Sarmacka Liga Piłkarska, Michał Michaelus, 15.11.2017 r. o 22:16:26, tantiemy: 11 523.00 lt
Puchar już bez trzech ekstraklasowiczów
Seria wydawnicza: Puchar SLP - 30 sezon
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.

Za nami jest już pierwsza runda Pucharu SLP. I jak na rozgrywki pucharowe przystało przyniosła ona dużo emocji, zaciętych spotkań oraz, oczywiście, kilka niespodzianek. Czas na sprawozdanie z pucharowych aren.

Finaliści poprzednich edycji Pucharu grają dalej. Ale nie obyło się bez problemów. Synowie w pierwszym meczu w Wiedniu przegrywali już 0:2, ale w drugiej połowie byli w stanie doprowadzić do wyrównania. W rewanżu, po bardzo nudnym spotkaniu (tylko jedna sytuacja bramkowa) Świeccy wygrali z Vienna FC 1:0, co wystarczyło do zapewnienia sobie awansu do kolejnej rundy. O wiele większe problemy miały Krasnoludy. W pierwszym spotkaniu z Lavivą w Ferze drużyna z Rantiochii sensacyjnie przegrała aż 1:3. W drugim spotkaniu Krasnoludy wystawiły jednak najsilniejszy skład i z nawiązką odrobiły starty wygrywając aż 4:0.

Bardzo zaciętym dwumeczem okazało się starcie Osadzonych i Bullace. W Grodzisku jako pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze. Sondermann huknął zza pola karnego i nie dał szans golkiperowi Byków. Tuż przed przerwą jednak w podobny sposób odgryzł się Bernard i wyrównał wynik spotkania. Dużo emocji przyniosła końcówka spotkania, w której najpierw Broch dośrodkował w pole karne, a tam Mejia strzałem głową wyprowadził Bullace na prowadzenie. Gospodarze nie złożyli jednak broni i w ostatniej akcji meczu w zamieszaniu w szesnastce Sondermann drugi raz pokonał bramkarza przyjezdnych. Rewanż to jednak całkowita dominacja Byków. Przewagę udokumentowali dopiero w 90. minucie, gdy Allen po strzale z 20 metrów pokonał bramkarza Osadzonych. W kolejnej rundzie zagrają zatem Byki.

Jeszcze bardziej zacięty był pojedynek NK Troyanowitze i Zenitu Vihren (dawniej Lokomotiv Bałmustan). Już w 11. minucie meczu w Troyanowitzach Percassi po dośrodkowaniu z rzutu rożnego pokonał bramkarza Zenitu. Dziewięć minut później był już remis po tym z 18 metrów pod poprzeczkę uderzył Chifor. Tuż po przerwie gospodarze ponownie wyszli na prowadzenie. Po faulu w polu karnym do jedenastki podszedł Le Menn i pewnie pokonał golkipera ekipy z Vihren. Goście ponownie zdołali wyrównać. W 79. minucie Chifor urwał się obrońcom i będąc sam na sam z bramkarzem pewnie pokonał Kronmana. Bramkowy remis przed rewanżem w lepszej sytuacji stawiał Zenit. W rewanżu w Vihren gospodarze przeważali, ale nie byli w stanie pokonać dobrze dysponowanego bramkarza NK. Gości było stać tylko na jeden groźny strzał, ale Percasi trafił w słupek. Dzięki golom na wyjeździe do kolejnej rundy awansował Zenit.

Bardzo ciekawy przebieg miały pucharowe derby Auterry. W pierwszym meczu ekstraklasowy Futbolfeaan wygrał u siebie 2:0 po golach Allana i Sandsa. W rewanżu jednak role całkowicie się odwróciły. Po bardzo otwartym spotkaniu (aż 16 sytuacji bramkowych) grająca w Drugiej Klasie Loardia po pierwszej połowie prowadziła z wyżej notowanym rywalem aż 3:0. W drugiej odsłonie obie ekipy dołożyły po trafieniu. W kolejnej rundzie dość nieoczekiwanie zagra zatem Loardia.

Futbolfeaan to nie jedyny reprezentant Ekstraklasy, który pożegnał się już z Pucharem. W kolejnej rundzie nie zagra także Beton, który uległ drugoklasowemu Ormalowi oraz Konie, które dwukrotnie przegrały z FC Grodzisk. Ogółem do kolejnej rundy awansowało 16 zespołów - 7 z Ekstraklasy, 6 z Pierwszej Klasy, 2 z Drugiej Klasy (Loardia i Ormal), a także 1 z najniższego szczebla rozgrywek. Tym rodzynkiem jest KS Gerandum, który wyeliminował półfinalistę poprzedniej edycji i aktualnego lidera zaplecza Ekstraklasy Lotos Trizopolis.

Już za tydzień zostaną rozegrane pierwsze mecze kolejnej rundy pucharu. Hitowo zapowiadają się starcia pomiędzy ekstraklasowymi drużynami - Synów z Grabarnią oraz FC Czarnolas z Krasnoludami.