Sarmacka Liga Piłkarska, Michał Michaelus, 02.11.2017 r. o 18:44:49, tantiemy: 15 977.00 lt
Runda kwalifikacyjna Pucharu SLP
Seria wydawnicza: Puchar SLP - 30 sezon
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.

Trwa jubileuszowy 30. sezon Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Jednak obecna edycja Pucharu SLP aż tak wyjątkowa nie jest. Drużyny do pucharowych zmagań przystąpią bowiem dopiero po raz 29. A wszystko przez to, że w pierwszym sezonie rozgrywek rywalizacji o to trofeum nie było z powodu napiętego terminarza (mecze ligowe dwa razy w tygodniu).

Ten fakt wcale nie umniejsza rangi rywalizacji o Puchar. Rozgrywki zyskują na prestiżu z sezonu na sezon i coraz więcej ekip stara się skupiać właśnie na Pucharze. Nie ma co się dziwić, w końcu tu droga do sukcesu jest najkrótsza. Wystarczy wygrać tylko pięć dwumeczów (sześć dla zespołów zaczynających od kwalifikacji) i nie trzeba co sezon piąć się po szczeblach ligowych.

Za nami już runda kwalifikacyjna, do której przystąpiły drużyny, którym w poprzedniej edycji Pucharu poszło najgorzej. Zmierzyło się w niej 16 zespołów - 6 z Drugiej Klasy i 10 z najniższego szczebla rozgrywek. Do dalszej fazy przeszło 5 drużyn z Drugiej Klasy i 3 z Trzeciej Klasy.

Największą niespodzianką fazy wstępnej jest odpadnięcie drugoklasowych Piratów z Tropicany z występującym szczebel niżej KS Gerandum. W pierwszym meczu padł bezbramkowy remis. W rewanżu na Tropicanie Piraci szybko objęli prowadzenie. W 5. minucie z rzutu wolnego trafił Gordon. Jednak 20 minut później akcję lewym skrzydłem przeprowadził Morozan, dośrodkował piłkę w szesnastkę, a tak futbolówkę do bramki skierował Warzyniak. Bramkowy remis utrzymał się już do końca i dzięki bramkom na wyjeździe awansowało KS Gerandum.

Dużo emocji dostarczył także dwumecz Lavivy Fer i Kumkwatów. W Wałbrzychu po trafieniach Dabovicia i Rychlowskiego padł remis 1:1. W rewanżu Kumkwaty dzielnie walczyły o odrobienie strat stwarzając sobie aż 7 okazji bramkowych. Gospodarze przez cały mecz cierpliwie czekali na swoją jedyną okazję. A gdy w końcu w 76. Salazar jedyny raz w tym meczu zapędził się w pole karne rywala to pewnie pokonał golkipera wałbrzyszan. Dzięki temu trafieniu drużyna z Feru wygrała w dwumeczu i awansowała dalej.

Zaciętą konfrontację oglądali kibice KS Immortals i BP Almera. Przez 180 minut dwumeczu padła tylko jedna bramka, a zdobył ją w 71. minucie pierwszego meczu Oltedal. Dzięki temu ekipa z Almery zagra w kolejnej fazie Pucharu. W pozostałych parach nie było większych emocji, a faworyci pewnie wygrali oba spotkania.

FC Nowy Kotwicz (3. Klasa) - Vienna FC (2. Klasa) 0:3 i 0:4

W najbliższą środę rozgrywki pucharowe ruszają zatem na dobre. W pierwszej rundzie los nie skojarzył ze sobą żadnej ekstraklasowej pary. Zatem na największe hity wyrasta dwumecz między zespołami, które "minęły się" ligowej drabince - beniaminka Ekstraklasy Margońskich Koni ze spadkowiczami FC Grodzisk oraz dwa starcia między pierwszoligowcami - Powagi z Shepherds i Cocodrilos z Angstrem. Poniżej pełna drabinka Pucharu SLP (link do dużej rozdzielczości):