6144. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
141. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gazeta Hasselandzka, Piotr Paweł I, 23.07.2018 r. o 18:18:28, tantiemy: 5 508.00 lt
KAN: wykład III
System podatkowy Sarmacji - egzekucja czy obowiązek?

Temat tego wykładu ma na celu ukazanie na tę chwilę obrazu tego systemu, aspektu prawno-ekonomicznego działania, ale myślę co nie mniej istotne traktowanie go w ramach różnych grup społecznych Sarmacji, bo dotyka każdego obywatela. Jest on ustanowiony prawnie jako forma daniny na rzecz Królestwa, ale pytanie o jego społeczną sprawiedliwość, unormowanie prawne czy ogólny jego mechanizm jaki został tutaj wprowadzony nakazują zadać pytanie czy to egzekucja władzy ustawowym środkiem pobierania daniny czy może każdy z nas winien dać coś z siebie jako obowiązek obywatelski?
Podatki zawsze budziły i budzą złe emocje i niesprawiedliwy podział w ramach społecznych, ale jak świat stary żaden system podatkowy chyba i tu w Sarmacji nie wzbudzi entuzjazmu. Jednak idea podatku jest taka, by go pobrać w ramach wspólnej kasy, aby następnie był spożytkowany racjonalnie na określone cele. Czy i jak ma się to w Sarmacji.
Zacznę od kwestii ekonomicznej. Otóż Sarmacja, jak każde v-Państwo nie może odzwierciedlać reala z przyczyn systemowych, a nawet i dobrze bo pewnie nie jeden z nas dostałby siwizny. Trzeba mieć na uwadzę że budżet, a przy tym odpowiedzialność za niego, często spotyka się z trudnymi i niepopularnymi decyzjami, ale nie można być ślepym na potrzeby innych. Tutaj w Sarmacji mamy scentralizowany system finansów, ale przeraża mnie fakt gdy jedna osoba w postaci Kanclerza zarządza także finansami, chyba że mamy nawiązać do czasóe realnych I lub II Rzeczypospolitej albo carskiej Rosji. Oczywiście nie ma tutaj nic wspólnego personalia, ale fakt odpowiedzialności oraz wpływu na zapadające decyzje, a może ich brak? Budżet nie stanowi własności władzy, ale wszystkich Sarmatów, więc jak to się ma do wydatków? Oczywiście nijak w momencie gdy obywatel nie ma nic do powiedzenia, ale o aspekcie prawnym w kolejnym wydaniu. System ekonomiczne, związany ściśle z władzą nie będzie spełniał swojego nadrzędnego celu dla budżetu czyli agregowania aktywów w ramach opłat społecznych, a następnie ich wydatkowania na określone cele, ale zawsze będzie ekonomicznie nieuzasadniony, a ten następnie niesprawiedliwy społecznie. Argumenty że i z pustego Salomon nie naleje ( gdy chodzi o samorządy), czy budżet nie wytrzyma wydatków gdy nie będzie proporcjonalności wpływów ( gdy chodzi o obywateli) są prawdziwe i trudno z nimi polemizować, ale chyba najgorsze co może być to brak konsensusu i wzmacnianie systemy scentralizowanego.
W dalszej części poruszę aspekty prawne i społeczne by w podsumowaniu moc sobie odpowiedzieć na postawione pytanie w temacie.

Oto wywiad z Panem Erikiem Hochem.

Dzień dobry Panie Eryku

JW Pierwsze kwestie jakie chciałem poruszyć to kwestie polityczne. Jak ocenia Pan prawo stanowione przez Parlament w Sarmacji?

EH: Moim zdaniem prawo stanowione przez Sarmacki Parlament, działa bez większych zarzutów.

JW: Jak ocenia Pan konstytucję Sarmacji?
EH:Co prawda nigdy sprawy konstytucyjne, nie wzbudzały we mnie większego zainteresowania, jednak sądząc na podstawie własnych dociekań śmiem twierdzić, że nigdy żaden akt prawny, nie będzie doskonały, w czym utwierdzily mnie stosunkowo liczne poprawki wprowadzane ostatnimi czasy w ustawie zasadniczej.

JW:Kto w Pana ocenie najmocniej przyczynia się do budowania spójnej Sarmacji?
EH:Moim zdaniem, nie można wskazać jednej osoby, której należałoby przypisać wielki sukces jakim jest niewątpliwie sarmacka jedność. Jest to bezwątpienia zasługa dziesiątek aktywnych Sarmatow, administratorów, programistów i innych zaangażowanych użytkowników, którym państwo zawdzięcza swój byt.

JW:.Czy jest Pan zadowolony z pracy Parlamentu w Sarmacji?
EHBardzo dobrze oceniam pracę sarmackiego parlamentu, jednak kontrowersyjne wydaje mi się rozszerzenie jego uprawnień np. O wybór Kanclerza - jestem zdania, że kompetencje parlamentu powinny sprowadzać się do jak najwęzszej liczby, zaś większość decyzji powinna zostać podjętą przez ogół obywateli.

JW: Druga kwestia to Pana osobowość i pomysł na Sarmację. Jest Pan osobą bardzo aktywną i zaangażowaną szczególnie w Hasselandzie. Czym to Królestwo tak Pana przyciąga?
EH:Królestwem Hasselandu zainteresowałem się w niedługim czasie po jego przyłączeniu do Księstwa Sarmacji i wzbudziło moje zainteresowanie ze względu na stosunkowo skromną, niezbyt rozbudowaną strukturę, w której dosyć szybko odnalazłem miejsce dla siebie. Z własnego doświadczenia wiem, że wielu początkujących mikronautów nie potrafiło się odnaleźć w bardzo rozbudowanej strukturze Księstwa Sarmacji, co również umacnia mnie w przekonaniu, że przyłączenie Królestwa Hasselandu było dobrą inwestycją dla tego, że stanowi alternatywę dla nowoprzybyłych użytkowników, którzy od samego początku chcą mieć swój udział w życiu politycznym i społecznym, nie tylko określonej prowincji, ale i całego państwa.

JW: W jakim kierunku Pana zdaniem powinna pójść Sarmacja oraz Hasseland?
EH: Ciezko jest mi określić kierunek w którym Księstwo Sarmacji powinno podążać. Bynajmniej nie uważam siebie za osobę wypełni do tego kompetentną, natomiast w stosunku do Królestwa Hasselandu uważam, iż powinno ono podążać w kierunku integracji z całością sarmackiego państwa.

JW: Jakie ma Pan plany na przyszłość w Sarmacji?
EH: Przyznaje, że jak na ten moment nie mam większych ambicji politycznych, jestem w pełni zadowolony z piastowanej przeze mnie funkcji Menadżera M. St Angemont, któremu mam zamiar poświęcić większość swojej energii.

JW: Czy Pana charakter realny jest w v-Państwie, czy kreuje Pan inną osobowość?
EH: W mikroświecie staram się kreować wizerunek postaci, którą nie jestem w świecie realnym, podobnie jak wielu innych obywateli Sarmacji i innych krain, jednak pewne elementy mojego charakteru ze świata realnego przenikają do charakteru postaci przeze mnie kreowanej.

JW: Czy Hasseland powinien opierać się na innych królestwach Sarmacji, czy może tworzyć swój własny kąt?
EH: Jak już wspomniałem uważam, że Hasseland powinien stawiać na współpracę i integrację z innymi prowincjami Sarmacji, z racji bytowania w jednym organizmie państwowym. Współpraca powinna odbywać również na szczeblu lokalnym takim jak chociażby współpraca miast.

JW: Jesteśmy na początku stanowienia prawa w Hasselandzie. Jakie sprawy uważa Pan za najpilniejsze do zrobienia?
EH: Uważam, że najbardziej niezbędne akty prawne regulujące działalność Królestwa mamy już za sobą, jak na ten moment nie widzę ustaw, które należałoby uchwałać w trybie pilnym.

JW: Objął Pan nowe stanowisko w Hasselandzie. Jakie ma Pan z tym plany związane?
EH: Zapewne mówi Pan o funkcji Menadżera Miasta St. Angemont. Jest to funkcja bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Priorytety na okres mojego urzędowania przedstawiłem kilka dni temu na forum miasta. Do najbardziej pryncypialnych celów zaliczam min rozwiniecie współpracy między stolicą Hasselandu a innymi miastami sarmackiej korony oraz rozbudowę infrastruktury miejskiej.

JW: Pytanie tradycyjne dla pierwszego wywiadu z nową osobą, jakie jest Pana ulubione miejsce w Sarmacji, Pana oaza spokoju?
EH: Ciekawe pytanie
Z posrod licznych zakamarków Księstwa Sarmacji w których czuję się najlepiej, na mapie mikroswiata wskazałbym oczywiście Królestwo Hasselandu i jego stolicę — miasto Angemont
Dziękuję Panu Erykowi za wywiad i życzę powodzenia i sukcesów.

Jarosław Wawrzyniak
Dotacje
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Hewret von Thorn, 23.07.2018 r. o 18:21:18
Is communism real?
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Erik Otton von Hohenburg, 23.07.2018 r. o 18:23:07
Tak z ciekawości; dlaczego artykuły p. Jarosława są publikowane przez Piotra Pawła I?
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Jarosław Wawrzyniak, 23.07.2018 r. o 18:44:10
@HewretNie communism, tylko wykład systemy prawno-ekonomicznego stworzonego systemu finansów Sarmacji z postrzeganiem tego poprzez prace wydziału w KAN
Lubią ten komentarz: Jarosław Wawrzyniak, Helwetyk Romański.
Robert Fryderyk, 23.07.2018 r. o 19:23:22
Wywiady zawsze w cenie, także brawo.

A w ramach krotochwili - przez kilka chwil zastanawiałem się dlaczego każdą odpowiedź pan Eryk rozpoczynał od westchnięcia (eh..) :P
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Jarosław Wawrzyniak, 23.07.2018 r. o 19:30:28
Akurat dość fajnie się złożyły inicjały:)
Ten komentarz czeka na serca.
Erik Otton von Hohenburg, 23.07.2018 r. o 19:36:06
@RCA bynajmniej sobie nie przypominam :D
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Prokrust Zombiakov, 23.07.2018 r. o 21:52:39
Krótko: podatki w Sarmacji to powielanie na siłę wzorców realnych zamiast szukania własnej drogi. Przenoszenie zagadnień prawno-ekonomicznych z reala jest jak niszczenie bajkowego świata którym powinno być wirtualne państwo nie powielajace na siłę ograniczen innych swiatow.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Jarosław Wawrzyniak.
Helwetyk Romański, 24.07.2018 r. o 00:08:37
@Zombiakov Podatki i opłaty są ciekawsze od ich braku. Zagadnienie „grywalności” liberta pozostaje w mocy.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Mateusz von Thorn-Chojnacki, 26.07.2018 r. o 23:04:07
Lubimy wywiady, lubimy :) Oby tak dalej.
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany