6144. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
141. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gazeta Hasselandzka, Erik Otton von Hohenburg, 12.06.2018 r. o 17:37:18, tantiemy: 6 596.00 lt
Odkrycie archeologiczne w Hasselandzie (cz. II)
qko6Gkpz.jpg

Pracę archeologiczne w Hó ciągle trwają, naukowcy z Instytutu Historii Królewskiej Akademii w Angemont dokonali przełomowego odkrycia.

P
rzypomnijmy, że w wiosce Hó w ostatnią sobotę odkryto szczątki plemienego władcy z czasów epoki brązu. Zgodnie z oczekiwaniami badaczy, odkryto również pozostałości starożytnego miasta, na oddalonym o pół kilometra, od miejsca pochówku wzgórzu.

Osada na owym wzgórzu obejmowała powieszchnią blisko 4.6 hektarów, a w szczytowym okresie swojej świetności, mogła być zamieszkiwana przez nawet 2000 osób! . Jest to dotychczas najwieksza odkryta osada z tego okresu, na obszarze całej Orientyki.

Pierwsza stolica Hasselandu?


Stanowisko w Hó jest miejscem unikatowym na skalę światową. — mówi, w wywiadzie dla Gazety Hasselandzkiej dyrektor Instytutu Historii Akademii Królewskiej. — Osada powstała w okresie napływu na te ziemię ludności razuryjskiej z południowej i centralnej Nordaty, która w niedługim czasie podporządkowała sobie ludność tubylczą.

Pan profesor zapytany o znaczenie znaleziska odparł — Istnienie grodziska w I tysiacleciu przed naszą erą, świadczy o  znacznie wcześniejszej migracji plemion razuryjskich na teren archipelagu, niż początkowo zakładano. – zapytany o rolę grodziska na wyspach razuryjskich odparł — badania archeologiczne wskazują, że osada Hó w tych czasach, pełniła funkcje głównego ośrodka gospodarczego i administracyjnego w regionie.

Osada była zamieszkiwana przez blisko 400 lat, nieznane są przyczyny jej upadku i opuszczenia przez ludność zamieszkującą ten obszar.

Przedmiotem dociekań badaczy, są przyczyny upadku miasta, spośród licznych teorii przytaczanych przez środowiska naukowe, najbardziej prawdopodobna wydaje się być ta mowiąca o bliżej nieokreslonym kataklizmie naturalnym.

Rejestr zmian

Dotacje
Ten artykuł dotowali: Eddard Noqtern, Stanisław Mostowicki.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Eddard Noqtern, 12.06.2018 r. o 17:39:47
No, no... Robi się coraz ciekawiej. Myślę, że jeśli wszystkie informacje się potwierdzą warto będzie otworzyć w tamtym miejscu Muzeum Historii Razurii wraz ze skansenem.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Erik Otton von Hohenburg, 12.06.2018 r. o 17:41:30
@Enoq liczę na taki ruch, będę o to szczególnie zabiegał, w imię popularyzowania historii antycznej naszego archipelagu.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Stanisław Mostowicki, 12.06.2018 r. o 17:50:23
Rzeczywiście warto otworzyć tam muzeum i/lub skansen, tym bardziej, że takie unikatowe na skalę światową znalezisko z pewnością przyciągnie wielu turystów i zyski z tego mogą być niemałe. Liczę na więcej informacji na ten temat i życzę szczęścia archeologom, aby odnaleźli jeszcze coś, co nas zadziwi.
Ten komentarz czeka na serca.
Erik Otton von Hohenburg, 12.06.2018 r. o 17:53:12
Będę na bieżąco informował o postępach prac archeologicznych w Hó.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 12.06.2018 r. o 20:26:13
Coraz lepiej. Liczę jednak, że moje wskazówki się przydadzą i zostaną uwzględnione w następnym wydaniu. Drobne błędy się wkradły, podeślę przez PK ;)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Erik Otton von Hohenburg, 12.06.2018 r. o 20:27:09
@AFvTD rozumiem
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany