6087. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
84. dzień panowania Piotra III Łukasza
Dwór Książęcy, Robert Fryderyk, 26.04.2018 r. o 19:40:20, tantiemy: 3 362.00 lt
Wystąpienie JKM w sprawie działań podejmowanych na ziemiach Al Farun
Seria wydawnicza: Służba Dyplomatyczna JKM
6T55lYw3.png
___________________________________
Przysięgam, że jako obywatel sarmacki, wykonując swe prawa i obowiązki, zawsze na uwadze mieć będę dobro całej rzeczypospolitej sarmackiej; że będę wspierał Konstytucję i prawa Księstwa Sarmacji oraz bronił ich przed wszystkimi wrogami, zewnętrznymi i wewnętrznymi; oraz że będę wspierał Księstwo Sarmacji ze wszystkich swoich sił, kiedy prawo lub dobro wspólne będą tego wymagać

Rota przysięgi składanej przez każdego sarmackiego obywatela nie stanowi zbioru pustych frazesów. Takie wartości jak poszanowanie dobra całej rzeczpospolitej, wspieranie Konstytucji, praw, obrona kraju przed wrogami, wspieranie Księstwa i dobro wspólne to nie fantazje. Każdy mieszkaniec, który składał taką przysięgę, czynił to świadom jej znaczenia. To znaczenie nie blaknie z czasem, nie rozpływa się we mgle dziejów. Raz złożona przysięga zostaje w naszym sercu, w naszej krwi. Niekiedy tracimy obywatelstwo z powodów systemowych, wówczas ta przysięga zostaje z nami, bo jej nie wypowiedzieliśmy. Czasem zrzekamy się obywatelstwa, wówczas przekreślamy jej słowa i jej znaczenie. Jednak zawsze musimy pamiętać — ta przysięga, to obywatelstwo, to nie żart.

Wsie lenne, a także idące za nimi godności szlacheckie i arystokratyczne, mimo, że dziś w dużej mierze sprowadzone do roli nagród za aktywność w Księstwie naszym, zawsze traktowaliśmy i traktujemy jako coś więcej. Nie tylko nagrodę, ale również zobowiązanie do postępowania godnego tych tytułów, zachowania, które inspiruje i nobilituje, uwzniośla i powoduje, iż powinniśmy od samych siebie wymagać więcej, wymagać więcej od tych, którzy tytuły te noszą. Diuk, najwyższy sarmacki tytuł arystokratyczny, to nie tylko kilka liter, które dodajemy sobie przed nazwiskiem i okazja do posiadania lenna czy herbu. To także obowiązki z tytułu tego wypływające, to poszanowanie hierarchii, poszanowanie społeczeństwa, Narodu, poszanowanie tych, dzięki którym mogliśmy realizować aktywności, które do godności tej nas wyniosły. To samo dotyczy każdego innego tytułu szlacheckiego i arystokratycznego. Być może wiara w to nie jest dziś powszechna w Księstwie naszym, my jednak wierzymy w to, my jednak tym się kierujemy, my jednak decydujemy się tak stan szlachecki w rzeczpospolitej postrzegać.

My, Robert Fryderyk, Książę Sarmacji, Król Baridasu, Król Sclavinii, suweren Teutonii z całą mocą potępiamy działania podejmowane przez Jaśnie Oświeconego Vladimira diuka ik Lihtenštána, obywatela Księstwa Sarmacji, jak również przez Czcigodnego Jahna Dagobarda barona ik Thórna-Mákovskiego, byłego obywatela i wnuka naszego w zakresie terytoriów byłego kraju znanego jako Al Farun. Sprzeciwiamy się zajmowaniu ziem niczyich leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Księstwa naszego. Sprzeciwiamy się działaniom antagonizującym nas z sąsiadami naszymi. Sprzeciwiamy się samowoli sprzecznej z posiadanymi godnościami i złożonymi przysięgami. Domagamy się, działań godzących w dobro wspólne całej rzeczpospolitej sarmackiej, natychmiastowego zaprzestania. Odcinamy się od podejmowanych wobec terytoriów byłego kraju znanego jako Al Farun jakichkolwiek działań zmierzających do zajęcia tych ziem przez obywateli i szlachciców Księstwa Sarmacji. Uważamy za szkodliwe deklaracje o ziem tych zajęciu, czy wnioski o tworzenie na ich terytorium jednostek administracyjnych w oparciu o przepisy prawa lokalnego Królestwa Teutonii.

Stawiacie diuku, baronie, Księstwo Sarmacji w złym świetle. Podejmujecie działania, które jednoznacznie wpływają na postrzeganie Sarmacji wśród międzynarodowej społeczności. Godzicie tym samym w interes i Rację Stanu Księstwa naszego i wzywamy Was do zaprzestania tych działań.
Pf0Vk1BU.png
s4WlNVis.png
Dotacje
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Albert Jan Maat, 26.04.2018 r. o 20:37:56
Wasza Książęca Mość,
czemu zagarnianie ziemi niczyjej miałoby być złe?
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Vladimir ik Lihtenštán, 27.04.2018 r. o 04:44:31
Uwielbiam taką podniosłą, odwołującą sie do wielkich wartości retorykę, choć lepiej wychodzi jak ironia.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Szymon de Canterville, 27.04.2018 r. o 17:02:24
Rotę przysięgi cytuje gość, któremu odbierano tytuły i przywileje. Ciekawego z jakiego powodu... Hipokryzja aż wychodzi z gumowców.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Robert Fryderyk, 27.04.2018 r. o 17:34:54
@Nthiefs tego gościa przepraszał pan ostatnio, a nawet kilka razy, za swoją bezczelność i zachowanie wobec niego. Rozumiem, że znów się panu pogorszyło i uznał, że można pluć dalej. Życzę sukcesów.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Szymon de Canterville, 27.04.2018 r. o 19:44:59
Nie oczekuję sukcesów, a wręcz już kilka miesięcy wstecz spodziewałem się reakcji JKM. Przeprosiłem za swoje zachowanie biorąc pod uwagę post z Dreamlandu szkalujący realną sytuację JKM. Wtem doszedłem do wniosku, iż nazwanie Księcia "łysym przegrywem" jest poniżej krytyki.

Przeprosiłem, Książę nie przyjął, so, bawimy się dalej.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Robert Fryderyk, 27.04.2018 r. o 19:55:46
@Nthiefs ale kłamać to trzeba umieć. Nie przyjąłem, a skąd taki wniosek? "Jeśli czujecie, że możecie, że umiecie, że potraficie - to ja jestem tu dla Was, nikomu drzwi przed nosem nie zamykam. Powodzenia!" - to faktycznie enigmatyczne zakończenie wiadomości, w której odnoszę się do Pana przeprosin w sposób wychodzący Wam na przeciw.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Szymon de Canterville, 27.04.2018 r. o 20:59:49
Nie umiem kłamać. :<
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany