6117. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
114. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gazeta Hasselandzka, Eddard Noqtern, 06.05.2018 r. o 19:08:11, tantiemy: 22 020.00 lt
Hasseland w Sarmacji - okiem Hasselandczyka
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Uf5k445c.png

W
łaśnie dziś władze Królestwa Hasselandu ratyfikowały Traktat o włączeniu Królestwa Hasselandu w skład Księstwa Sarmacji. Kilka dni temu dokonał tego Sarmacki Sejm i Książę. Ostatnim etapem przed faktycznym zjednoczeniem będzie tygodniowy okres oczekiwania zanim Traktat ów wejdzie w życie.

Ale zanim do tego dojdzie chciałbym się zastanowić nad kilkoma kwestiami: dlaczego doszło do połączenia naszych państw, jak przebiegał proces zjednoczenia, co to oznacza dla Sarmacji i Hasselandu w przyszłości, a także jak ta przyszłość będzie prawdopodobnie wyglądać.

OA0go4FA.jpg
Herb Królestwa Hasselandu na tle królewskiego proporca

O
połączeniu z silniejszym mocarstwem Hasselandczycy myśleli już od wielu lat. Nasze zdanie bazujemy na opinii, iż lepiej stanowić mniejszą, być może mniej znaczącą część większego organizmu, niż samodzielnie egzystować w poczuciu nędzy i upadku.

Próbowaliśmy z Bialenią - niestety piękny i owocny sojusz skutkujący wybuchem aktywności i wydarzeń upadł po powstaniu wzajemnych sporów. Kolejna próba zwana Konfederacją Amicitia również padła - wtedy zrozumieliśmy że nie ma sensu łączenie się z mikro-mikronacjami, gdzie decyzje zapadają tylko zdaniem jednej osoby. Postanowiliśmy wrócić więc do korzeni - po burzliwej dyskusji wewnętrznej zwróciliśmy się z prośbą o rozmowy z Księciem Sarmacji. Reszta to już tylko historia...

sEtM2g51.png
Stowarzyszenie Hasselandu z Bialenią zakończyło się niepowiedzeniem.

C
hociaż przyznać muszę, że sama akcja trwała naprawdę długo. Od rozpoczęcia negocjacji, do ratyfikowania Traktatów minęło dobre kilka miesięcy. Nie chce rozpoczynać przygody z nową Sarmacją od krytyki, ale... ale nie każdy może być tak zdeterminowany jak my Hasselandczycy. Kiedy przebiega tak ważny proces jak inkorporacja władze powinny działać sprawnie i szybko. Nie często bowiem chyba mikronacje łączą się ze sobą? A plusy takiej fuzji są naprawdę wielkie.

No dobrze, ale właściwie jakie są te plusy? Nowi, doświadczeni obywatele. Nowe spojrzenie na problemy. Nowe możliwości dla mieszkańców - znudzeni starym życiem, mogą spróbować swoich sił w nowej prowincji. Nowe wydarzenia. Więcej aktywności. Więcej mieszkańców. Więcej powodów, dla których warto dołączyć do Księstwa Sarmacji. A na co liczy Hasseland? W zasadzie na to samo. Liczymy, że chociaż kilku Sarmatów postanowi zamieszkać w Królestwie. Mamy nadzieję, że i nowi obywatele postawią u nas swoje pierwsze kroki. Wykorzystamy lepszą infrastrukturę i większe możliwości systemowe. Można więc powiedzieć, że obie strony na pewno na połączeniu skorzystają.

h52OLhUd.jpg
Miasto Stołeczne Angemont - port handlowy w stolicy Królestwa Hasselandu

N
a koniec chciałbym pokrótce przedstawić plany Hasselandczyków na następne tygodnie.


Przede wszystkim musimy uregulować z władzami Sarmacji wszelkie sprawy systemowe, administracyjne i prawne: założyć miasto w systemie, dopilnować spraw systemowych, przygotować wszelkie potrzebne opisy i działy.

Po drugie będziemy ustalać nowe prawodawstwo: czas na nową Konstytucję, odpowiednią dla naszego nowego statusu i położenia. Zmian wymagać będę też wszystkie ważniejsze ustawy jak Ordynacja Wyborcza, czy ustawa o obywatelstwie. Część z nich trafi zapewne do archiwum na tyłach Muzeum Hasselandzkiego.

Ostatecznie nie zapomnimy o zapoznaniu się z całą Sarmacją i wszystkimi jej prowincjami. Liczymy na wizyty Księcia, Kanclerza, a może i dowódców pozostałych samorządów. Postaramy się o założenie Gazety Hasselandzkiej, gdzie cyklicznie będziemy informować o Hasselandzie, naszej historii, geografii, sytuacji politycznej, czy miastach. Chcemy zarówno poznać dobrze Sarmację, jak również pragniemy, aby Sarmacja poznała nas.
Dotacje
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Eddard Noqtern, 06.05.2018 r. o 19:09:29
Jako, że to mój debiut w roli redaktora w Sarmacji proszę o wyrozumiałość ;). Wszelkie opinie o artykule będą mile widziane i jak najbardziej pożądane. Zapraszam do dyskusji i/lub zadawania pytań. :D
odpowiedz
Krzysztof Czuguł-Chan, 06.05.2018 r. o 19:54:20
To z całą pewnością bardzo ważne wydarzenie dla obu stron, choć jedna strona [sarmacka - przyp. autora] może tego nie doceniać.

Przyłączenie Hasselandu może stać się punktem zwrotnym, bo pojawia się znacząca siła, zarówno osobowa, jak i ideowa. Oto ożywczy powiew świeżego powietrza, niby otwarcie okna zimą po czterodniowym melanżu w kawalerce ze ślepą kuchnią. Rychłe zaburzenie silnie spolaryzowanej sceny politycznej, bo powiew świeży, ale doświadczony. Pytanie tylko czy to wykorzystamy jako dźwignię, by ruszyć zmurszałą Sarmację i pchnąć ku dawnej świetności, czy poczekamy aż zapał Hasselandczyków wypali się, odbijając nieustannie od ściany nieaktywnego sarmackiego społeczeństwa, i będą gnuśnieć razem z nami.

Wiadomym jest, że w nadchodzących miesiącach onieśmielająco aktywni, bo muszą się usadowić w nowym otoczeniu. Może tchnie to trochę życia i w Sarmatów. W końcu jak coś się dzieje, to tych stojących pod ścianą z rękami w kieszeniach widać najbardziej, więc będzie wstyd. Pytanie tylko na ile się jeszcze tym przejmujemy.
odpowiedz
Robert Fryderyk, 06.05.2018 r. o 20:06:12
Doskonały moment przed nami. Wkrótce święto 16 Rocznicy powstania Księstwa Sarmacji. Będziemy je świętować razem! Najbliższe dni to dużo pracy, z obu stron. Działamy. Witajcie, raz jeszcze.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Eddard Noqtern.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, 06.05.2018 r. o 20:08:36
Quote:
Chociaż przyznać muszę, że sama akcja trwała naprawdę długo.[...]Kiedy przebiega tak ważny proces jak inkorporacja władze powinny działać sprawnie i szybko.
Taki urok demokracji. A poza tym gdy się człowiek śpieszy...
Quote:
a może i dowódców pozostałych samorządów
Chyba przywódców? :D My zwykle nazywamy ich namiestnikami ;)

Witamy po raz kolejny! Czekam na więcej artykułów i podpisuje się pod komentarzem @piwniczak
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Eddard Noqtern, 06.05.2018 r. o 20:17:21
@RemigiuszL
Ja bym to nazwał urokiem biuro- a nie demo-kracji. :P Ale nie nie narzekam już. :D

No, właśnie nie wiedziałem jak to ująć. W takim razie namiestników.

@RCA
WKM, Kiedy dokładnie wypada 16. rocznica Sarmacji?
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Robert Fryderyk, 06.05.2018 r. o 20:29:35
25 maja
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Eddard Noqtern.
Rihanna Aureliuš-Sedrovski, 06.05.2018 r. o 20:45:30
Witam serdecznie Was :) Z miłą chęcią odwiedzę i zapoznam się z Hasselandem, a kto wie - może wybuduję tam swój dom letni, do którego będę mogła udać się na urlop?

I wiadomo - powiew świeżości, to pewnego rodzaju tchnienie nowego życia w Sarmację. Mam nadzieję, że i Sarmaci ożywią się!
odpowiedz
Sorcha Raven, 06.05.2018 r. o 21:19:48
Witam miło, jeśli macie dużo lasów, to chętnie wybiorę się na zbieranie darów natury :)
odpowiedz
Piotr Paweł I, 06.05.2018 r. o 22:08:47
Mamy i lasy, i góry - i przepiękne, europejsko-azjatyckie krajobrazy. Bo Hasseland to "azjatyckie" Razuri, "zeuropeizowane" przez Hasselandczyków. Brzmi to może trochę niejasno - opiszę więc wkrótce.
Lubią ten komentarz: Eddard Noqtern, Susanne Delfina Kierkeller.
Paulus Buddus, 06.05.2018 r. o 23:49:20
Witaj Eddardzie!

Cieszę się, że udało się włączenie Hasselandu! Jako były obywatel tego Państwa miło widzieć Twoje zaangażowanie!
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Julian Fer at Atera, 07.05.2018 r. o 10:26:11
Bardzo miło się czyta tego wstępniaka. mam nadzieję, że wkrótce pojawią się inne, a Hasseland będzie traktowany przez Sarmatów jako wolny kraj.

Tak samo wolny jak Baridas, który w Sarmacji funkcjonuje na prawach prowincji, ale prowincją nigdy nie był i nie będzie!
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser.
Krzysztof Czuguł-Chan, 07.05.2018 r. o 11:16:21
Chcieliście wolnego Baridasu, a póki co wychodzi Wam opóźniony...
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Paulus Buddus, 07.05.2018 r. o 16:37:55
A coś się zmieniło od mojego odejścia? Separastyczny Baridas? :D <3
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Guedes de Lima, 07.05.2018 r. o 18:19:26
Ino Sclavinia! <3
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Witajcie w Sarmacji!
Naprawdę dobry artykuł! :-)
odpowiedz
Eddard Noqtern, 07.05.2018 r. o 22:57:18
Dzięki za uznanie! :D Takie pytanie - co tak właściwie daje tytuł "artykuł na medal"?
odpowiedz
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, 07.05.2018 r. o 23:14:24
@Enoq Prestiż
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Susanne Delfina Kierkeller.
Krzysztof Czuguł-Chan, 07.05.2018 r. o 23:50:51
Kiedyś związane było to bezpośrednio z gratyfikacją finansową. Teraz stanowi bezsensowny byt pozostawiony w tej postaci przez jednego z kanclerzy.

Art. 12. Ustawy o finansach publicznych artykułom >=10 serc (Artykuł na Medal >= 12 serc) przyznaje nagrody.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Susanne Delfina Kierkeller, 08.05.2018 r. o 13:51:18
Gratuluję artykułu i szybkiej aklimatyzacji.

Życzę powodzenia w kształtowaniu Hasselandu wewnątrz i z Księstwem Sarmacji, jak sądzę, czytając do tej pory – nie zabraknie dobrej narracji bazowanej na dotychczasowym dziedzictwie i nowej stymulacji. Pozostaje mieć nadzieję, iż aktywność będzie się utrzymywać i wprowadzi coś ożywczego do KS, zgodnie ze słowami JO Czuguł-Chana.
odpowiedz
Piotr Paweł I, 08.05.2018 r. o 17:03:15
Postaramy się wprowadzić coś ożywczego :)
Lubią ten komentarz: Eddard Noqtern.
Łukasz Kwiatkowski, 09.05.2018 r. o 17:03:00
Chętnie zapoznam się z Hasselandem i zajrzę do niego jako prowincji.
Lubią ten komentarz: Eddard Noqtern.
Gotfryd Slavik de Ruth, 10.05.2018 r. o 21:13:58
Chyba mam już wybrany kierunek na wakacje :D
Cieszę się że w końcu doszło do zjednoczenia.
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany