyłącznie zasługa @KonradFriedman bo gdyby nie On, to raczej o wynikach mówiłoby się wyłącznie kuluarowo, a tak jednak jakieś ogłoszenie, quasi-oficjalne jest.
odpowiedz
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste, 29.10.2018 r. o 11:11:59
Co do wyborów to wynik jest mimo wszystko zaskakujący, a w zasadzie skala z jaką Książę-elekt wygrał. Moim zdaniem pokazuje to dwie rzeczy: 1) że Sarmaci chcą grywalizacji Sarmacji i systemie gospodarczym widzą ostatnią deskę ratunku dla upadającego państwa. Został bowiem wybrany jedyny kandydat, który - jak się wydaje - daje jakąkolwiek nadzieję, że taki system kiedykolwiek powstanie. 2) że duża część Sarmatów jest znudzona pragmatyczną i agresywną polityką 'obozu hucpy'. I nie, nie jest to przytyk ani w stronę @KonradFriedman ani innych przedstawicieli KKK, ale opinia, że osoby te (bezsprzecznie zdolne i sprawne w uprawianiu polityki), jeśli chcą zrobić kolejny krok i osiągnąć jeszcze większy sukces, powinny chyba jednak pójść w kierunku koncyliacji i realnego dialogu, odrywając się od pragmatycznego forsowania 'swoich' i toczenia coraz to nowych wojenek z przeciwnikami. Wydaje mi się, że elekcja pokazała, że większość Sarmatów ma już dosyć ciągłych pyskówek między obozem władzy a tzw. 'totalną opozycją' i to właśnie - a nie taka czy inna kampania wyborcza tego, czy innego kandydata, wpłynęło na wynik wyborów.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Andrzej Fryderyk.
Konrad Jakub, 29.10.2018 r. o 12:21:22
@Antoni to może napiszę to samo co tenże elekt — ja tylko piszę prawdę i wyciągam wnioski.

Jeszcze jako ciekawostkę rzucę jeden fakt — od równych 26 dni, w tym w trakcie kampanii, de facto i de iure jestem substytutem księcia. Korzystam z tych samych praw i przywilejów. Jeżeli więc rzucanie się na księcia uważacie za zniewagę, bo nie powinno się krytykować takiej osoby w żadnym wypadku, to weźcie pod uwagę, że to samo powinniście stosować w moim kierunku.

Dlatego jeżeli ktoś zaczyna kampanię w moją stronę od pouczania, drwin, kpin, stawianiu argumentów wiekowych, bezpośrednich zwrotów per pan i zwyczajnym obrażaniu (http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/11287/#96773), to jest to zamach na majestat Księstwa i Księcia. Mało tego, zgodnie z prawem korzystam z immunitetu i obraza mojej osoby była/(de iure ciągle jest) ścigana z urzędu przez prefekturę. Przecież już teraz w TK leży pozew za nazwanie księcia stręczycielem bo wysyłał wiadomości przed elekcją. Więc i za insynuacje że przekładam ambicje ponad wyborców i jestem im za to winny przeprosiny, też spokojnie dałoby się napisać pozew.

Mnie to osobiście lotto, ale kiedy ktoś stawia zarzut obrazy księcia, to ciężko mi w tym momencie nie postawić lustra przed kimś takim.

A jeżeli ktoś mnie oczernia, to owszem, będę straszył trybunałem. Jeżeli ktoś za dziwactwo uważa przestrzeganie prawa, to bardzo mi z tego powodu przykro. No chyba że zgadzamy się, że konstrukcją "wyciągam wnioski że (tutaj wstaw dowolną insynuację)" jesteśmy nietykalni i to jest standard w dyskusji. W takim razie przygotuję sobie bingo w którym codziennie będę losował dowolny zarzut i bezkarnie oczerniał księcia. Chyba nikt nie będzie zdziwiony, jeżeli prędzej czy później ktoś mnie postraszy Trybunałem. Już ostatnio jeden z obywateli raczył nazwać mnie "Arpedałem". To był ostatni tego typu incydent na jaki przymknąłem oko.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Guedes de Lima, 29.10.2018 r. o 14:23:28
Życzę powodzenia.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Adam Peterelli, 29.10.2018 r. o 14:54:37
Gratulacje i stanowczości
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Simon Peter Liberi, 29.10.2018 r. o 18:18:20
Gratuluję oraz życzę powodzenia w realizacji postawionych sobie planów.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Sorcha Raven, 29.10.2018 r. o 20:07:46
Gratuluję!
Liczę, że mój głos nie poszedł na marne.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Adam Jerzy Piastowski, 29.10.2018 r. o 23:55:05
Gratuluję! Choć przyznaję, że nie głosowałem na Szanownego Kawalera to liczę, że mnie jakoś przekona do siebie.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, 30.10.2018 r. o 00:02:59
No i git! Graty i wombaty karuzela kręci się dalej :)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Jarosław Wawrzyniak, 30.10.2018 r. o 06:19:22
Gratuluję i powodzenia
Lubią ten komentarz: Piotr III Łukasz.
Gotfryd Slavik de Ruth, 03.11.2018 r. o 22:01:53
Gratuluję i powodzenia; liczę na owocną współprace w ramach wspólnych prac w KSZ.
Vivat
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany