6115. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
112. dzień panowania Piotra III Łukasza
Herold, Juliette Alatriste, 16.05.2018 r. o 08:14:41, tantiemy: 5 747.00 lt
Referendum - podsumowanie, wyniki
W dniach 2-6 maja na terenie Baridasu odbyło się referendum. Wyniki miały wskazać kierunek zmian. Interpretując dane można zauważyć, że niektóre z nich nie są jasne i precyzyjne. W ich przypadku luźno będę kierować się aktywnością głosujących, ich głos będzie ważniejszy. Są tu na bieżąco, znają sytuację lepiej niż osoba pojawiająca się “raz na jakiś czas”.

Na początek statystyk parę. 18 Obywateli Królestwa Baridasu zostało uprawnionych do udziału w referendum. Z możliwości tej skorzystało 14 osób (78% baridajskiej społeczności), jednak 5 osób w walce z referendum poległo. Ostatecznie mieliśmy 9 ważnych kart z pytaniami, o losie Baridasu zadecydował co drugi Baridajczyk.

Profil Baridajczyka, który decydował o przyszłości swojego kraju nie różnił się znacząco. Staż wszystkich głosujących jest dłuższy niż pół roku. Dwie osoby zaglądają do Baridasu codziennie, dwie kilka razy w tygodniu, kolejne dwie kilka razy w miesiącu. Trzy osoby pojawiają się nieregularnie, raz na jakiś czas.

#unia personalna
Wszystko zaczęło się od tego, że Baridajczycy zapragnęli odzyskać Koronę. Wyniki referendum nie są jasne. 4 osoby za odzyskaniem Korony, 4 przeciw i jedna osoba nie ma zdania w temacie. Sytuacja rozjaśnia się, gdy zestawimy staż i aktywność głosujących z ich głosami. Wyłania się zależność, wraz ze wzrostem aktywności wzrasta sprzeciw wobec utrzymania unii personalnej.

#unie realna
Na to pytanie Baridajczycy byli bardziej jednomyślni. 6 osób popiera utrzymanie zasad unii między Baridasem a Sarmację z wyłączeniem głowy państwa, trzech głosujących się temu sprzeciwia.

#niepodległość
4 osoby widzi Baridas niepodległym, tyle samo osób tego nie widzi. Jedna osoba nie ma zdania. Spoglądając na aktywność głosujących, za niepodległością optują głównie osoby nieregularnie bywające w Baridasie.

#monarchia
Tu mamy jednomyślność, to jedyne pytanie, gdzie wszyscy postawili na tą samą odpowiedź. Nikt nie wyłamał się z trendu monarchofaszystów. Wszystkie 9 osób zagłosowało za pozostaniem przy monarchii.

#Rada Królestwa Baridasu
Na pytanie o sprawowanie władzy wykonawczej przez RKB, siedem osób udzieliło temu aprobaty. Tylko dwie są przeciw. Tyle samo osób udziela poparcia dla demokratycznego wyboru Członków Rady Królestwa. Kwestią sporną pozostała kadencyjność Człownków. $ osoby aprobuje, 3 kategorycznie się sprzeciwia (im wyższa aktywność Baridajczyka, tym większy sprzeciw), 2 osoby nie mają zdania.

#ostatni Wicekról
Kolejne pytanie, w której Baridajczycy nie dali jasnej odpowiedzi. 4 osoby za pozostaniem na stanowisku, 3 przeciw i 2 bez opinii w temacie. Co ciekawe, za odwołaniem stoją aktywni Baridajczycy.

#tytuły i wybory
Dwa ostatnie pytania były niejako uściśleniem. 7 osób popiera ideę, by Król Baridasu po zrzeczeniu się korony, dostał inny. W referendum pojawiła się robocza wersja “Protektor”. Kolejnym uściśleniem był techniczny aspekt wyboru nowego Króla Baridasu po odzyskaniu baridajskiej Korony, 7 osób popiera demokratyczny jego wybór.

Co teraz? Referendum pokazało, że chcemy zmian. Ale pokazało też, że nie jesteśmy jednomyślni. I że nie do końca rozumiemy, z czym co się je. Odzyskamy Koronę ale na niezmienionych zasadach obowiązującej unii (poza funkcją głowy państwa). Pozostaniemy monarchią w strukturach Sarmacji. Rada Królestwa Baridasu pełnić będzie władzę wykonawczą. Członkowie wybierani będą demokratycznie, kadencyjność pozostanie kwestią do dyskusji. Może być czynnikiem dodającym pikanterii. Musimy również znaleźć tytuł dla Króla Baridasu po oddaniu Korony.
Dotacje
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Julian Fer at Atera, 16.05.2018 r. o 16:56:59
4 do 9 głosujących to ułamek społeczeństwa, które liczy 35 mieszkańców oraz 18 obywateli uprawnionych do udziału w tym przedsięwzięciu.

Według mnie to zwyczajnie "ręce opadły", a zapał ledwie się tli. Nie będę tego dalej komentował, bo nie widzę sensu.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 16.05.2018 r. o 17:05:28
Baridasowi nie są potrzebne zmiany a... dyktator. Ktoś, kto w końcu ogarnie to wszystko
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Julian Fer at Atera, 16.05.2018 r. o 17:14:17
@AFvTD Problem pojawił się właśnie przez obecnego dyktatora i jego mżonki o federalizacji :(
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Julian Fer at Atera.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 16.05.2018 r. o 17:17:39
Jakby faktycznie był on dyktatorem, to federalizacja już dawno miałaby miejsce. Jak na razie jest to tylko parodia dyktatury we wspaniałym kraju jakim jest KB
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Andrzej Fryderyk, 16.05.2018 r. o 17:44:21
@JulianF to czemu sami nie zostaniecie Wicekrólem :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 16.05.2018 r. o 18:04:21
@anglov WKW mój brat został by z chęcią Wicekrólem gdyby Królem Baridasu został Daniło de la Vega
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Juliette Alatriste.
Andrzej Fryderyk, 16.05.2018 r. o 18:07:44
Ej serio. Plujecie się, że wyniki referendum nie takie, bo połowa ludzi uprawnionych miała na nie wywalone.

A to nie jest tak, ze okazuje się, że jednak nie jesteście aż tak jednością co do szczegółów, a wiecie jedynie do celu demokratyzacji Baridasu? :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 16.05.2018 r. o 18:16:34
@anglov Święta prawda. My swoją jedność już okazywaliśmy wielokrotnie, ale nawet jedność może paść na twarz pod naporem czasu.

Teraz można przekuć to wszystko jak chcecie, a co do reszty to co się nie dzieje w Baridasie przecież widać jak na dłoni.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera, Sorcha Raven.
Konrad Jakub, 16.05.2018 r. o 18:58:03
@anglov nikt z Baridajczyków nie chciał zostać Wicekrólem, bo mieliśmy g*wno do gadania jeżeli chodzi o to, co ten Wicekról ma właściwie robić. Dostaliśmy warunki z góry i cześć. Obawialiśmy się, że taki Wicekról nie będzie mógł robić nic a jedynie uśpi naszą czujność i będzie marionetką.

Jeżeli dojdzie do skutku ugoda między Baridajczykami a Królem, którą teraz po stronie Baridajczyków ustalamy w Radzie, będzie podstawa do wzięcia odpowiedzialności za ten urząd.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Sorcha Raven, 16.05.2018 r. o 19:50:01
Ale po co te dyskusje, znalazł się jeden gostek, tfu... Król, co ręce zaciera "i dobrze i dobrze, nie ma jedności, nie poszczęści im się, huraaa", a wy się tłumaczycie emocjonalnie. Wrzucić na luz, pamiętajcie że glosowali też "niby Baridajczycy", takich całe mrowie, co dostał cynk "e, glosowanie, weź zagłosuj" albo "nie lubię tych aktywnych, a poza tym lejkę na to".
Kochani, to nie oni będą tworzyć trzon Barodasu, nie oni będą aktywować ludzi, inicjować akcje czy wykonywać zadania, zatem nie ma sensu prowadzić rozmów z ludźmi, którzy nie są Baridajczykami i nie czują bluesa, nie sobie w Teutonii po swojemu drwa rąbią, a my będziemy sobie w naszym rymie, stylu i upodobaniu egzystować.
Vive Baridas!
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Andrzej Fryderyk, 16.05.2018 r. o 20:23:11
@KonradFriedman chyba nie mówisz o Promissum? Bo Ty akurat ogarniasz o co w tym chodzi :)
A jeśli chodzi o warunki – może pochwalicie się, jakie to warunki były?

Sorcha - ładnie dzielicie Baridajczyków na tych „prawdziwych” i tych „niby” :D Czy podział opiera się na tym, jakie zdanie w powyższej kwestii posiadają? :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 16.05.2018 r. o 20:28:52
Quote:
Sorcha - ładnie dzielicie Baridajczyków na tych „prawdziwych” i tych „niby” :D Czy podział opiera się na tym, jakie zdanie w powyższej kwestii posiadają? :)
Większość Baridajczyków odmówiła przyjęcia godności Wicekróla w tak w tych beznadziejnych relacjach z Królem, a WKW szuka dziury tam gdzie jej nie ma. Jaki w tym cel? Chce się WKW przylizać?
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Juliette Alatriste, 16.05.2018 r. o 20:38:52
WKW zdecydowanie chce się przylizać, od zawsze ma bujny fryz.

Jak napisałam w artykule, nie bez kozery poprosiłam o profil głosującego. Większą wagę mają głosy aktywniejszych obywateli, stąd taka interpretacja.

Nie do końca rozumiem, o co toczy się dysputa. Tylko 50% osób zagłosowało? No cóż, nic na to nie poradzę.

Może odniesiecie się do wyników referendum? Jak optujecie za zaproponowanym planem działania?
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Andrzej Fryderyk, 16.05.2018 r. o 20:42:30
@MaHi osobiście zależy mi na zmianach w Baridasie. Kwestia ugrania większej samorządności Baridasu to dowód, że da się w Sarmacji zmieniać utarte relacje.

Zaś to co robicie, zwracanie się przeciwko sobie, skłócanie, tylko po to, by dokopać temu na tronie, jest po prostu słabe. I o ile niektórym zdarza się robić to z klasą, Wy zaczynacie szkodzić sami sobie, temu co wywalczyliście, negując sami siebie.

Weźcie się za robotę. Macie nowe prawa kardynalne do napisania. Warunki unii do obgadania. Nie zrobi tego za Was Król. To jest Wasza robota. Zamiast tego, Wy wciąż walczycie o to, co już zdołaliście wywalczyć.

Jeśli chcecie abdykacji Księcia Sarmacji, musicie działania swoje skryć pod inną przykrywką. Kwestia reformy w Baridasie leży praktycznie po Waszej stronie wyłącznie.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 16.05.2018 r. o 20:48:43
WKW,
dobry humor zawsze jest wskazany, ale sorry bo na poniższe słowa obecnie nie zamierzam zabierać głosu. W uzasadnieniu dodam, że już się nagadałem i moje zdanie się nie zmieniło, a przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta. nie jest ani przyjemnie, ani wesoło, a po tym wszystkim zaczyna brakować mi sensu w opowiadaniu o tym co bym chciał tu robić, wiec płynę z prądem rzeki, w której wartki nurt to marzenie.

To, że chcemy zmian to słowa bez pokrycie i chęci Króla, a ja nie zamierzam w kółko "gadać do tego obrazu, bo jak widać obraz do mnie ani razu". Nikt klękać i prosić o łaskę nie będzie.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Sorcha Raven.
Laurencjusz Ma Hi at Atera, 16.05.2018 r. o 20:51:23
@anglov WKW,
Quote:
Zaś to co robicie, zwracanie się przeciwko sobie, skłócanie, tylko po to, by dokopać temu na tronie, jest po prostu słabe. I o ile niektórym zdarza się robić to z klasą, Wy zaczynacie szkodzić sami sobie, temu co wywalczyliście, negując sami siebie.
Nic nie wywalczyliśmy, a to wszystko to mrzonka, na której nie będę budował aktywności, bo już to testowałem w różny sposób.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, 16.05.2018 r. o 22:05:51
Quote:
Wrzucić na luz, pamiętajcie że glosowali też "niby Baridajczycy", takich całe mrowie, co dostał cynk "e, glosowanie, weź zagłosuj" albo "nie lubię tych aktywnych, a poza tym lejkę na to".
Nie ma to jak bojownicy o demokrację deprecjonujący wyniki referendum <3
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Sorcha Raven, 16.05.2018 r. o 22:35:59
@RemigiuszL Oj, Misie Pluszowe, nie ma to jak własne trzy grosze dla podbicia tematu, a niech się dzieje :)
Może jeszcze jakieś błyskotliwe przemyślenia dotyczące moich słów? :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, 16.05.2018 r. o 22:47:01
Quote:
Może jeszcze jakieś błyskotliwe przemyślenia dotyczące moich słów? :)
Chyba niestety nie, dzisiaj jestem raczej mało błyskotliwy ;)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Julian Fer at Atera, 17.05.2018 r. o 17:08:54
@anglov WKW odpowiedź jest prosta, bo nie jestem przydupasem Króla i nie zamierzałem się wychylać gdy inni zacni tej godności nie przyjęli z powodu braku porozumienia się z Królem :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Robert Fryderyk, 17.05.2018 r. o 17:34:27
@JulianF pan mnie niesamowicie kusi bym udostępnił publicznie jak rozmowy wyglądały, i ów mityczny brak porozumienia. Kuszu kuszu. Ale jestem twardy, zatem a kysz...
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera, Sorcha Raven.
Julian Fer at Atera, 17.05.2018 r. o 17:44:38
@RCA WKM mnie zaś kusi by się pożegnać. Nie tylko ja z WKM rozmawiałem i wcale nie zamierzam zaprzeczać, że nerwy mi puszczały. Jak WKM chce te rozmowy upublicznić to dam krzyżyk na drogę, bo wisi mi to jak kilo kitu.

Miłego dnia :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Julian Fer at Atera, 18.05.2018 r. o 15:56:24
Kit mi już nie wisi. Stwierdziłem, że lepiej się spakować i odpocząć niż przedstawiać swe poglądy, a kit wezmę ze sobą. Dziękuję WKM i WKW za wszystko i życzę powodzenia, bo nawet we dwoje da się rządzić, a i uzurpator czeka i może jeszcze ktoś się nawinie. Ze znanego mi Baridasu już prawie nie ma nic.
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany