6206. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
203. dzień panowania Piotra III Łukasza
Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 24.09.2017 r. o 13:55:00, tantiemy: 9 558.00 lt
[TIH] Kartka z kalendarza
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
W dniu dzisiejszym TIH za prezentuję, wam kolejną odsłonę cyklu KzK. Przedstawię wam informację z czasów intranetowych, oraz tych przed intranetowych. Mam nadzieję że ciekawostki tu zawarte was zainteresują,a kto wie czy nie zachęcą do zajrzenia do Teutonii. Miejsca gdzie historia jest ważnym elementem życia współczesnego.

Czasy nam współczesne...

Październik 2003 - Zastój w państwie. Podjęcie rozmów z Królestwem Scholandii na temat podpisania trójstronnego traktatu (Dreamland - Scholandia - Teutonia). Podpisanie I traktatu z Księstwem Brugii, Traktatu Kockiego (z Federacją Delfina Zjednoczonego), oraz umowy z Rzeczpospolitą Trojga Narodów.
Październik 2004 - Kompletna cisza na liście - nie padło tam ani jedno zdanie - głęboki kryzys Teutonii. Bezpowrotnie utracono większość stron Teutonii m.in. Strona główna, MSSCT, CK, a także skrypty. Baron Nosewicz stworzył prowizoryczne strony Marchii.

Miesiąc październik 2007
Pierwszego wrześniowego dnia wyniki senackich wyborów ogłoszono. Mandatami wielce ucieszyli się Baroneci wówczas Wróbel Krzysztof, Sadowski Jarek i znany nam wszystkim pan Karausche Michał, który wolą Rady Regencyjnej, pro tempore Namiestnikiem zostaje.
Reszta miesiąca pod znakiem sarmackich wyborów upływa.

Miesiąc październik 2009
W październiku wybrano teutońskiego delegata do Izby Poselskiej Sarmacji, został nim Roan Łuryx. 17.X król powołał również Królewską Izbę Prawną, która miała ścigać przestępstwa przeciwko Narodowi Teutońskiemu. Pierwszym Radcą Prawnym został Wojciech Hergemon. W Senacie trwała debata nad projektem ustawy o obywatelstwie teutońskim autorstwa JCW Jakoba.

Miesiące wrzesień i październik 2010
Październik to miesiąc wyborów do Izby Poselskiej Księstwa Sarmacji. Silnym kandydatem wywodzącym się z narodu teutońskiego był Krzysztof Konias. Namiestnik ogłosił również nabór na urzędy lordowskie.

Miesiące wrzesień i październik 2011
Namiestnik ogłosił nabór na urzędy Skryb Królewskich. Loża Rycerzy Teutońskich wystosowała wniosek do Księcia Sarmacji Piotra II Grzegorza o zgodę na posługiwanie się przez JCW Jakoba tytułem cesarza Teutończyków. Przyjęto tą inicjatywę, a Książę wyraził zgodę. Najważniejszym wydarzeniem października była reaktywacja Teutońskiego Instytutu Historii, którego rektorem został Gotfryd Slavik de Ruth dnia 29 października.Czasy przed internetowe...

425r. Zmarł król Apokryzjusz II
W wyniku tragicznego wypadku, podczas wyścigu rydwanów na torze. Zmarł król Enderasji – Apokryzjusz II „Pechowiec” panujący w latach 405-425. Reformował system administracji Królestwa, powoła urzędników odpowiedzialnych za sady w Prowincjach. Nie posiadał dzieci, zasłyną też z wyjątkowej urody. Był pierwszym monarchą, który brał udział aktywnie w Igrzyskach.
f4r2yh9j.jpg
Ksiąze Niklot na XII miniaturze z księgi adular, ze zbiorów archiwalnych TIH

732r. Zmarł książę Niklot
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł władca Slavian, książę Niklot panujący w latach 707-732. Sprawny administrator dóbr książęcych, oparł swoje żady na zaufanych stronnikach. Budował nowe osady i zwiększał obszar na pola uprawne. Niestety był pozbawiony talentów wojskowych, przegrał bitwę nad rzeką Silbern. Cieszący się atletyczną budowa ciała, zmarł na powikłania grypowe.

1150r. Powołanie Gizberta na Szambelana
W wyniku trwającej reformy dworu, król enderesjan Racyniusz III panujący w latach 1148-1152. Powołał pierwszego Szambelana dworu , w osobie Gizberta z Vino. Był on jego przyjacielem z lat młodości. Określił zasady i sposób pełnienie swojej funkcji, oraz sprawnie zarządzał powierzonym sobie stanowiskiem. Urząd sprawował nie przerwanie przez dwanaście lat do swojej śmierci.
hUmI5j7g.jpg
Odoryk na obrazie z 1650r. autorstwa nieznanego malarza, ze zbiorów muzeum w Złotym Grodzie

1596r. Urodził się Odoryk Binku
W miasteczku Noro w północno-wschodniej Nowej Marchii, na świat przychodzi piąte dziecko w rodzinie kupieckiej. Młody Odoryk wraz z Ojcem bierze udział w wyprawach za morze do Teutonii, Sarmacji i Brugii. Jednak w wieku 22 lat porzuca ten cech, i zostaje najbardziej cenionym kartografem w Marchii. Tworzy mapy, znanych mu regionów, miast, państw, wysp. Umiera w wieku 97 lat w swojej pracowni.

1715r. Fryderyk IV funduje uniwersytet w Złotym Grodzie
Na podstawie edyktu cesarza Arona „Silnego”, namiestnik Nowej Marchii. Funduje w mieście Uniwersytet Wielki Cesarski. Prace nad obiektem trwają sprawnie i szybko postępują do przodu; Jednak w 1719 duży pożar niszczy prawie ukończony gmach. Ostatecznie w 1723 r. udaje się otworzyć Uniwersytet Wielki, na ceremonii otwarcia jest regent Reinhold I .
nw0H3sLQ.jpg
Profesor von Dupert na fotografii z 1909r. ze zbiorów Uniwersytetu w Srebrnym Rogu.

1885r. Karl Fresko von Dupert opatentował koszulkę Duperta
Chemik Teutoński, profesor Uniwersytetu w Srebrnym Rogu. Opatentował tzw. koszulkę Duperta, która zawierające po wyżarzeniu dwutlenek thoru ThO2 (99%), i dwutlenek ceru CeO2 (1%), w płomieniu gazowym dają intensywne białe światło. Prowadził badania nad pierwiastkami ziem rzadkich.
Dotacje
Ten artykuł dotowali: Tomasz Ivo Hugo, Leszek de Ruth.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Albert Felimi-Liderski, 24.09.2017 r. o 14:00:07
Jak zwykle bardzo dobry artykuł, każdy rodzaj kroniki, wspominków, opowiadań z przeszłości jest na wagę złota.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Gotfryd Slavik de Ruth.
Joanna Izabela, 25.09.2017 r. o 12:28:19
Jak zawsze, dobra robota.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Gotfryd Slavik de Ruth.
Leszek de Ruth, 25.09.2017 r. o 13:06:58
Wielbię wszelakie inicjatywy archiwistyczne, historyczne itp. A Kartka z kalendarza to super rzecz!
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Leszek de Ruth.
Gotfryd Slavik de Ruth, 25.09.2017 r. o 17:34:57
Staram się trzymać poziom, tak by KzK była ciekawa dla nowych i starych czytelników. Miło jest widzieć pozytywne komentarze; to zachęca do pracy :)
Lubią ten komentarz: Gotfryd Slavik de Ruth.
Adam Jerzy Piastowski, 26.09.2017 r. o 20:52:39
Dawna historia jest interesująca ale przyznam, że chętniej czytam "czasy nam współczesne..." ;)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Gotfryd Slavik de Ruth, 28.09.2017 r. o 19:53:26
Staram się by i historia nam współczesna, nie została pominięta w tym opracowaniu :)
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany