6051. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
48. dzień panowania Piotra III Łukasza
Niezależna Agencja Mediów, Jarosław Wawrzyniak, 23.08.2017 r. o 10:23:12, tantiemy: 4 853.00 lt
Wydanie cz. II
Pieniądz- czy znamy jego wartość?

Pieniądz to dla każdego z nas codzienność, odpowiedzialność czy też źródło trosk i kłopotów. Temat choć banalny stawia pytanie- jeśli to taka oczywistość to czemu tyle ludzkich tragedii i niesprawiedliwości, gdzie de facto to my jesteśmy ministrami własnych finansów.
[img]https://goo.gl/images/Qhs2Yk[/img].
Może by zrozumieć dzisiejsze finansowe bolączki świata warto sięgnąć do historii powstania samej ekonomii, która to sięga czasów daleko jeszcze przed Chrystusem.
Nikt w owych czasach jak podają pisma nie myślał o wprowadzeniu monety a o zapewnieniu egzystencji ludzi, ich wyżywieniu czy posiadaniu dachu nad głową. Ekonomia zaczęła powstawać w warunkach tego co posiadali ludzie tj. bydło, proste narzędzia czy żywność. Ludzie w zamian za pewne usługi czy nabycie dobra płacili innym dobrem co dało upust powstaniu gospodarki barterowej. Nie mogła jednak ona przetrwać wieków, gdyż nikt nie posiadał nieskończoności tych dóbr, co nie było bez znaczenia. Na skutek wytapiania różnych stóp metali stworzono monety, które stanowiły wartość nabywczą dóbr a później siły nabywczej. Stało się też początkiem rozwoju kowalstwa.
[img]https://goo.gl/images/a261rR[/img]
Duża zasługa położona na wartość pieniądza została zapoczątkowana przez Egipt i Grecję gdzie narodziła się ekonomia. Ludzie zaczęli traktować pieniądz jako zarobek, majętność oraz zobowiązanie co dało początek rozwojowi Państw. To Grecja, Egipt i Rzym wytyczyły szlak monety, a my dziś kontynuujemy to co zostało udowodnione i udokumentowane przez matematyków i filozofów, którzy w tej dziedzinie widzieli mądrość i przyszłość tych najmłodszych.
[img]https://goo.gl/images/KKtUDj[/img]
Czy jednak my dziś nie odeszliśmy od tych dzieł? Czy potrafimy wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte przez tysiąclecia?
CDN...

Sarmacka historia włóczęgi

Pewnego jesienne poranka u wrót bramy Smoczy Jar pojawił się człowiek, którego nikt nigdy nie widział. Był średniego wzrostu, miał tylko pakunek z wodą i odrobinę wody.
[img]https://goo.gl/images/GD3p9t[/img]
Gdy wieść o tym rozeszła się w całym królestwie Baridasu wszyscy z zaciekawieniem obserwowali człowieka chudego, brudnego i wyczerpanego.
Gdy wyszedł Kanclerz, zapytał:
- skąd przybywasz, jak się nazywasz i czego chcesz?
Z początku ów człowiek nie chciał mówić, lecz później rzekł
- nazywam się Jarosław Wawrzyniak, przybywam z Dreamlandu, gdzie wojna strawiła dobytek a moja rodzina zginęła. Proszę przyjmijcie mnie jako przybysza.
Kanclerz miał spore wątpliwości, stąd kazał go wtrącić do lochu i udał się do Jego Książęcej Mości by zdecydować co z nim zrobić. Książę wezwał do siebie Herolda i Trybuna Koronnego by naradzić się co począć. W końcu włóczęga zwany Wawrzyniakiem stanął przed Jego Książęcą Mością.
CDN...

Sarmacja oczami Wawrzyniaka

Gdy przybyłem do Sarmacji na murach zamku przywitała mnie sentencja: "Czas ratować Państwo chore, szlag mnie trafi-ergo sum! Po sąsiadach partię zbiorę, uczynimy szum".
Byłem przestraszony, zmęczony i wygnany z dreamlandzkich ziem, ojczyzny zbóż i pięknych górskich widoków. Pył, śmierć i zniszczenie przykryły tą część świata. Sarmacja była moją nadzieją na spokój. Przedstawiłem się czując taką powinność by zyskać w oczach Sarmatów. Zatrudniony i zajęty prasą zapomniałem choć na chwilę o bólu i śmierci by dać radość innym.
Czym nas zaszczycisz tym gościnność przywita- usłyszałem od jednego z Sarmatów. To on mnie pierwszy przyjął pod swój dach- a Pan ten szlachetnego serca to Sławomir von Hohenzollern Wikidajło.

Konkurs " Ekonomię da się lubić"
1qnaRM5S.png

W roku 2015 nastąpił okres ożywienia na rynku dłużnych papierów wartościowych, wskutek czego sytuacja rynku akcji i obligacji stałą się stabilna w porównaniu do lat poprzednich. Rynek konsumentów stał się rynkiem popytu, co skutkowało wzrostem inflacji o 0,7% w stosunku do lat poprzednich. Średnia płacy wówczas wynosiła 3200lt. Założenia jakie zostały przedstawione na rok 2016 stanowiły o wzroście inflacji do 1,1%, która ostatecznie wyniosła 1,2% oraz średniej płacy na poziomie 3300lt. Przedsiębiorcy zyskując na akcjach inwestowali znacznie więcej w rynek niż obecnie. Sytuacja prawna w Państwie była stabilna a władze same nie podejmowały inicjatyw zmieniających rynek czy ustrój Państwa.
Eksport wzrósł w stosunku do lat poprzednich o 0,8%, zatrudnienie o 0,2% oraz sprzedaży dóbr i usług o 3,5%.
Z powyższego opisu, które twierdzenie jest prawidłowe? Uzasadnij odpowiedź.
1. Płace realna i nominalna są na tym samym poziomie
2. Płaca realna jest wyższa od płacy nominalnej
3. Płaca realna jest niższa od płacy nominalnej
4. Na podstawie podanych danych trudno stwierdzić jednoznacznie
5. Żadne z powyższych twierdzeń nie jest odzwierciedleniem opisanej sytuacji.

Konkurs trwa do 27.08.2017. Nagroda za dobrą odp to 5000 lt. Dobra odpowiedź to wybrane twierdzenie wraz z uzasadnieniem. Uzasadnienie może być krótkie i własnymi słowami, jednak musi się odnosić do opisanej sytuacji.

Życzę dobrej zabawy
oraz
ciepłego, słonecznego i miłego dnia
Jarosław Wawrzyniak.
Dotacje
Ten artykuł dotowali: Jan Magov-Zaorski, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Timan Demollari, 23.08.2017 r. o 10:33:14
Ekhm, sugeruję jednak korzystanie z opcji Podejrzyj przed publikacją, jak i Instytutu Magazynowania Grafik.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Jarosław Wawrzyniak, 23.08.2017 r. o 10:51:11
Tak chciałem dobrze i dałem ciała z grafiką. W kolejnym art postaram się zobaczyć o co chodzi ze mi to nie wyszlo, niestety.
Ten komentarz czeka na serca.
Wojciech Hergemon, 23.08.2017 r. o 11:22:06
Podejrzewam ze https w adresach. ;)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 23.08.2017 r. o 11:39:07
Moz jeszcze można zedytowac?
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Jarosław Wawrzyniak, 23.08.2017 r. o 12:17:42
Podejrzewam ze choszi o piksele. Nie wiedzialem ze jest poradnik do tego. Ilustracje chcialem dac bo pomogloby mysle w przekazie artykulu. Pod wieczor jak bedzie mozliwosc sprobuje pobawic sie z tym.
Ten komentarz czeka na serca.
Andrzej Fryderyk, 23.08.2017 r. o 14:36:04
Strony nie są obrazkami, a linkami. Więc nic dziwnego że nie działa. A poza tym użycie IMG, jak sugeruje @demollari wysoce wskazane.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 23.08.2017 r. o 17:58:56
Co do konkursu natomiast,
Prawidłowe jest stwierdzenie nr.2.
Uzasadnienie: Inflacja, czyli wzrost ceny produktów (jako produkt można traktować również pieniądz) wyniósł 1,2%, czyli 1lt był warty 1lt +1,2%lt.

Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale tak powinno byc.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Jarosław Wawrzyniak, 23.08.2017 r. o 19:33:01
@Jihymed

Co do samego stwierdzenia odp prawidłowa.
Co do uzasadnienia- można przyjąć w opisanych warunkach że można ją uznać. Po pierwsze jak słusznie Pan zauważył jedyną rolę odgrywa tu inflacja. Obie płace różnią się tylko tym że realna uwzględnia inflacje, nominalna sama wysokość kwoty płacy.

Odp uznana i na przelew nagrody dla Pana robię zlecenie u szefa gazety.
W realu każdy może obliczyć czy prawdą jest podwyżka wynagrodzeń czy nie. Jedyne co różni real od tego zadania to konieczność obliczenia kwoty netto.
Ten komentarz czeka na serca.
Jarosław Wawrzyniak, 23.08.2017 r. o 19:35:08
@Jihymed

Oczywiście gratuluje i zachęcam do kolejnego konkursu.
Ten komentarz czeka na serca.
Jarosław Wawrzyniak, 23.08.2017 r. o 19:40:51
@anglov
Panie Andrzeju IMG użyłem. Każdy obrazek w taki sposób wklejałem jak Rade Ministrów i naprawdę chciałem by było czytelniejsze wydanie i nie wiem co poszło nie tak. Przy kolejnej publikacji wykaże trochę więcej czasu na to by obrazki były a w razie co poproszę starszych graczy o pomoc w tej sprawie.
Skorzystam także z pomocy Instytutu magazynowania grafik. W każdej mikronacji jest nieco inaczej, a i proszę mi wierzyć że starałem się a wyszła d...
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany