6175. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
172. dzień panowania Piotra III Łukasza
Herold, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 24.06.2018 r. o 22:05:30, tantiemy: 6 039.00 lt
Vox Populi II/2018
ZKbL039U.png
VOX POPULI

Ostatni Vox był niecałe 3 tygodnie temu. W tym czasie sytuacja w Baridasie dynamicznie się zmieniała. Cieszy mnie to, gdyż mam o czym pisać. A to jest najlepsze, co może spotkać Pisarza Dworu. Myślę, że możemy się cieszyć, gdyż ostatnie zdarzenia przynoszą zdecydowanie więcej optymizmu. Szczególnie tuż przed dniem rocznicy, ale już po hucznych, a jednocześnie skromnych obchodach 16 rocznicy powstania Republiki Baridas warto przyjrzeć się temu, co działo się w ostatnich dniach. Bez przedłużania zatem, bo deszcz nie będzie wiecznie padał.

wHAKpljm.png
Polityka

Rozmowy o połączeniach Królestwa z Księstwem nadal trwają i nadal nie przynoszą spodziewanych owoców. Za to są plony nadzwyczajne - pojawił się, chociaż na chwilę Prześwietny Adrien Eryk Esjar Józef Alatriste. Pomimo tego, że nie wygląda na to, aby wrócił na dłużej, to wniósł do dyskusji sporo mądrych słów.

Krok w stronę przerwania marazmu poczynił JKM Robert Fryderyk, wydając nowe Prawa Kardynalne. Pierwsze pozwoliły na usamodzielnienie Korony Baridajskiej od Korony Sarmackiej. Kolejne zmiany uregulowały funkcjonowanie Rady Królestwa Baridasu. Zmiany spotkały się z wielkim entuzjazmem, nie tylko w granicach kraju, ale również poza nimi. Przerwanie marazmu nie jest lekiem na całe zło, ale pomoże przy zażywaniu kolejnych lekarstw. Miejmy nadzieję, że następnie lepiej będzie z działaniami profilaktycznymi.

W związku z wydaniem znowelizowanych Praw Kardynalnych PRK Konrad Jakub Arped-Friedman zarządził wybory Wicekróla. Do "wyścigu" o urząd stanął już JO Laurencjusz MaHi at Atera - zgłoszony przez Wielmożnego Juliana Fer at Aterę. Prawdopodobnie w trakcie procedury pojawi się również druga kandydatura - zgłoszona, ale nie potwierdzona. Chodzi tutaj oczywiście o PRK, JW Konrada Jakuba Arped-Friedmana, zgłoszonego przez JW Kristiana Arpeda. Są to dwie ważne osoby w Królestwie i obu funkcja wicekróla jak najbardziej się należy. Pozostaje jednak czekać. Niech nie poróżni to Baridajczyków, niech będą nadal po tej samej stronie barykady - lub barykadę zakopią.

Wniosek o przywrócenie obywatelstwa złożył JO Markus Arped - ważny i szanowany Baridajczyk. Liczymy, że zostanie z nami na dłużej, szczególnie przy powołaniu go również na urząd w Radzie Ministrów. Jego doświadczenie z pewnością wiele wniesie zarówno do Księstwa, jak i do Królestwa. Czekamy jedynie na rozpatrzenie wniosku przez JKM Roberta Fryderyka - gdyż tylko on obecnie jest do tego uprawniony (przynajmniej do czasu wyboru Wicekróla).
D57lgH9A.jpg
Społeczeństwo, kultura, sport

Kwestia funkcjonowania AZULu to nadal niedomknięta sprawa, jednak musimy czekać co przyniesie sytuacja. Obecnie, dla uczelni może walczyć jedynie jej przedstawiciel, Wielmożny Kristian Arped, zaproszony na Radę Nauki. Liczymy, że uda mu się wytargować zmiany, lub pomóc uniwersytetowi odnaleźć się w nowej sytuacji prawnej. Z pewnością podjęte kroki pozwolą na ocalenie i rozwój AZULu.

W Almerze zagościł również Jego Ekselencja Daniel von Witt. Poruszył on temat kartografii w Baridasie. Zapytał się on, o jak najbardziej aktualne mapy Królestwa, jednocześnie również zadał do nich kilka pytań. Czy możemy się spodziewać nowego wydania mapy mikroświata w wydaniu jednego z największych i najlepszych kartografów na miarę całego Pollinu? Przekonamy się już wkrótce.
Quote:
Co spartaczyliśmy i co trzeba poprawić.
Takimi słowami rozpoczął swoją przemowę JW Konrad Jakub Arped-Friedman po rezygnacji Wicekrólowej Juliette Alatriste. Nie przyłączył się do radosnych wiwatów, a wręcz sprzeciwił się im. W toku zawirowań po wydaniu nowelizacji Praw Kardynalnych, to w tym miejscu rozpoczęły się dyskusje o tym, jakie kroki teraz powziąć. Jak widzimy, postanowienia były słuszne. Czekamy przed wyborem Wicekróla.

Język baridajski nadal budzi zainteresowanie wśród nowych mieszkańców i obywateli Księstwa. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zaspokoić ciekawość nowego Sarmaty, jakim jest WO Leviu Baicç. Liczymy, że jego chęć do poznawania tego ogromnego źródła wiedzy nie będzie hamować, a niedługo zyskamy w szeregach nowego językoznawcę. Nie należy jednak zapominać o języku teutońskim - który jak warto zauważyć jest również bardzo pięknym i rozbudowanym językiem. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że lepiej od baridajskiego, ale byłoby w tym zbyt wiele subiektywizmu.

Warto również wspomnieć o koordynacji obchodów rocznicy, których niedawno byliśmy świadkami. Wszystko dzięki JO Laurencjuszowi MaHi at Atera, który podjął się wyzwania i na niecałe 2 tygodnie przed terminem zdołał wszystko dopiąć na przysłowiowy ostatni guzik. Raduje się me serce, gdy widzę tak świetną organizację. Szczególne podziękowania należą się również autorom wspaniałych grafik, bez których uroczystości byłyby szare. Są to JKW Helwetyk Romański oraz Wicehrabina Sorcha Raven. Na szczególne wyróżnienie zasługuje również koordynator uroczystości Czcigodny Bartłomiej Czapka, przewodniczący defilady Prześwietny Eradl Adrien Markus Pius da Firenza, oraz odpowiedzialny za część rozrywkową JW Julian Fer at Atera.


Z ostatniej chwili

Wszyscy Baridajczycy, którzy kiedykolwiek mieli okazję założyć lenno w Starosarmacji są zaproszeni do powrótu do swych małych ojczyzn i pokazanie nam ich w starosarmackiej edycji Miesiąca z Lennem. Podkreślić warto, że jednak zasady zabawy umożliwiają udział wszystkim Baridajczykom. Liczę, że pojawi się na arenie również jakiś baridajski gość.

footer.png
Dotacje
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, 24.06.2018 r. o 22:11:00
Quote:
Podkreślić warto, że jednak zasady zabawy umożliwiają udział wszystkim Baridajczykom.
No nie do końca. Wszyscy mogą komentować i sercować (zresztą tego trudno zabronić), ale jeśli mają lenno poza STS, to nie mogą być stricte uczestnikami.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 24.06.2018 r. o 22:17:12
@RemigiuszL mogą skorzystać z opuszczonego lenna na terenie Starosarmacji :D
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Alfred Fabian von Tehen-Dżek.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 24.06.2018 r. o 22:17:30
Quote:
Chodzi tutaj oczywiście o PRK, JW Konrada Jakuba Arped-Friedmana, zgłoszonego przez JO Markusa Arpeda.
A może Kristana Arpeda :)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 24.06.2018 r. o 22:23:03
@MaHi Dzięki za czujność. Już poprawiłem.

P.S. Przeraziłem się, bo myślałem, że pomyliłem nie Markusa, a Konrada z Kristianem. Poza tym zostało w rodzinie :D
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, 24.06.2018 r. o 22:43:31
@AFvTD Nie, w regulaminie napisałem, że ta możliwość przysługuje tylko obywatelom Starosarmacji ;)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Julian Fer at Atera, 25.06.2018 r. o 16:43:44
Mimo wszystko to jednak coś się dzieje :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Albert Felimi-Liderski, 04.07.2018 r. o 22:07:47
Ładny przegląd, dziękuję :)
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany