6149. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
146. dzień panowania Piotra III Łukasza
Imbryk Ambasadorów, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, 07.04.2018 r. o 14:53:47, tantiemy: 12 347.00 lt
Republika Suderlandu przyjacielem Sarmacji
Seria wydawnicza: Suderland
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
PPEuPbez.png

Republika Suderlandu, dawniej znana jako Królestwo Połudiolandii, to mikronacja o ustroju republikańskim, która powstała 24 maja 2016 roku. Suderland jest republiką parlamentarną, w której najważniejszym organem jest jednoizbowy parlament (senat). Najwyższym aktem prawnym jest Konstytucja Republiki Suderlandu z dnia 22 października 2016. W Republice Suderlandu obowiązuje trójpodział władzy oraz zasada niepołączalności stanowisk łączących uprawnienia władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej z wyjątkiem sprawowania funkcji członka Rządu i mandatu parlamentarzysty. Do władz wykonawczych należy Prezydent wybierany na 4-miesięczną kadencje i Kierownictwa Resortów. Do władz ustawodawczych należy senat, w którym kadencja trwa 3 miesiące, a do władz sądowniczych, Sąd Najwyższy, w którym sędziowie są wybierani przez senat i prezydenta na 6 miesięczną kadencje. Nowożytna historia Suderlandu opisuje przejście od okresu królestwa (24.05.2016-22.10.2016) przez bezkrólewie (12.02.2016-22.10.2016) do dzisiejszej republiki. Pierwszym prezydentem kraju był Katakal Stonoga, obecnie władzę pełni, od 5 marca 2018 roku, Prezydenr Ryszard Maj. Walutą Suderlandu jest Korona Suderlandzka, która dzieli się na 100 halerzy Suderlandzkich.

Y2eq9V5T.jpg

Suderland uznawany jest za część Moreniki. Leży na północ od Elderlandu i na zachód od wysp natańskich. Podzielony jest na 2 główne wyspy, właściwy Suderland i wyspę Elladorską. Oprócz nich na południowym wschodzie kraju znajduje się 6 mniejszych wysp. Główna wyspa jest w większości wyżynna, największą niziną jest tu nizina Alfold znajdująca się w centrum kraju. Zachód wyspy Elladorskiej jest nizinny, natomiast na wschodzie znajduje się niskie pasmo górskie. Na wszystkich wyspach znajduje się w sumie 8 pasm górskich, największe z nich to Szkila (najwyższy szczyt ok.2100 m.n.p.m.), góry Nagy i góry Kelet. W Suderlandzie znajduje się pięć zatok, a przez kraj przepływa wiele rzek. Największe to Alfold i Namesseg.

kF8f5g5S.png

Suderland podzielony jest na 5 hrabstw. Są to:
- Hrabstwo Alacurto (Alacurto)
- Hrabstwo Bradburg (Bradburg)
- Hrabstwo Ellador (Ellador)
- Hrabstwo Sefez (Jassena)
- Okręg Deliland.
Każdym hrabstwem rządzi Gubernator, który jest jednocześnie burmistrzem stolicy hrabstwa. Piecze nad poszczególnymi miastami sprawują burmistrzowie, powoływani i odwoływani przez senat bądź KRSW na 4 miesięczną kadencję. Wyjątkiem od tej reguły jest Okręg Deliland, które obejmuje stolicę i pobliskie tereny, Tutaj rządzi prezydent Delilandu (zwany prezydentem okręgu), wybierany w ogólnokrajowych wyborach na 6 miesięcy kadencji. Prezydenta nie może odwołać KRSW, jedynie senat.

F9Eq7I9S.png

Społeczeństwo suderlandzkie jest bardzo aktywne. Miesiąc w miesiąc znajduje się w czubie mikronacyjnej aktywności. Żywo komentowane są wydarzenia mikroświatowe, a wątek Wieści z zagranicy ma przeszło 10 tysięcy wyświetleń i blisko pięćset wiadomości. Aktywnie działa suderlandzka administracja państwowa, jak i służby dyplomatyczne. Suderland posiada traktaty z: Monarchią Austro-Węgierską, Rotrią, Dreamlandem, Brodrią, Batawią, Garapienią i Bialenią. Kraj znany jest też ze swego sportu - działa w nim Liga Suderlandzka, jak również aktywnie funkcjonuje Formuła Suderlandzka (wyścigi F1) a nawet kolarstwo. Rynek prasowy Suderlandu obejmuje takie czasopisma jak: Rozwój, Tygodnik Popularny, Tygodnik "Wolność", Daily Worker, Kurier Republiki i inne. Część z nich wychodzi bardziej regularnie, część mniej. W kraju działa akademia nauk, uniwersytet, a także Muzeum Narodowe, Akademia Oficerska, Filharmonia Narodowa czy Telewizja publiczna, w której szczególnym uznaniem cieszy się kanał pariodowy, z którym na pewno warto się zapoznać.


Dzisiejszego popołudnia delegacja suderlandzka przybędzie do Pałacu Książęcego, gdzie uroczyście podpisany zostanie traktat o wzajemnym uznaniu i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Zachęcam do poznania suderlandzkiego forum na własną rękę.
Dotacje
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Lubią ten komentarz: Robert Fryderyk.
Albert Jan Maat von Hippogriff, 07.04.2018 r. o 15:30:11
Zastanawiam się, czy nie warto byłoby zatrudnić u nas suderlandzkich kartografów... Mapy wychodzą im wspaniałe :-o
odpowiedz
Michał Pséftis, 07.04.2018 r. o 17:28:31
Popieram, Suderland jest perspektywiczną mikronacją wartą bliższego przyjrzenia się! Cieszę się, że zacieśniamy relacje!
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Piotr III Łukasz, 08.04.2018 r. o 11:55:33
Dr Strangelove - sercuję
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Albert Jan Maat von Hippogriff.
Marceli z Ossolińskich Bordoński, 08.04.2018 r. o 16:14:25
Jaka mapa fizyczna... <3
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Gotfryd Slavik de Ruth, 11.04.2018 r. o 12:29:09
Zawsze miło mi się czyta o krajach z którymi łączą nas tak bliskie relacje. A i nie da się nie zauważyć jakości tu zaprezentowanych map. Jak na takie młode państwo, są ciekawą alternatywą. Chyba wiem gdzie na wakacje się udam :)
Lubią ten komentarz: Albert Jan Maat von Hippogriff.
Krzysztof Hans van der Ice, 14.04.2018 r. o 08:49:05
@AlbertJanMaat Tych od parodii też można by zatrudnić :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Albert Jan Maat von Hippogriff, 14.04.2018 r. o 11:31:19
@KrzysztofHans Mi wystarczy satyra z "Gazety Teutońskiej" :-)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Defloriusz Dyman Wander, 15.04.2018 r. o 00:54:56
Bardzo dużo mają gór :)
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany