6087. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
84. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gidena, Laurencjusz Ma Hi at Atera, 03.05.2018 r. o 14:41:41, tantiemy: 7 473.00 lt
Świeto Almery w Gidenie
1A2dZXgi.png

Szanowne Baridajki i Baridajczycy!
Zacni Sarmaci!

Dzsiaj tj. 3-go maja przypada Święto Królewskiego Miasta Almera. Ze względu na fakt, że sytuacja w Królestwie Baridasu jest z różnych powodów niestabilna, więc postanowiłem zorganizować obchody bardziej lokalnie i uznałem, że Gidena jako lokacja historyczna nada się jako miejsce festynu. Mieszkańcy winni celebrować pamięć o historycznych wydarzeniach Kraju Korony, w którym mieszkają, a poza tym zawsze to jakieś oderwanie od polityki centralnej i tej naszej lokalnej.

Najserdeczniejsze życzenia wszyscy mieszkańcy Gideny składają również z okazji urodzin, które 3-go maja odchodzi Król Senior — Jego Królewska Wysokość Mikołaj Aleksander Piotr. Z tej okazji baridajscy monarchofaszystowscy nacjonaliści zorganizowali wiec poparcia dla byłego Króla i skandowali "MAP come back".

N8VdwgW5.png
zwolennicy zwrócenia tronu królewskego

Quote:
Almera to miasto zbudowane na rozkaz księcia Alma, pierwszego władcy Baridasu. Jego nazwa znaczy tyle co po prostu „miasto Alma” Almera została zbudowana, aby ułatwić Almowi kontrolowanie Archipelagu Arped. Zarządzanie miastem powierzył najmłodszemu synowi — Arpedowi... (czytaj więcej).

Patronem Almery jest Święty Wojciech, który jako syn Meneta podczas, gdy książęta współpracowali z antycesarską opozycją, oni wiązali się węzłami rodowymi i wiernie popierali dynastię cesarską.. (czytaj więcej).

wnYrpd5c.jpg

Zmiana lokalizacji Stolicy Baridasu z Cracoffi do Almery nastąpiła w dniu 26 września 2006 roku po zmianie ustroju Baridasu z republiki na monarchię.

W czasie lokalnego festynu, którego jestem gospodarzem od wczesnych godzin rannych dzisiejszego dnia czynnych jest wiele kramów, straganów i innych atrakcji.

Przeglądając swe archiwa oraz zbiory "Herolda" rozmarzyłem się trochę i wzruszyłem wspominając twórczość naszych rodaków i dodatkowo nakazałem powielić kilka archiwalnych numerów "Herolda", które są związane z historią Almery. Zaliczyć do nich można miedzy innymi Almerskie Bękarty, czy Twórczość obywatela Baridasu cz.1 "Wizyta w pierwszej ojczyznie".

Mieszkańcy Gideny prezentują również swoje zbiory. Do najciekawszych z nich z pewnością można zaliczyć kartkę pocztową ze stemplem pocztowym:

UK54yczD.png
Karta pocztowa z Almery z dawnym stemplem Urzędu Pocztowego Almera

Kolejną atrakcją jest unikatowa moneta baridajska z 2009 roku. Do dziś nie ma śladu, czy kiedykolwiek została wybita. Poniżej zamieszczona została jej replika z użyciem szlachetnego metalu.
V83E7sJ2.png

Zachowała się też reprodukcja dawnego herbu Almery, którą pozwolę sobie przedstawić. Być może znajdzie się osoba, która zna historie tego herbu.

77wO5zLq.png

Na stoiskach można znaleźć jedne z pierwszych wydań ksiąg ważnych dla społeczeństwa baridajskiego, do których z całą pewnością zaliczyć można "Markiza Altborskiego", czy "Słownik polsko-leutońsko-baridajski" wraz z opisem oraz "Historię Republiki Baridas".

sKdLQRUa.png

Wśród wielu atrakcji fani przestworzy mogą skorzystać z lotu balonem, gdyż wielu fascynatów baloniarstwa o tej porze roku gości w tym regionie. Poza tym gdy utrzyma się zainteresowanie tym sportem w połączeniu z poszukiwaniem odpowiedzi to może znów odbędzie się kolejna edycja zawodów "Balonem przez Baridas".

sT27xTvD.jpg

Natomiast po północy wszystkie pełnoletnie osoby zaproszone są na cmentarz, który zlokalizowany jest nieopodal siedziby rodowej - Zamku Momerie.

lrGTxBm6.jpg

Pozdrawiam
o10S5Yq2.gif
(—) Laurencjusz diuk MaHi at Atera,
Pan w Gidenie.
Dotacje
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Julian Fer at Atera, 03.05.2018 r. o 18:55:25
@MAP WKW wszystkiego najlepszego z okazji urodzin :)
odpowiedz
Henryk Wespucci, 04.05.2018 r. o 10:58:49
Piękny artykuł, aż wzięły mnie chęci na powrót.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Laurencjusz Ma Hi at Atera.
Susanne Delfina Kierkeller, 04.05.2018 r. o 11:15:09
Piękne obchody, wspaniała zabawa, wartościowe tradycje i ogrom włożonej pracy.
Gratuluję, Fare Aryon!
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Albert Felimi-Liderski, 05.05.2018 r. o 12:42:54
Imponujący balon! Ile kosztował taki nadruk?
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany